post_image

دیابت، بیماری ای است که علاوه بر خود فرد، خانواده اش را نیز درگیر می کند و در بسیاری از موارد دغدغه های زیادی را برای خانواده ها در زمینه حمایت از بیمار دیابتی ایجاد می کند.

این بیماری به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین پدید می آید . انسولین ماده ای است که در بدن توسط غده لوزالمعده تولید می شود و باعث می گردد قند یا به عبارتی مهمترین منبع انرژی بدن مورد استفاده قرار گیرد.

اگر شما مبتلا به دیابت هستید، باید بدانید بدن تان احتمالاً در تولید یا به کار گرفتن انسولین مشکل دارد. غذاهایی که می خورید، در بدن به قندی به نام گلوکز تبدیل می شوند. کار انسولین، تبدیل این قند، به انرژی مورد نیاز بدن است. انرژی ای که برای رُشد و انجام فعالیت های روزانه تان نیاز دارید.
در واقع تا به امروز علت مشخصی برای بروز بیماری دیابت شناخته نشده است. اما محققان عوامل ژنتیک و محیطی را در بروز این بیماری دخیل می دانند.

تشخیص بیماری مرض قند

در حال حاضر دیابت به دو طریق قابل تشخیص است. آزمایش FPG و OGTT.

در آزمایش FPG تقریباً بلافاصله میزان قند در پلاسمای خون اندازه گیری و مشخص می شود.

در آزمایش OGTT نیز بزاق دهان، دو ساعت پس از نوشیدن یک مایع شیرین مورد آزمایش قرار می گیرد. چنانچه نتیجه در آزمایش FPG از ۱۲۶ میلی گرم در یک دهم لیتر خون و در آزمایش OGTT از ۲۰۰ میلی گرم در یک دهم لیتر بزاق، بیشتر باشد، شما احتمالاً مبتلا به دیابت هستید.

منبع: سالم زی    خانواده سرآمد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره