زوج ها نیاز به آموزش در مورد آناتومی طبیعی و پاسخ های فیزیولوژیک شامل نقش ارگاسم در روابط جنسی دارند. تغییرات فیزیولوژیک مرتبط با افزایش سن و یا بیماری باید توضیح داده شود. باید به زوج ها یاد آوری شود که تحریک کلیتورال ممکن است نسبت به جمع، سودمندتر باشد. تغییرات رفتاری و درمان های غیر دارویی اختلالات جنسی زنان باید قدم اول باشند. مشاوره بیمار و شریک جنسی او هم می تواند منجر به بهبود رابطه و تنش های ارتباطی شود. تغییرات اسلوب زندگی در مورد فاکتورهای خطر شناخته شده می تواند بخش مهمی از فرآیند درمان اختلالات جنسی زنان باشد.

تأکید بر ارتقاء سلامت فیزیکی و اجتناب از برخی عادت های زندگی (نظیر سیگار کشیدن و سوء مصرف الکل) و داروهایی که می تواند موجب FSD شوند، مهم است. استفاده از نرم کننده های موضعی می تواند موجب کاهش شکایات مقاربت دردناک و خشکی واژینال شود. ممکن است تغییر داروهای مسبب (نظیر ضدافسردگی ها) مورد نیاز باشد. این امر شامل استفاده از داروهایی که تأثیر کمتری روی عملکرد جنسی دارند، کاهش دوز دارو، تغییر دارو یا قطع گاه به گاه دارو می باشد.

تشخیص علت اختلالات جنسی زنان

باید داروهای مصرفی بیمار را مرور کرد چرا که می توانند روی تحریک، میل جنسی و ارگاسم اثر بگذارند. باید نیاز به مشاوره و شناسایی استرس های زندگی فرد را مشخص نمود. معاینه فیزیکی باید شامل ارزیابی دستگاه تناسلی و کلیتوریس باشد. ممکن است معاینه کف لگن مشخص کننده پرولاپس یا سایر اختلالات جنسی زنان باشد. مطالعات آزمایشگاهی به ویژه در شرایطی که در مورد یائسگی تردید وجود دارد، لازم است. میزان استرادیول، هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون لوتئینیزه کننده (LH) معمولاً معین می شود و باید میزان دهیدرواپی آندروسترون (DHEA) را به عنوان منعکس کننده ی ترشح آندروژن آدرنال در نظرداشت. CBC، ارزیابی عملکرد کبدی و آزمایش لیپید، ممکن است مفید باشد. ارزیابی تشخیصی پیچیده، نظیر اولتراسونوگرافی داپلر و بیوتزیومتری کلیتوریس، نیازمند تجهیزات گران قیمت هستند و سودمندی آنها در درمان اختلالات جنسی زنان مورد تردید است. برای بیمار دانستن اینکه کدام علایم از همه ناخوشایندتر می باشند، مهم است. ارزیابی FSD در گذشته اکثراً یک مفهوم روانی اجتماعی را در برداشت. در هر حال، تناقضات بین طبقه بندی های تشخیصی تنها بر اساس ملاحظات روانی- اجتماعی و پدیدار شدن اتیولوژی های ارگانیک، منجر به طبقه بندی جدیدی از FSD شده است. این معیار تشخیصی بر اساس چهار جزء می باشند که دو به دو ناسازگار نیستند.

۱) تمایل اندک جنسی– فقدان مداوم یا راجعه ی افکار جنسی و یا قدرت پذیرش فعالیت جنسی، که موجب پریشانی شخص می شود. تمایل اندک جنسی ممکن است در نتیجه ی نارسایی غدد درون ریز یا همراه با اختلالات روان شناختی یا عاطفی باشد،

۲) اختلال تحریک جنسی– عدم توانایی مداوم یا راجعه در دست یابی یا حفظ هیجان جنسی که منجر به پریشانی شخصی می شود.

۳) اختلال ارگاسمی– از دست رفتن مداوم یا راجعه ی پتانسیل ارگاسمی بعد از تحریک کافی جنسی، که موجب اضطراب شخص و اختلالات جنسی زنان می شود.

۴) اختلال درد جنسی– درد مداوم یا راجعه در در دستگاه تناسلی همراه با تحریک جنسی غیر مقاربتی، که موجب اضطراب شخصی می شود. این طبقه بندی جدیدتر روی «دیسترس شخصی» به عنوان یک نیاز در اختلالات جنسی زنان تأکید می کند و به پزشکان امکان می دهد که با داشتن یک چارچوب مشخص، قبل یا به همراه روش های موسوم مشاوره به ارزیابی اختلالات جنسی زنان بپردازند.

روش های درمان اختلالات جنسی زنان

هورمون درمانی

در خانم هایی که بعد از سن یائسگی، درمان جایگزینی استروژن می تواند در درمان آتروفی واژن، کاهش درد مقاربت و بهبود حساسیت کلیتوریس مفید باشد. جایگزینی استروژن در قالب کرم موضعی روش ارجح است، چرا که اثرات جانبی سیستمیک را در پی ندارد. سطوح آندروژن در زنان به میزان قابل توجهی پیش از یائسگی و اختلالات جنسی زنان کاهش می یابد. در هرحال، سطوح تستوسترون یا DHEA، پیش بینی کننده های مؤثری برای پیامد مؤثر درمانی در آندروژن درمانی اختلالات جنسی زنان نیستند. استفاده ی گسترده از آندروژن های برون زاد (اگزوژن)به جز در شرایط انتخابی خاص (نارسایی زودرس تخمدان یا شرایط یائسگی) و در اختلالات ثانویه تحریک، توسط مقالات حمایت نمی شود.

داروهای خوراکی

کارایی PDE-5i در FDS در درمان اختلالات جنسی زنان، حتی با وجود نقش پیشنهاد فیزیولوژی وابسته به نیتریک اکساید در پاسخ جنسی زنانه طبیعی، بسیار ناامید کننده بوده است. تا زمانی که اثربخشی PDE-5i در درمان FDS و اختلالات جنسی زنان اثبات نشده است، استفاده از آنها توصیه نمی شود.

ابزارهای مکشی کلیتورال

در بیماران مبتلا به مشکلات تحریک و ارگاسم، میتوان از ابزارهای مکشی کلیتوریس برای درمان اختلالات جنسی استفاده نمود. این ابزار دستی با باتری کار می کند و یک فنجان پلاستیکی نرم برای درمان اختلالات جنسی زنان دارد که روی کلیتوریس تحریک شده ایجاد مکش می کند. این کار موجب افزایش جریان خون کاورنوسی، احتقال موضعی و نرم ساختن واژن می شود.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” اقدامات تشخیصی اختلالات جنسی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات جنسی زنان مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب غدد و متابولیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره