post_image

به اقتضای طبیعت آفرینش بدن همه افراد، در صورت قرارگیری در حالت سکون، عضلات دچار فشار و خستگی می‌شوند و حالت جمع شدگی به خود می‌گیرند که در مشاغل پشت میز نشین و افراد خانه دار شایع‌تر است که در این حالت حتما باید طی دفعات متعدد در ۵ دقیقه یا بیشتر ۶ حرکت کششی اساسی برای جلوگیری از کوتاهی قد در کارمندان انجام گیرد.

حرکات کششی برای افزایش قد و جلوگیری از کوتاهی قد شامل: سه حرکت کششی بزرگ در اندام تحتانی و سه حرکت کششی بزرگ در اندام فوقانی بدن است که هرکدام ۵ تا ۱۰ ثانیه طول بکشد.

بسیاری از مشاغل، به علت کم تحرکی و یا پشت میزنشینی بیش از حد افراد مختلف، به مرور زمان نوعی عارضه عضلانی را در افراد ایجاد می‌کند که در طولانی مدت منجر به عدم افزایش قد و کوتاهی قد آن‌ها می‌شود.

افراد پشت میز نشین باید هر یک ساعت و یا یک و نیم ساعت یکبار به مدت ۵ دقیقه حرکات کششی انجام دهند.

فواید حرکات کششی پس از نشستن های طولانی مدت برای افزایش قد

این حرکات باعث تقویت عضلات هم استرینگ پشت ران‌ها، لولای زانو، مهره‌های اول تا پنجم کمری و ستون فقرات می‌شوند که با این روش عضلات در راستای طولی خود قرار می‌گیرند و از حالت جم شدگی و یکنواختی در ‌‌نهایت در درازمدت از کوتاه قد شدن فرد جلوگیری می‌کند و در افزایش قد او موثر است.

متاسفانه بسیاری از افراد در اغلب مواقع خستگی‌های عضلانی را با مشکلات مفصلی اشتباه گرفته و خود همین موضوع می‌تواند مانع از انجام حرکات ورزشی مناسب شود، این در حالی است که خستگی عضلانی در هر سنی بر اثر بدنشستن بروز می‌کند، ولی مشکلات مفصلی صرفنظر از فاکتورهای وراثتی معمولا با افزایش سن و یا برخی بیماری‌ها ممکن است به وجود آید.

افراد پشت میزنشینی که با رعایت اصول کامل نیز به مدت‌های طولانی یکنواخت می‌نشینند، نیز در صورت عدم انجام حرکات ورزشی کششی و پیاده روی در طولانی مدت به راحتی مستعد کوتاهی قد، چرخش لگن، افتادگی لگن و یا تغییر فرم راستای قامتشان می‌شود که می‌تواند مشکلات جدی تری را به همراه آورد و در جلوگیری از کوتاهی قد در کارمندان موثر نخواهد بود.

برای آشنایی با تاثیر ورزش بر افزایش قد بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره