تشخیص علت بزرگی ﭘﺴﺘﺎن در ﻣﺮدان

post_image

اﺧﺘﻼﻻت ﭘﺴﺘﺎن می ﺗﻮاﻧﺪ ھﻢ ﺑﺮای ﺑﯿﻤﺎر و ھﻢ ﺑﺮای ﭘﺰﺷﮏ معاینه ﮔﺮ، دﺷﻮار ﺑﺎﺷﺪ. ﺑﯿﻤﺎران اﻏﻠﺐ اﺣﺴﺎس ﺧﺠﺎﻟﺖ و اﺿﻄﺮاب می ﮐﻨﻨﺪ. ھﺮ ﭼﻨﺪ ﺳﺮطﺎن ﻓﻘﻂ در ﺗﻘﺮﯾﺒﺎ ۱ از ﺗﻤﺎﻣﻲ ﻣﻮارد ژنیکوماستی در ﻣﺮدان ﺗﺸﺨﯿﺺ داده ﻣﻲ ﺷﻮد، ﻣﻤﮑﻦ اﺳﺖ ﭘﺰﺷﮑﺎن درﺑﺎره تشخیص علت بزرگی ﭘﺴﺘﺎن در ﻣﺮدان و چگونگی اﻓﺘﺮاق ژنیکوماستی (بزرگی ﺧﻮش ﺧﯿﻢ ﭘﺴﺘﺎن) از بدخیمی و ﻧﺤﻮه درﻣﺎن اﯾﻦ اﺧﺘﻼﻻت ﺷﮏ و تردیدهایی داشته ﺑﺎﺷﻨﺪ.

همه می دانیم که در سن بلوغ و تحت تاثیر هورمون استروژن ـ که مهم ترین هورمون زنانه است ـ در دختران پستان ها شروع به رشد می کند. در پسرها به دلیل وجود هورمون تستوسترون ـ که مهم ترین هورمون مردانه است ـ رشد پستان ها ایجاد نمی شود و این اعضا در همان حالت بچه گانه باقی می مانند.

علت بزرگی سینه آقایان

واضح است که اگر به هر دلیل در مردان میزان هورمون استروژن نسبت به تستوسترون زیاد شود، رشد غیرطبیعی پستان ها در مردان را شاهد خواهیم بود. البته چند حالت فیزیولوژیک یعنی طبیعی نیز وجود دارد که باعث ژنیکوماستی می شود. اولین نوع ژنیکوماستی فیزیولوژیک مربوط به دوران بلوغ است. بسیاری از پسرها اواسط دوره بلوغ یعنی حدود ۱۴ سالگی بزرگی و برآمدگی دردناکی را در پستان هایشان متوجه می شوند. این حالت معمولا زودگذر بوده و طی ۶ ماه از بین می رود و همزمان با رشد اندام های مردانه است.

در موارد نادری ژنیکوماستی ممکن است به علت نقائص ژنتیکی، پرکاری تیروئید یا سرطان پستان رخ دهد. سرطان پستان در مردان نادر است. نشانه‌هایی که ممکن است بیانگر وجود سرطان پستان در مردان باشد، شامل این موارد می‌شود:

  • رشد پستان به صورت یک طرفه.
  • توده سفت یا سخت در پستان که در لمس کردن چسبیده به بافت‌های زیرین احساس می‌شود.
  • زخم پوستی روی پستان.
  • ترشح خونی از نوک پستان.

در صورتی که بزرگی پستان در شما همراه با حساسیت و درد است، می‌‌توانید از کمپرس سرد یا داروهای مسکن برای درمان استفاده کنید. در صورتی که این علائم را هم دارید، به پزشک مراجعه کنید:

  • وجود تورم، درد، بزرگی در یک یا هر دو پستان.
  • داشتن ترشح خونی یا ترشح تیره‌رنگ از نوک پستان.
  • بروز زخم پوستی بر روی پستان.
  • احساس کردن توده سفت یا سخت در پستان.

توجه داشته باشید که بروز ژنیکوماستی در کودکانی که به سن بلوغ نرسیده‌اند، همیشه نیاز به بررسی پزشک دارد.

تشخیص ژنیکوماستی

پزشک ضمن پرسیدن از سابقه بیماری‌ها و علائم شما و انجام معاینه جسمی ممکن است آزمایش‌هایی را بررسی وجود بیماری‌هایی معین تجویز کند، ازجمله: آزمایش هورمونی، سونوگرافی پستان، آزمایش کارکرد کبد و کلیه و ماموگرافی.

در صورتی که علت زمینه‌سازی یافت شود، درمان در جهت رفع این علت خواهد بود. پزشک ممکن است همه داروهایی را ممکن است باعث بزرگ شدن پستان در مردان شود، مورد توجه قرار دهد، و در صورتی که شما یکی از آنها را مصرف می‌کنید، تغییراتی در رژیم دارویی شما ایجاد کند.

ژنیکوماستی در دوران بلوغ معمولا نیازی به درمان ندارد و خود به خود برطرف می‌شود. بزرگی پستان که شدید و نامتقارن باشد و خود به خود برطرف نشود، ممکن است برای پسر نوجوانان بسیار ناراحت‌کننده باشد. در موارد نادری ممکن است پزشک پس از تشخیص علت بزرگی ﭘﺴﺘﺎن در ﻣﺮدان، درمان هورمونی برای مهار اثرات هورمون‌های استروژنی یا جراحی برای کاهش حجم پستان را توصیه کند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان ژنیکوماستی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بزرگی سینه در مردان مطالعه فرمایید.

منبع: بیتوته. همشهری آنلاین. پرورش اندامدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *