تومور غده فوق کلیه و تیره شدن پوست بدن

[sbu_post_image]

تیرگی در چین های پوست به طور عمده در افراد چاق دیده می شود که چین های فراوان پوستی دارند و این چین ها تیره شده و بیمار اکثرا به دلیل نازیبایی به پزشکان مراجعه می کند. متخصصان پوست ممکن است پمادها و کرم های مختلفی را برای ازبین بردن این تیرگی های چین های بدن تجویز کنند…

در حالی که برای درمان این تیرگی ها باید بطور اساسی عمل کرد و با انجام آزمایشهای مختلف از سلامت دستگاههای داخلی بدن مطمئن شد.

علل تیرگی پوست بدن

شایع ترین علت تماس مداوم و مالیدن پوست موقع راه رفتن است که در نواحی ای مانند ران ها شایع تر است که این افراد معمولا به ظاهر سالم هستند و مشکل داخلی ندارند و با لاغر شدن و تمرین صحیح موقع راه رفتن این تیرگی ها کاهش می یابد.

عارضه ای به نام آکانتوزیس نیگریکانس هم به طور شایع در افراد چاق دیده می شود که از خفیف تا شدید می تواند باشد. ضایعات تیره رنگ درون چین های بدن مانند گردن، زیر بغل ها، شکم، ران ها و پشت دیده می شود. رنگ ضایعات از قهوه ای تا سیاهرنگ است که البته بستگی به رنگ پوست خود بیمار دارد. هرچه رنگ پوست طبیعی بیمار تیره تر باشد این لکه ها هم تیره تر است.

در این بیماری علاوه بر چاقی و چین های پوستی و تیرگی آن، پوست در نواحی ابتلا ضخیم می شود. این ضایعات به آرامی ایجاد می شود ولی به کندی پیشرفت می کنند. از دلایل آن ارث و استعداد خانوادگی است ولی عوامل دیگر مثل مصرف داروهایی مانند قرص های ضدبارداری یا قرص نیاسین و به ندرت تومورهای داخل بدن مانند تومور غده فوق کلیه یا هیپوفیز می تواند از دلایل آن باشد.

این بیماران به طور عمده بیماری های زمینه ای مانند دیابت، کاهش هورمون تیرویید و تغییرات در هورمون های هیپوفیز دارند.

همراهی آکانتوزیس نیگریکانس با دیابت شایع است و به ندرت ممکن است خارش داشته باشند. اگر پیدایش چاقی همراه با تیرگی های پوستی چین ها ناگهانی باشد پزشک به تومورهای داخلی مشکوک می شود. معمولا بیمار به نوع شدید بیماری مبتلا می شود. در آزمایش ها بالا بودن انسولین و دیابت نوع ۲ کشف می شود و تغییرات تیرگی و ضخامت پوست به علت بالا بودن انسولین در سلول های پوستی است. هر چه سن بیمار کمتر باشد احتمال ارثی بودن آن بیشتر است و با بالا رفتن سن به آرامی ضایعات تیره پررنگ تر و وسیع تر می شوند.

روش های رفع تیرگی پوست بدن

در افرادی که بیماری های همراه داخلی ندارند و فقط به علت چاقی و ماساژ پوست دچار تیرگی شده اند به شرط لاغر شدن با کرم های ضدلک این تیرگی ها کاهش می یابد.

در بیمارانی که بیماری های همراه مانند دیابت، تومور غده فوق کلیه (بیماری آدیسون)، اختلال در غده هیپوفیز یا کاهش فعالیت غده تیروئید دارند لازم است پزشک متخصص پوست با همکاری پزشک متخصص غدد داخلی به درمان بیماری بپردازند.

در دیابت نوع ۲ که شایع ترین عارضه همراه بیماری آکانتوزیس نیگریکانس است باید علاوه بر درمان دارویی، رژیم غذایی که شامل حذف مواد قندی و نشاسته ای است برای بیمار تجویز شود ضمنا بیمار باید از پرخوری پرهیز کند و با انجام ورزش منظم وزن خود را کاهش دهد. در نهایت وقتی بیمار کاملا تحت کنترل دارویی قرار گرفت برای زیبایی می توان با استفاده از کرم های ضدلک، لک های تیره را کاهش داد. در مواردی که علت بیماری مصرف دارو باشد باید بیمار برای همیشه مصرف داروی عامل بیماری را متوقف کند.

منبع: شهروند دیجیتال

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره