تشخیص کوتاهی قد

[sbu_post_image]

تشخیص کوتاهی قد و علت آن باید از سوی پزشک متخصص غدد و براساس شرح حال بالینی، نژاد، ژنتیک، تاریخچه خانوادگی، قد پدر و مادر، مقایسه سن استخوانی، وضع تغذیه و برخی مطالعات آزمایشگاهی باشد.

قد یك فرد بر مبنای قد پدر و مادر و اقوامش سنجیده می شود، چنانچه از لحاظ ژنتیكی قد پدر و مادر كوتاه باشد، كوتاهی قد كودك نیز طبیعی است اما اگر قد كودك از معدل قد پدر و مادرش كوتاه تر باشد، از جمله افرادی است كه می تواند كاندید افزایش قد قبل از سن بلوغ قرار گیرد تا كمبود قد آنان جبران شود؛ به طور كلی روش درمانی دختران و پسران با یكدیگر متفاوت نیست، اما هرچه بلوغ دختر عقبتر بیفتد و استخوان دیرتر بسته شود، بهتر است بنابراین در این سن برای درمان کوتاهی قد این افراد از آمپولی به نام GnRHa استفاده می شود تا استخوان این افراد بسته نشود و مداوا تداوم یابد، البته اگر دختران در سن بلوغ دچار عادت ماهانه نیز شده باشند، می توان مانع بسته شدن استخوان آنان شد.
در برخی از موارد كمبود مواد معدنی و غذایی همچون پروتئینها، ویتامین ها و آهن در بدن كودك موجب وقفه رشد كودكان می شود. بسیاری از افراد نیز به دلیل كمبود هورمون های ذكرشده یا عفونت های مزمن كلیوی یا بیمار یهای روماتیسمی مجبور به استفاده از كورتون هستند كه جلوی رشد قدی این بیماران را می گیرد. باید توجه داشت این داروها در افراد مبتلا به روماتیسم یا بیماری های كلیوی باعث می شوند سلول های هورمون رشد یا حتی تیروئید در سطح سلولی DNA عمل كند و در نتیجه این افراد رشد خوبی نداشته باشند بنابراین با در نظر گرفتن این عوامل می توان وقفه رشد كودكان مبتلا را جبران كرد.
هر اقدام درمانی برای افزایش قد باید قبل از بسته شدن صفحات رشد یا همان صفحات غضروفی استخوان‌ها انجام شود. در دختران در حدود هجده سالگی و در پسران در حدود بیست سالگی این صفحات رشد بسته می‌شود.
درمان کوتاهی قد با هورمون رشد نیز پس از تشخیص قطعی کمبود این هورمون و قبل از سنین بسته شدن صفحه رشد استخوان می‌تواند روش درمانی موثری باشد. البته عوارض احتمالی آن مثل افزایش فشار مغزی را باید مد نظر داشت.

بطور کلی بهترین شیوه درمانی برای افزایش قد، پیشگیری از کوتاهی قد است. كودكی سن بسیار حساسی است و اغلب رشد فرد در این سنین بیشترین سرعت را دارد. بنابراین در صورتی كه كودك از فعالیت و تغذیه مناسب برخوردار باشد به حداكثر توان رشدی خود دست می یابد. نكته دیگر تشخیص زودرس و صحیح كوتاه قدی در كودك است. چراكه بیشترین شانس برای افزایش طول قد افراد تا قبل از بسته شدن صفحات رشد وجود دارد و پس از آن سخت تر می توان كاری كرد.
پس از تشخیص کوتاهی قد، با استفاده منظم و درست داروهایی كه توسط پزشك متخصص افزایش قد تجویز شده است می توان كمبود رشد را جبران كرد. این داروها می توانند هورمون رشد یا مواد مغذی مكمل مثل كلسیم، آهن و روی باشد یا حتی هورمون هایی باشد كه بلوغ فرد و در نتیجه بسته شدن صفحات رشد را به تاخیر می اندازد.
در مورد روش های درمانی برای کوتاهی قد بزرگسالان راه های زیادی ارائه شده كه مستدلترین آنها عمل جراحی افزایش قد روی استخوان های بلند فرد است. البته این عمل جراحی بسیار پرهزینه و پیچیده است. به علاوه طول دوره ریكاوری و تحمل این دوره برای بیشتر افراد بسیار سخت است تا آنجا كه برخی مراكز ابتدا ظرفیت فرد را برای تحمل دوره ریكاوری می سنجند و سپس اقدام به عمل جراحی می كنند.

آشنایی با روش های افزایش قد (کلیک کنید)

منبع: ایران سلامت. دانا

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره