تزریق ژل و چربی

article21481.jpg31

در بین مواد پرکننده یا فیلر، چربی بهترین آنهاست. تزریق چربی بی خطر است و عوارض مهمی ندارد. تنها ممکن است به ندرت عدم تقارن و نیاز به ترمیم وجود داشته باشد که اینها در واقع عارضه به حساب نمی آیند و قابل اصلاح هستند. برای این کار چربی از بدن خود فرد گرفته می شود و روش آماده سازی چربی یعنی خارج کردن و شست وشوی چربی باید درست انجام شود تا نتیجه دل خواه به دست آید.برخی اوقات افراد بعد از تزریق ژل و چربی نتیجه ای نمی گیرند. درواقع اگر فرایند آماده سازی چربی درست انجام نشود سلول های چربی می میرند و از بین می روند، در نتیجه بعد از تزریق تفاوتی ایجاد نمی شود. معمولا کسانی که به صورت سرپایی و در مطب تزریق ژل و چربی انجام می دهند با چنین مسئله ای روبه رو می شوند. این کار بهتر است در اتاق عمل انجام شود و لازم است امکانات بی حسی کاملا فراهم باشد تا بتوان از بیمار چربی لازم را گرفت. همچنین باید دستگاه های مجهزی وجود داشته باشد تا به وسیله آنها چربی آماده سازی و بعد تزریق شود. از چربی میتوان برای تزریق لب جهت خوش فرم سازی لب ها سود جست . جوانسازی دست به مجموعه‌ای از اعمال زیبایی گفته می‌شود که می‌توانند ظاهری جوان‌تر به دست‌ها بدهند. بسیاری از اعمال زیبایی مورد استفاده برای صورت برای دست‌ها نیز جواب می‌دهند. روش‌های مورد استفاده شامل روش‌های تزریقی مانند استفاده از ژوودرم، مزوتراپی، انتقال چربی و همچنین پاکسازی پوست با لیزر است. بزرگ کردن سینه ها به روش غیرجراحی که با تزریق ژل یا چربی در سینه‌ها انجام می‌شود، موجب بهبود سایز و فرم سینه‌ها می‌شود. هدف از انجام این کار بهبود بافت سینه برای پر شدن و سفت شدن آن است . بزرگ کردن باسن با روش تزریق چربی، یکی از انواع روش‌های بزرگ و برجسته کردن باسن است که منجر به جوان، برجسته و خوش‌فرم تر شدن باسن می‌شود و به طور کلی پروفیل بدن را بهتر به نظر می‌آورد. در این روش از چربی بدن خودتان استفاده می‌شود، از این‌رو طبیعی‌ترین راه برای بزرگ و برجسته کردن باسن به شمار می‌رود. عمل چاق شدن ساق پا با تزریق ژل یا چربی ، روشی است برای بزرگ کردن حجم و ابعاد عضلات ساق پا که به نحو چشمگیری بر بهبود ظاهر بخش پایین پاها نیز مؤثر است. این عمل برای افرادی که احساس می‌کنند عضلات ساق پای آن‌ها با افزایش جرم و ابعاد، جذاب‌تر و متناسب‌تر به نظر می‌رسد، مناسب خواهد بود. عمل چاق کردن ساق پا نه تنها  تناسب و فرم پاها را اصلاح می‌کند، بلکه در اصلاح ظاهر کل بدن نیز تأثیر گذار خواهد بود. در واقع این عمل بهترین گزینه برای فرم‌دهی به بخش پایین پاهاست.

موارد کاربرد تزریق چربی

تزریق چربی و تزریق ژل به صورت برای شکل دادن به قسمتهای مختلف صورت (مانند بزرگ کردن لبها و برجسته کردن گونه ها) و رفع چین و چروک صورت به کار می رود. از این نظر اثر و کاربرد چربی مانند تزریق فیلر یا ژل است. تزریق چربی می تواند بسیاری از علائم پیری صورت را از بین ببرد. این روش به ویژه در افراد زیر ۶۰ سال که تمایل به لیفت صورت دارند موثر بوده و در اغلب موارد نیاز به لیفت صورت را تا چندین سال به عقب می اندازد. اگر تزریق ژل و چربی برای برطرف کردن چین های سطحی و بهبود جای جوشها و لاغری صورت به کار می رود معمولا ناحیه تزریق سطحی تر است تا اثر بیشتری از خود نشان دهد. در این حالت چربی تزریق شده باعث کلاژن سازی در زیر پوست شده و تا حدودی پوست جوانتر و شادابتر به نظر می رسد. در مواردی که تزریق ژل و چربی برای برطرف کردن چینهای عمیق، برجسته کردن گونه و لبها و حجم دادن به قسمتهای دیگر صورت به کار می رود ناحیه تزریق وسیعتر بوده و از زیر پوست تا قسمتهای عمیق را در بر می گیرد ، تزریق ژل چانه برای برجسته سازی چانه و متعادل سازی صورت کاربرد دارد .

سوالات متداول

– آیا همه افراد می‌توانند از تزریق ژل یا چربی استفاده کنند؟

بلی، تنها در کسانیکه سابقه حساسیت شدید به این مواد را دارند نباید به‌ کار رود. همچنین افرادی که داروهای ضد انعقاد و آسپیرین یا بروفن یا داروهای مشابه مصرف می‌کنند باید یک هفته قبل آنرا قطع کنند.

– نحوه بی ‌حسی قبل از این تزریق چگونه است؟

بسته به میزان، مکان و وسعت تزریق، نوع بی ‌حسی متفاوت است. اصولا ۳ نوع روش برای بی ‌حس کردن موضع وجود دارد؛ مالیدن پمادهای بی حس کننده، گذاشتن یخ و تزریق ماده‌ بی حسی. اگر نقطه مورد نظر حساسیت کمتری داشته باشد مثل خط اخم، از روش‌های غیر تزریقی و در نقاط حساستر مثل لب از تزریق ماده‌ بی حس کننده استفاده می‌شود.

– پایداری مواد ساخته شده چقدر است؟

بستگی به نوع آنها دارد ، اصولا هر چه ماده طبیع ‌تر و بیولوژیک‌ تر باشد احتمال جذب سریعتر آن بیشتر است مثلا کلاژن‌ ها عموماً بین ۶ تا ۱۲ ماه جذب می‌شوند. ولی‌ مواد ساختنی همچون آرتفیل دایمی‌ اند .

– این تزریقات چند نوع می ‌باشند و مزیت و معایب هر کدام چیست؟

این تزریقات یا چربی‌ هستند که از خود فرد گرفته می شود، یا مواد ساختنی چربی‌ها باید ازنقاطی از بدن مثل شکم یا پهلو گرفته و پس از فرآوری هایی به شکل مایع‌ قابل تزریق در‌آید. آنگاه آنها را بوسیله یک سرنگ و سرسوزن ظریف در لایه‌های زیر پوست تزریق می‌کنند.حسن بزرگ چربی‌ این است که چون از خود فرد است احتمال خطر حساسیت و پس زدن را ندارد. ایراد آن یکی‌ نیاز به برداشتن آن از بدن است که مشکلات خاص خود را دارد.دومین ایراد در مورد چربی‌‌ها جذب آنان است، به ‌نحوی ‌که پس از مدتی‌ ممکن است مقدار زیادی از آن جذب شده و در نقاط حساسی مثل لب ایجاد نامنظمی و ناهمگونی کند.به‌ جز چربی‌‌ها ، دیگر مواد ساختگی هستند که برخی‌ از آنان بیولوژیک بوده (یعنی‌ ازانسان، حیوانات یا باکتری‌ها گرفته شده) و برخی‌ کاملا مصنوعیست.در ساخت تمامی‌ آنها سعی‌ شده است که کاملا استریل تهیه شده و هیچگونه بیماری عفونی از طریق آنها انتقال نیابد. بعلاوه تلاش شده که ریسک واکنش و آلرژی در آنان به حداقل برسد.برخی‌ از این مواد در قسمت‌های عمقی پوست و بعضی از آنان زیر پوست تزریق می‌شوند.حسن بزرگ این مواد آماده عدم نیاز به برداشتن ‌شان از نقطه‌ ای از بدن است ولی‌ در مقابل چربی‌ احتمال عفونت و حساسیت در آنها بیشتر است.

– مواد موجود در اینگونه تزریقات چه خصوصیاتی باید داشته باشند؟

۱- خطری نداشته باشند.

۲- نتیجه قابل پیش بینی‌ داشته باشند.

۳- ارزان باشند. هزینه تزریق چربی بین پزشکان مختلف و مناطق مختلف متفاوت است. همچنین هزینه تزریق چربی به تکنیک مورد استفاده برای انجام بستگی دارد. اما معمولا قیمت تزریق چربی نسبت به قیمت تزریق ژل بالاتر است. از آنجایی که تزریق چربی یک عمل کاملا اختیاری است، هزینه‌های آن توسط بیمه پوشش داده نمی‌شود. جهت پرداخت قیمت تزریق چربی  بسیار از جراحان برای آن که بیماران به راحتی بتوانند هزینه‌ی عمل را پرداخت کنند، هزینه‌ی مورد نظر را به صورت اقساط دریافت می‌کنند.

۴- اثر طولانی مدت داشته باشند.

۵- ایجاد کمترین درد در زمان تزریق ژل و چربی  داشته باشند.

۶- ایجاد آلرژی نکنند.

۷- در زیر پوست طبیعی به نظر برسند.

مراقبت های قبل از تزریق

• پزشک را در جریان مصرف هرگونه دارو یا ترکیب گیاهی قرار دهید.

• در صورت وجود آلرژی نسبت به هر ماده ای ( دارو، غذا یا عوامل محیطی ) پزشک خود را مطلع سازید.

• از دوهفته پیش از عمل از مصرف رقیق کننده های خون مثل آسپرین، ژلوفن، بروفن، دیکلوفناک و…خودداری کنید.

• در صورت نیاز مبرم به مصرف رقیق کننده ها ( مثلا مصرف وارفارین در بیماران تعویض دریچه قلب و …) پزشک را در جریان قرار دهید تا دستور لازم را در این خصوص به شما بدهد.

• در صورت ابتلا به بیماری خاص ( بیماریهای عفونی مثل هپاتیت و بیماریهای مزمن مثل اختلال پلاکتها، کم خونی شدید و….) پزشک را در جریان قرار دهید.

• بهتر است به مدت ۲ هفته پیش از تزریق ژل و چربی از مصرف سیگار پرهیز کنید.

• مصرف داروهایی را که پیش از تزریق برای شما تجویز می شود فراموش نکنید.

مراقبت های بعد از تزریق

۱- توصیه میشود فردى را جهت رساندنتان به خانه بهمراه داشته باشید، و در دو ، سه روز اول در امور خانه کمکتان کند.

۲- باید محل برداشت چربى با باند کشى ویا گن مناسب بمدت دو هفته ،محکم پوشانده شود

۳- به فرد توصیه می شود که از وارد کردن فشار زیاد به محل تزریق جهت جلوگیری از جا به جایی چربی تزریق شده به مدت ۷ تا ۱۰ روز خودداری کند.

۴- ممکن است محل تزریق چربی و محلی که چربی از آن گرفته شده دچار کبودی، تورم و درد شوید. این حالت طبیعی بوده و به تدریج در طی چند روز تا چند هفته برطرف می شود، میزان کبودی و تورم متناسب با مقدار چربی تزریق شده است ولی به طور معمول ۲ تا ۳ هفته طول می کشد.

۵- در سه هفته ی اوّل تزریق، از قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب، استفاده از فضاهای گرم (سونای خشک و بخار) و حمام های طولانی مدت شدیدا بپرهیزید.

۶- اگرتزریق ژل و چربی در صورت است، جهت کاهش ورم بهتر است در چند روز اول بعد از تزریق چربی، هنگام خوابیدن زیرسرتان بلند باشد( حالت نیمه نشسته یا زاویه ۴۵ درجه) و در صورتی که مزاحمتی برای خوابتان ایجاد نکند، بهتر است به مدت دو هفته در این حالت بخوابید.

۷- سه روز کمپرس سرد صورت و محل دهنده ،سپس کمپرس گرم باعث تسریع جذب کبودی و ورم میشود.

۸- برای کاهش ورم صورت، استفاده از نمک باید محدود شود.

۹-استحمام کردن از روز دوم بلامانع است ولی از تحت فشار قرار دادن و ماساژ دادن مناطق تزریق شده اکیداً خودداری فرمایید.

۱۰- در سه هفته ی اوّل تزریق، از قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب، استفاده از فضاهای گرم (سونای خشک و بخار) و حمام های طولانی مدت شدیدا بپرهیزید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره