تشخیص سرطان تخمدان

[sbu_post_image]

به چند علت توجه به سرطان تخمدان از اهميت خاصي برخوردار است:
سرطان تخمدان شايع ‌ترين علت مرگ خانم ها در اثر سرطان ‌هاي دستگاه تناسلي است که در مراحل پيشرفته، تشخيص داده مي‌ شود و احتمال وقوع آن يک مورد در 55 زن است و علت مرگ يک زن از 100 زن است.

کارشناسان بهداشتی مجموعه‌ای از علائم جسمی را شناسایی کرده‌اند که در زنان مبتلا به سرطان تخمدان رخ می‌دهند و ممکن است نشانه‌های هشداردهنده اولیه برای این بیماری باشند.

این علائم بسیار معمول و شایع هستند و اغلب زنانی که آنها را بروز می‌دهند، مبتلا به سرطان تخمدان نیستند. اما برای زنان مبتلا به سرطان تخمدان، امید این است که اطلاع بیشتر در مورد این علائم، به تشخیص زودرس و درمان بیماری منتهی شود.

علائم سرطان تخمدان

  • آروغ زدن وافزایش اندازه شکم
  • درد شکم یا لگن
  • اشکال در غذا خوردن و احساس سیری زودرس
  • تکرر و فوریت ادرار

روش تشخیص سرطان تخمدان

بر این اساس، هر زنی که یک یا تعداد بیشتری از علائم بالا را تقریبا هر روز، برای مدت چند هفته تجربه می‌کند، باید به یک پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کند تا مورد معاینه لگنی (تصویربرداری از لگن) قرار گیرد. اگر معاینه لگنی فرد مشکوک بود، معمولا به دنبال آن از روش سونوگرافی از راه واژن و احتمالا اندازه‌گیری خونی یک شاخص سرطان به نام CA-125 استفاده می‌شود.

تنها راه تشخیص قطعی سرطان تخمدان در حین جراحی است که بهتر است بوسیله متخصص زنانی که در زمینه سرطان تخمدان تجربه دارد، انجام شود.
پژوهش‌ها نشان داده است که بسیاری از زنانی که دچار سرطان تخمدان هستند، مدت‌ها پیش از تشخیص سرطان، از علائمی که در بالا ذکر شد، شکایت داشته‌اند، اما این علائم را یا نادیده گرفته‌اند یا به بیماری‌های دیگر نسبت داده‌اند.

چهار علامتی که ذکر شد در بسیاری از بیماری‌های دیگر مانند اختلالات قاعدگی، سندرم روده تحریک‌ ‍ ‌پذیر و عفونت‌های مثانه بروز می‌کنند. اما اگر چنین علائمی بدون سابقه قبلی بروز کنند، برای چند هفته ادامه پیدا کنند، و در طول زمان بدتر شوند، ‌ممکن است نشانه سرطان تخمدان باشند.

به دلیل آنکه پزشکان پیش از آنکه دستور انجام آزمایشی برای تشخیص سرطان تخمدان را بدهند، تصویر برداری شکمی یا روش های تشخیصی گوارشی را توصیه می کنند، در برخی بیماران، تشخیص معمولا حداقل چهار ماه به تاخیر می افتد.

منبع: تبیان

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره