تاثیر محیط خانواده بر افزایش قد

[sbu_post_image]

رشد هر فرد، مخصوص خود اوست و با دیگران متفاوت است. نژاد خانواده، ملیت، جنس، سن و تغذیه در نحوه ی رشد انسان مؤثرند. بعضی نژادها بلندتر و بعضی کوتاهتر هستند. برای مثال افراد نژاد زرد، کوتاهتر از نژاد سفید هستند. به نظر می رسد کودکان بلند قد، والدین بلند قد و کودکان کوتاه قد والدین کوتاه قد دارند. ولی گاه والدین بلند قد، صاحب فرزندان کوتاه قد می شوند.

تاثیر اختلاف خانوادگی و محیط متشنج بر رشد قدی

محیط خانواده نیز در افزایش قد فرزندان مؤثر است.

کودکانی که والدینشان با هم اختلاف شدید دارند یا از هم جدا شده اند، بیش از بقیه امکان کوتاه قد شدن دارند. همچنین کودکانی که به آهستگی رشد می کنند احتمالاً دچار مسایل روانی ناشی از فشارهای روحی هستند که بر زندگی آنان تأثیر دایمی خواهد گذاشت.

پژوهشگران می گویند ممکن است اختلاف خانوادگی و محیط متشنج آن، مارپیچی از کمبودها را ایجاد کند که به انباشت خطر های بهداشتی و از دست رفتن سلامتی در سراسر زندگی منجر خواهد شد. از جمله این پژوهشها نشان داده اند، کندی افزایش رشد قدی در کودکان با بیکاری در سنین بالاتر مرتبط است.
پژوهشگران علت تمامی این تفاوت ها را در ترشح مواد شیمیایی خاص می دانند. شرایط بیرونی و خانوادگی باعث تغییر در میزان پخش این مواد می شود. آنها هم به نوبه ی خود بر کارکرد دستگاههای بدن و میزان افزایش قد آنها تأثیر می گذارند.

بطورکلی هیچ دو دختر یا دو پسر در یک سن به یک میزان افزایش قد ندارند. به طور معمول، بلند قدترین دختران یا پسران، سنگین وزن ترین آنان در سن خود هستند. همچنین کوتاه قدترین افراد، کم وزن ترین آنها به حساب می آیند. دختران در 16 سالگی و پسران در 17 سالگی یا نزدیک 20 سالگی به حداکثر افزایش قد خود می رسند.

آشنایی با روش های افزایش قد (کلیک کنید)

منبع: کتاب بلند قد شویم

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره