خرخر شبانه

دلایل ایجاد خروپف در بارداری عبارتند از:

۱- ورم بینی
ممکن است تورم بینی تا حدودی یکی از دلایل ایجاد خروپف در خواب شب باشد. سطح بالای هورمون استروژن و پروژسترون در طول بارداری به ضخیم شدن غشای مخاطی پوشاننده بینی کمک کرده و حتی می تواند تولید مخاط در بینی را افزایش دهد.

۲- بالا رفتن حجم خون
در طول دوران بارداری حجم خون بالاتر رفته و رگ ها پهن تر می شوند. این امر نیز موجب می شود تا غشای بینی متورم شود.

۳- وزن بالا
وزن بالایی که خانم های باردار در طول بارداری بدست می آورند موجب می شود تا برای آن ها در هنگام خواب مشکل تنفسی ایجاد شود. علت آن می تواند وجود بافت های اضافه در اطراف گردن و حلق باشد.
خروپف بلند در هنگام خواب نیز می تواند یکی از نشانه های آپنه خواب باشد. در این وضعیت مجرای تنفسی بسته شده و باعث نفس تنگی می شود. چنانچه در هنگام خواب متوجه خروپف زیاد، صداهای خاص مثل نفس نفس یا خرناس شدید، با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

۴- دیابت
در بعضی تحقیقات بدست آمده، خروپف می تواند یکی از نشانه های دیابت بارداری باشد. بنابراین چنانچه در هنگام خواب خروپف می کنید، با پزشک خود مشورت کرده و از میزان قند خون خودتان اطمینان حاصل کنید.

Capture-4

مکانیسم ایجاد خر و پف در خواب

در فرد سالمی که خرخر نمی کند، به هنگام دم فشار منفی از ریه به حلق و حنجره اعمال می شود. فشار منفی هوا را از محیط به داخل کشیده و از طریق بینی و حلق به ریه می رساند. به هنگام بازدم فشار مثبت داخل ریه، هوا را وادار می کند که از همین مسیر وارده به بیرون برگردد.
فشار منفی ایجاد شده به هنگام دم به تمام مسیر هوایی اعمال می شود اما به علت قوام مناسب و استحکامی که ساختارهوایی دارد این فشار منفی نمی تواند راه هوایی را به داخل کشیده و آن را تنگ نماید. اگر به هر دلیلی این قوام کم شود و یا اگر فشار منفی که از طریق ریه به راه هوایی اعمال می شود افزایش پیدا کند، راه هوایی تنگ می شود. این فشار مکشی باعث به ارتعاش در آمدن مسیر هوایی به خصوص نسوج نرم حلق می شود، یعنی زبان کوچک، لوزه ها و کام نرم به ارتعاش در آمده و باعث ایجاد صدای خرخر می شوند.

 در صورت عدم درمان چه اتفاقی می‌افتد؟

خروپف، الگوهای خواب را مختل کرده و فرد خروپف کننده را از استراحت مناسب محروم می سازد. هنگامی که خروپف کردن شدید می باشد می تواند باعث مشکلات طولانی مدت و مضر سلامتی مانند وقفه تنفس در هنگام خواب (آپنه خواب) شود.
وقفه‌های تنفسی با کاهش اکسیژن رسانی خون و کاهش حجم هوایی که به ریه‌ها می رسد، خطرات جدی برای فرد ایجاد می‌کند.

اگر دارای شرایط زیر هستید حتما با پزشک مشورت کنید:

در حالی از خواب می پریدکه احساس خفگی می کنید
خروپف شما دیگران را کلافه کرده‌است
وقتی از خواب بیدار می‌شوید، احساس سرحالی نمی‌کنید
در طول روز خسته هستید
با سر درد از خواب بیدار می شوید
نمی‌توانید تمرکز کنید و یا مسائل را به خاطر بسپارید
اطرافیان‌تان متوجه شوند که برای چند ثانیه نمی توانید نفس بکشید

 

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره