خواب رفتن و بی حسی دست و پا :علت و درمان

dada

علت خواب رفتن دست و پا به موارد بسیاری مربوط می گردد. بعضی از آنها مشکلاتی ساده و بعضی دیگر بیماری های مهمی هستند  ولی در همه آنها اشکالی در مسیر انتقال حس لمس از پوست به مغز ایجاد شده است.

این اشکال ممکن است در تحریک گیرنده های حسی پوست یا در عصبی باشد که حس را از پوست به نخاع منتقل میکند. ممکن است در محل ورود عصب به نخاع یا در خود نخاع یا مغز باشد.

مهمترین عللی که موجب فلج شدن عصب و در نتیجه خواب رفتن و گزگز دست و پا میشوند تحت فشار قرار گرفتن عصب است. انتقال اطلاعات لمسی در طول عصب به صورت انتقال جریان الکتریکی از درون آن است.

وقتی عصب تحت فشار قرار میگیرد انتقال پیام های الکتریکی در طول آن متوقف شده و عصب دیگر نمیتواند اطلاعلت حسی را از درون خود منتقل کند. در این حال حس لمس مختل شده و فرد احساس خواب رفتگی در دست یا پا میکند.

علت و دلایل

این حالت که در هر سنی رخ می دهد، علل متفاوتی دارد که عبارت است از:

گردش خون ضعیف: شایع ترین علت است که با تغییر دادن حالت خواب می توانید آن را رفع کنید.

دیابت: دلیل خواب رفتن دست و پا حتی هنگام بیداری ممکن است بیماری دیابت باشد.

سندروم تونل کارپل: با فشار وارد آمدن به عصب مفصل مچ دست ممکن است احساس بی حسی پیدا کنید.

آرتریت یا عمل جراحی دست: این حالت باعث تحریک یا آسیب دیدن عصب می شود.

تشخیص

متخصصان فیزیوتراپی فعالیت نزدیک با سایر متخصصان حوزه سلامت برای تشخیص دقیق علت گزگز دست و درمان آن دارند. علائم این بیماری موضعی هستند و اغلب امکان تشخیص آن بدون نیاز به انجام معاینه‌های گسترده وجود دارد. متخصصان فیزیوتراپی افرادی هستند که دارای دانش و تجربه کافی در حوزه حرکت و عملکرد اعضای بدن هستند و می‌توانند برای تشخیص تمام فاکتورهایی که ممکن است با شرایط شما ارتباط داشته باشند، معاینات لازم را انجام دهند

راه های درمان

درمان بستگی به تشخیص دقیق و پیدا کردن علت اصلی خواب رفتن دست و پا دارد . اگر چه هیچ درمانی برای نوع ارثی نوروپاتی محیطی یافت نشده است٬ سایر موارد با تشخیص درست قابل کنترل و درمان هستند.

به عنوان مثال ، کنترل قند خون  در دیابت می تواند از پیشرفت نوروپاتی دیابتی جلوگیری کند و استفادهاز  مکمل های ویتامین می تواند نوروپاتی محیطی را در افراد مبتلا به کمبود ویتامین برطرف نماید.

توصیه های کلی در رابطه با شیوه زندگی سالم٬ مانند حفظ وزن مطلوب بدن، پرهیز از قرار گرفتن در معرض مواد سمی، ورزش مناسب، خوردن یک رژیم غذایی متعادل و اجتناب از مصرف الکل یکی دیگر از راه های جلوگیری از آسیب های عصبی است.

همچنین سیگار کشیدن باعث انقباض عروق خونی می شود و در تامین مواد مغذی برای اعصاب محیطی اختلال ایجاد می کند. لذا توصیه می شود برای ترک سیگار اقدام کنید.

در سایر موارد ، داغی کف پا ، سوزش٬ به خواب رفتن و سایر علائم نوروپاتی محیطی ممکن است با داروهای مسکن و داروهای دیگری که در اصل برای درمان تشنج و افسردگی استفاده می شوند کاهش یابد.

“از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)”
دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره