داروهای محرک افزایش رشد قدی

post_image

بهترین راه برای تعیین شانس افزایش قد مراجعه به یک متخصص ارتوپدی و متخصص غدد درون ریز است. بهترین روشهای افزایش قد حتی برای افراد با شانس بسیار بالا نیاز به زمان دارد. این راه را یک شبه نمیتوان طی کرد. از ورزش غافل نشوید. ورزش علاوه بر اینکه هزینه زیادی ندارد، اگر هم به افزایش وزنتان کمک نکرد به سلامتی شما کمک زیادی میکند و نهایتا اینکه منطقی باشید. ورزشهایی مثل بسکتبال، والیبال، شنا، بدمینتون و تنیس برای کمک به افزایش قد بسیار مفید اند

.به‌ طور معمول در سنین ۱۵ تا ۱۷ سالگی در دختران و ۱۶ تا ۱۸ سالگی در پسران، صفحات رشد(صفحات غضروفی استخوان) بسته می ‌شوند و امکان افزایش قد، پس از آن وجود نخواهد داشت.

بسته شدن صفحه رشد بارها و بارها از سوی پزشکان و متخصصان به مردم و به ویژه جوانان تأکید شده است که افزایش قد جز در موارد خاص و برای درمان برخی بیماری‌ها از هیچ طریق دیگری امکانپذیر و مورد تأیید نیست. جراحی های افزایش قد نیز به هیچ وجه جنبه زیبایی ندارد در مواردی با صلاحدید پزشک و برای درمان به کار گرفته می‌شود. داروها در سنین خاص؛ سنین قبل از بلوغ و قبل از بسته شدن صفحه رشد در برخی افراد با تأیید پزشک کاربرد دارد اما عملاً بعد از بسته شدن صفحه رشد این داروها به جای تقویت اثرات نرمال و فیزیولوژی، اثرات مخرب دارد.

یکی از ملموس‌ترین این عوارض رشد عرضی استخوان‌هاست. (بیماری آکرومگالی) در این بیماری که بر اثر افزایش سطح هورمون رشد پس از دوران بلوغ و بسته شدن صفحه رشد اتفاق می‌افتد، استخوان‌ها به جای رشد طولی دچار بد شکلی و رشد عرضی می‌شوند. به باور این پزشک ارتوپد در عین حال اغلب موارد اثرات این داروها غیرقابل پیش‌بینی است.

داروهای افزایش قد تبلیغی به هیچ عنوان طبیعی نیستند و در فرمول خود ترکیبات هورمونی دارند و در واقع دامی تبلیغاتی‌اند که برخی افراد شکار این تبلیغات شده و عوارضی را تجربه می‌کنند که غیرقابل برگشت است. بد شکلی استخوان، تغییرات رشدی، رشد مو یا بعضی دخالت‌ها در ارگونومی فرد منتج به رشد نامتناسب می‌شود که اغلب با عوارض روحی روانی همراه است. به بیان دیگر از آنجایی که این داروها هورمونی هستند روی سایر هورمون‌های ترشح شده در بدن تأثیر می‌گذارند و باعث افزایش یا کاهش ترشح سایر هورمون‌ها سبب اختلالات کلی در سطح بدن می‌شوند.

مصرف داروهای محرک رشد قدی را در موارد خاص آن هم در سنین خیلی پایین و با تجویز پزشک متخصص غدد جایز می‌داند. به طور مثال در مواردی که غدد داخلی فرد مشکل دارد یا در افرادی که هایپوتیروئید هستند یا غدد رشدشان مشکل دارد، البته در سنین پایین می‌توان داروهای هورمونی مناسب تجویز کرد اما در سنین بالا تجویز و مصرف چنین داروهایی مشکل‌ساز خواهد بود. دکتر حسن‌زاده ادعای این تبلیغات درباره طبیعی، بدون عوارض جانبی و غیرهورمونی بودن داروهای افزایش قد را رد می‌کند و ارزیابی‌اش از این غلو و هجمه تبلیغاتی، دستیابی به سود و فروش بیشتر است.

آشنایی با انواع داروهای افزایش قد (کلیک کنید)

منبع: اسمارت. صراطدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *