جلوگیرى از پوکى استخوان

post_image

پوکى استخوان قابل پیشگیرى است. یک ژریم غذایى کامل از لحاظ کلسیم و ویتامین D به همراه وزن مطلوب و برنامه ورزشى مناسب، بهترین راه در مقابله با این بیماری است. با استفاده از این روش در سنین سالخوردگى از امنیت بیشترى در مقابل این بیمارى برخوردار خواهیم بود.

  • کلسیم در رژیم غذایی برای جلوگیری از پوکی استخوان

استفاده از یک رژیم غذایى مناسب با کلیسم کافى در طول زندگى استخوان هاى شما را قوى و محکم نگاه مى دارد. براى انجام دادن این مهم از رژیم غذایى استفاده کنید که از کلسیم مناسب برخوردار باشد. این برنامه غذایى باید شامل لبنیات کم چرب به اندازه کافى، ماهى هاى کنسرو شده با استخوان هاى نرم مانند ماهى آزاد و قزل آلا، سبزى هاى برگ دار مانند کاهو، غذاهاى سرشار از کلسیم مانند نان، حبوبات و آب مرکبات باشد.

  • جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان با ورزش

ورزش هاى مناسب به همراه کاهش وزن اگر در هفته سه الى چهار بار انجام شود بهترین عامل در جلوگیرى از پوکى استخوان خواهد بود. قدم زدم آهسته، پیاده روى سریع، تنیس و سایر ورزش هاى اینگونه که در کاهش وزن نیز مؤثر هستند و تمرین هاى مناسبى به شمار مى آیند. در صورت توانایى، تمرینات آکروباتى و قدرتى نیز در جلوگیرى از افتادن ناگهانى و شکستن استخوان ها شما را یارى مى نماید.

ورزش هاى مناسب بدنى، ماهیچه ها و استخوان ها را قوى و محکم نگه می دارد و مانع تحلیل رفتن استخوان ها مى شود. این روش همچنین ما را فعال و پرجنب و جوش نگاه مى دارد. ورزش هاى مناسب به همراه کاهش وزن اگر در هفته سه الى چهار بار انجام شود بهترین عامل در جلوگیرى از پوکى استخوان خواهد بود. قدم زدم آهسته، پیاده روى سریع، تنیس و سایر ورزش هاى اینگونه که در کاهش وزن نیز مؤثر هستند و تمرین هاى مناسبى به شمار مى آیند. در صورت توانایى، تمرینات آکروباتى و قدرتى نیز شما را در جلوگیرى از افتادن ناگهانى و شکستن استخوان ها یارى مى نماید.

  • نقش ویتامین D در پیشگیری از پوکی استخوان

بدن شما از ویتامین D در جذب کلسیم استفاده مى نماید. اگر روزى ۲۰ دقیقه در زیر نور خورشید باشید میزان مورد نیاز ویتامین D در بدن شما تولید خواهد شد. البته شما با خوردن تخم مرغ، ماهى هاى چرب، حبوبات و شیرهاى غنى شده با ویتامین D به میزان ویتامین مورد نیاز خواهید رسید.
اگر فکر مى کنید به ویتامین D بیشترى نیاز دارید با پزشک راهنماى خود صحبت کنید. مصرف بیش از ۲۰۰۰ واحد روزانه از ویتامین D نه تنها باعث مشکلات کبدى می شود، بلکه توده استخوانى را نیز نازک مى کند.

  • پیشگیری از پوکی استخوان با پرهیز از مصرف خودسرانه داروها

استفاده اجبارى از بعضى داروها، خطر ابتلا به پوکى استخوان را افزایش مى دهد. بعضى از این داروها شامل گلوکوکور تیکودز که نوعى استروئید محسوب شده و در کنترل بیمارى هاى ورم مفاصل و آسم مورد استفاده دارد، انواع قرص هاى خواب آور، داروهاى ضد سرطان و… مى شوند.
تیروئیدهاى بسیار فعال و یا استفاده از داروهاى فعال کننده تیروئید هاى نیمه فعال نیز خطر را افزایش مى دهند. اگر شما از این داروها استفاده مى کنید با پزشک معالج یا مشاور خود در مورد پوکى استخوان مشورت کنید.

  • ترک سیگار و مشروبات الکلی برای جلوگیری از پوکی استخوان

اگر آدم مؤمنی هستید و کاری به کار مشروبات الکلی ندارید، خوش به حالتان! و اگر نه: همین امروز سیگار را ترک کنید. از مشروبات الکلى استفاده نکنید. اگر علاقه به ادامه زندگى سالم دارید، شکل زندگى تان را سالم کنید.

منبع: تبیاندکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *