جراحی افزایش قد

[sbu_post_image]

با بلوغ زودرس، قد فرد کوتاه تر می ماند. اما راه های درمانی وجود دارد که یک پزشک حاذق می تواند به شما کمک کند. مصرف برخی قرص ها و داروهای تزریقی در افزایش قد کمک کننده خواهد بود. اما لازم است قبل از مصرف هر گونه دارویی با پزشک متخصص غدد مشورت نمایید. امروزه داروهای زیادی در بازار وجود دارند که علی رغم تبلیغات کاذب در خصوص افزایش سریع قد، عوارض جبران ناپذیری بر سلامت شما برجای می گذارند و فراموش نکنید که داروهای افزایش قد و جراحی افزایش قد، هرگز معجزه افزایش قد نخواهند بود.

یکی دیگر از راه های افزایش قد، جراحی برای افزایش طول اعضای بدن است. اما در این خصوص نیز لازم است در ابتدا اطلاعات کافی در خصوص نحوه عمل جراحی و پزشک متخصص را کسب کنید. در این زمینه نتیجه ی بسیاری از عمل ها مطلوب نخواهد بود و ممکن است به درد همیشگی و آزاردهنده در اعضای بدن منجر شود. پس بهتر است از جراحی هایی که با قیمت پایین سعی در جلب کردن توجه شما دارند پرهیز کنید. نتایج نامطلوب جراحی به آسیب های مداوم منجر خواهد شد.

اگرچه امروزه از نوعی عمل جراحی ارتوپدی برای بلند قد شدن در محافل نام برده می‌ شود، اما داستان این جراحی به همین سادگی هم نیست. بدتر از کوتاهی قد، عمل جراحی افزایش قد یا همان افزایش طول استخوان‌ ها در طب ارتوپدی است که نزدیک به ۸۰ سال قدمت دارد، اما در کتاب‌ های تخصصی ارتوپدی که مرجع پزشکان متخصص به شمار می ‌آید، هیچ‌ گاه از آن به عنوان عمل زیبایی یاد نشده است، بلکه این جراحی جنبه درمانی دارد و در اصلاح ناهنجاری ‌های مادرزادی که طول یک اندام کوتاه‌ تر از دیگری است، یا عوارض ناشی از برخی شکستگی ‌ها یا صدمات مفصلی که سبب شده است که یک پا کوتاه ‌تر از دیگری شود، جراحی افزایش قد انجام می ‌شود؛ اما متاسفانه امروزه بدون در نظر گرفتن عوارض و سختی‌ های این عمل جراحی پُر خطر، برخی افراد می ‌خواهند با جراحی افزایش قد، قد خود را افزایش دهند که یک عمل جراحی زیبایی محسوب می ‌شود.

روش جراحی افزایش قد

مبنای عمل جراحی افزایش قد بر اصل استوار است که با شکستن استخوان و فاصله ایجاد شده بین دو قطعه استخوان، با استخوان‌سازی دو سر مجاور، استخوان جدید ساخته می‌شود و در نتیجه طول استخوان افزایش می‌یابد. برای انجام جراحی افزایش قد، ابتدا استخوان ساق پا شکسته شده و سپس میله‌هایی به قطر ۳ تا ۴ میلی‌متر در ناحیه بالا و پایین شکستگی در پا وارد می‌شوند. این میله‌ها با تعدادی حلقه به هم متصل هستند و دارای یک پیچ برای زیاد کردن فاصله بین دو میله بالایی و پایینی هستند.

پس از کارگذاری میله‌ها، پزشک با پیچاندن پیچ‌های این میله‌ها روزانه فاصله میله‌ها و دو قطعه استخوان شکسته را حدود یک میلی‌متر زیاد می‌کند تا استخوان‌سازی جدید در فاصله ایجاد شده بین دو سر استخوان شکسته ایجاد شود. این عملیات با پارگی پوست و ماهیچه‌ها و رباط‌های پا همراه است و بسیار دردناک است.

بعد از گذشت مدت زمان طولانی، استخوان شکل می‌گیرد، اما هنوز بسیار نرم است و استحکام کافی برای راه رفتن را ندارد. بنابراین، نیاز به جراحی دیگری است تا استخوان جدید به استحکام لازم برسد و هنگام راه رفتن هیچ آسیبی نبیند. اگر هیچ مشکلی پیش نیاید و شانس خوبی داشته باشید، حدود یک تا دو سال طول می‌کشد تا بتوانید بدون عصا راه بروید و فعالیت‌های روزانه خود را بدون مشکل انجام دهید. در بسیاری از موارد، پارگی و کشش شدید ماهیچه‌ها و تاندون‌ها ممکن است نیاز به جراحی دوباره داشته باشد و پس از این مراحل، راه رفتن شما نیازمند فیزیوتراپی و ورزش‌های خاصی است که ممکن است در آن شرایط بسیار دردناک باشد. این در حالی است که عوارض خطرناک دیگری مانند عدم جوش خوردن استخوان‌ها، احتمال بسیار زیاد عفونت استخوان و بافت نرم، کج جوش خوردن یا هم‌اندازه نشدن هر دو پا در کمین شماست.

پوست پارگی و زخم‌ها از جمله عوارض جراحی افزایش قد هستند که ممکن است به حدی جدی باشند که نیاز به جراحی پلاستیک پوست داشته باشد. به دلیل این خطرات، روش افزایش قد برای افراد کوتاه قد به منظور زیبایی و بلند شدن قد، مناسب نیست. بنابراین، اگر از سن رشد گذشته‌اید، بهتر است قد خود را قبول کنید و از جراحی افزایش قد خودداری کنید.

هورمون رشد از غده هیپوفیز ترشح می‌شود و با تأثیر بر استخوان‌ها، باعث رشد طولی استخوان‌ها و افزایش قد می‌شود. اگرچه روند افزایش قد تا سن 17 سالگی معمولاً متوقف می‌شود، اما همچنان می‌توانید به طور آرام و پیوسته قدتان را افزایش دهید. برای شروع، می‌توانید با یک برنامه ورزش کششی آغاز کنید و بهتر است با یک پزشک متخصص غدد مشورت کنید. پزشک ممکن است در صورت لزوم، داروهایی را تجویز کند که در افزایش قد موثر باشند. همچنین، در خصوص تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی برای افزایش قد، با پزشکتان مشورت کنید و سعی کنید تا حد امکان از جراحی افزایش قد خودداری کنید.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطالب ” روش های افزایش قد ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جراحی افزایش قد مطالعه فرمایید.

منبع: 1دوست. آسمونی

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره