جلوگیری از افزایش وزن

[sbu_post_image]

براي همه ي ما کما بيش اتفاق افتاده که تنها يکي دو ساعت پس از صرف ناهار باز هم ميل به غذا داريم و مي خواهيم دوباره غذا بخوريم. در واقع ما گرسنه نيستيم، چون ساعتي قبل غذاي مفصلي خورده ايم و معده مان پيغام گرسنگي صادر نمي کند؛ بلکه اين روان ما است که خوردن را دوست دارد و عادت کرده بي رويه ما را با خوردن خوشحال کند.

شايد يکي از اساسي ترين تفاوت هاي افرادي که اندامي متناسب دارند، با افراد چاق همين باشد که آن ها مي توانند به اصطلاح جلوي خودشان را بگيرند و بي رويه غذا نخورند، ولي چاق ها نمي توانند. البته چاق ها هم مي توانند اراده شان را تقويت کنند؛ ولي براي موفقيت بايد راه هاي غلبه بر ميل به غذا خوردن را بدانند.
برخي افراد چاق وقتي حرف از اين جور غذا خوردن پيش مي آيد، مي گويند ما هيچ وقت سير نمي شويم و هميشه گرسنه ايم؛ ولي غلبه بر اين گرسنگي دائمي! امکان پذير است و اگر راه آن را بدانند و زحمت بکشند. قطعاً موفق خواهند شد و زماني گرسنه مي شوند که معده شان دستور مي دهد.

راه حلی برای جلوگیری از افزایش وزن

بهتر است در طي روز تعداد دفعات غذا خوردن تان را افزايش دهيد، ولي هر بار حجم اندکي غذا بخوريد. بعضي ها فکر مي کنند اگر در فاصله وعده هاي اصلي هيچ چيزي نخورند و فقط صبحانه و ناهار و شام بخورند، کار درستي کرده اند و چاق نمي شوند؛ ولي آن ها از يک موضوع غافل هستند و آن سطح قند خون است. وقتي فاصله بين دو وعده غذا خوردن زياد باشد، قند خون افت خواهد کرد و اين امر ميل به غذا خوردن را افزايش مي دهد و باعث مي شود در وعده غذايي بعدي حسابي پُرخوري کنيد و چه بسا غذاهاي ناسالم بخوريد، ولي اگر هر سه تا پنج ساعت غذا بخوريد، اين ولع شديد به غذا خوردن ايجاد نخواهد شد.

تجربه نشان داده حدود 75 درصد از کساني که به خوردن احساسي روي مي آورند و مي گويند هميشه گرسنه اند، کساني هستند که به درجاتي از افسردگي مبتلا مي باشند. در واقع، اين افراد وقتي دچار اضطراب يا افسردگي  مي شوند، به خوردن روي مي آورند و سعي مي کنند با خوردن، خود را تسکين دهند و تسکين هم مي يابند! ولي متاسفانه اين درمان کاملا موقتي است و فرد ناچار است بار ديگر براي بهبود خلق خود غذا بخورد که در اکثر مواقع اين غذاها، غذاهاي سالمي نيستند. در ضمن، افرادي که داراي درجاتي از افسردگي هستند، کمتر توان ” نه گفتن ” به اين خواهش کاذب را دارند و نمي توانند در مقابل ميل نادرست خود به غذا مقاومت کنند.

منبع: تبیان

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره