تغذیه و درمان ناباروری

[sbu_post_image]

بر اساس آمارهای موجود، 27 درصد خانم ها به علت عدم تخمك گذاری باردار نمی شوند كه این دسته نیز به تغذیه درمانی پاسخ می دهند. ولی در خانمهایی كه تنها راه باردار شدن آنها روش(2)IVF ( روش استخراج و تلقیح تخمك و اسپرم و كاشت تخم در رحم ) است، تغییر شیوه زندگی و تغذیه درمانی بر ایجاد جنین بی فایده است .اگر ناباروری در مرد باشد ، او نیز می تواند با تغذیه درمانی چند قدمی به جلو بردارد.

ما هر روز بامقادیر زیادی از مواد شیمیایی در تماس هستیم. برای مثال غذاهایمان مملو از حشره كش ها یا مواد افزودنی، مواد شوینده، مواد آرایشی و داروهاست و حتی در هوایی كه تنفس می كنیم، نیز انواعی از آنچه ذكر شد، موجود است. مواد شیمیایی خاصی در فرش و مبل های منزل زنانی كه نابارورند یا سابقه سقط های متعددی دارند، موجود است. البته امكان ندارد ما بتوانیم مواد شیمیایی را بطور كامل از زندگی مان حذف كنیم، ولی حداقل می توانیم تماس خود را با مواد شیمیایی كه مضر به نظرمی آیند، كاهش دهیم. بررسی ها حاكی از تأثیر شدید مواد سمی بر تخریب كروموزومها است. تخریب كروموزومی در جنین در حال تكثیر، موجب سقط جنین می شود و اگر جنین سقط نشود كودكی با نقص های كروموزومی مثل عارضه سندرم داون(1) متولد خواهد شد.

زنانی که به ناباروری مبتلا هستند، نباید از چربی های اشباع مانند لبنیات چرب و دنبه زیاد استفاده کنند.

دلایل تأثیر مواد غذایی بر درمان ناباروری

برخی افراد به دلیل سیکل های بدون تخمک گذاری در باروری مشکل دارند که برای این دسته افراد استفاده از ویتامین B۶ ، ب کمپلکس و منیزیم را تجویز می کنیم. ناباروری در زنان ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد و با توجه به دلیل ناباروری برای افراد رژیم غذایی تجویز می کنیم. مثلا افرادی که به دلیل مصرف بیش از حد قرص ضد بارداری نابارور نشده اند توصیه می کنیم تا کمتر از چربی های اشباع مانند لبنیات چرب و دنبه استفاده کنند. همچنین شکر و شیرین کننده های مصنوعی، انواع مربا و نوشابه ها از دیگر موادی هستند که این افراد باید از مصرف آن در طی دوره درمان پرهیز کنند.

مصرف غذاهای تازه مانند میوه و سبزیجات همچنین مصرف روغن ماهی به صورت هفتگی برای این افراد تأکید می شود. ویتامین B۱۲، E ، روی، زینک و بتاکاروتن در قالب مکمل های خوراکی که در داروخانه ها هم موجود است توصیه می شود. برخی افراد به دلیل سیکل های بدون تخمک گذاری در باروری مشکل دارند و به زبان عامی ما به این امر تنبلی تخمدان می گوییم که برای این دسته افراد استفاده ویتامین B۶ ، ب کمپلکس و منیزیم را تجویز می کنیم.

گاهی اوقات خانم ها به دلیل ورزش های سنگینی که انجام می دهند چربی بدن خود را به شدت از دست می دهند تا جایی که ممکن است این امر موجب اختلالات هورمونی شدید در بدنشان شود که به این افراد توصیه می کنیم تا مراقبت های لازم را در مورد نرمال نگه داشتن چربی بدن خود انجام دهند تا فعالیت هورمونی شان کم نشود.

آشنایی با درمان ناباروری (کلیک کنید)

منبع: نیک صالحی. تبیان

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره