تزریق ژل و چربی

 

poust

خانم‌هایی هستند که دوست دارند درباره انواع جراحی ‌های زیبایی، اطلاعات بیشتری داشته باشند و عوارض هر کدام را بشناسند و بدانند هرکدام چه خطراتی دارند و آیا واقعا چنین عمل‌هایی توصیه می‌شوند یا نه. خانم‌های بسیاری هستند که به دلیل افزایش سن دچار گودی زیر چشم  و درناحیه گونه وکنار چشم و خط خنده دچار چروک‌هایی شده‌اند یا دوست دارند حجم لب‌های ‌شان را افزایش دهند.شایع‌‌ ترین روش حجیم ‌سازی،‌ این روزها تزریق ژل یا چربی است. این در حالی است که متخصصان پوست و مو تاکید فراوانی بر عوارض ناشی از تزریق ژل‌‌های غیراستاندارد به وسیله افراد غیرمتخصص دارند. تاثیر تزریق چربی و ژل برای چاق شدن ساق پا ثابت شده و هم اکنون بعنوان درمان لاغری بیش از حد پا استفاده می گردد .

انواع ژل برای تزریق

ژل ژوویدرم

ژل ژوویدرم که توسط شرکت امریکایی آلرگان تولید می شود نوعی هیالورونیک اسید است که بعنوان فیلر ( پرکننده ) در درمان برخی چین و چروک های صورت کاربرد دارد. انواع مختلفی از ژوویدرم تولید می شود که بر اساس میزان غلظت هیالورونیک اسید ، و ساختمان مولکولی و در نتیجه محل کاربرد خود باهم تفاوت دارند. محصولات ژوویدرم که در سرنگ های ۰٫۸ میلی لیتری عرضه می شوند را می توان در دمای اتاق نگهداری کرد و نیازی به یخچال ندارد. ژوویدرم اولترا که کاربرد زیادی دارد توسط یک سرنگ شماره ۳۰ و ژوویدرم اولتراپلاس توسط سرنگ ۲۷ تزریق می گردد. ژوویدرم اولترا بیشتر برای چین های متوسط و عمیق و ژوویدرم اولتراپلاس برای چینهای بسیار عمیق کاربرد دارد. وجود هیالورونیک اسید با غلظت بالا و نیز پیوندها متقاطع زیاد باعث شده که تاثیرات این دو محصول برای مدت طولانی تری نسبت به بسیاری از فیلرهای مشابه ، باقی بماند. ژوویدرم برای افزایش حجم نسبت به رستیلن نتایج رضایت بخش تری بدست می دهد. در خانواده رستیلن ، « رستیلن لیپس » برای این منظور مناسب است.ژوویدرم بعد از تزریق نیز مقداری آب به خود جذب می کند و بدین ترتیب حجم آن مختصری افزایش می یابد لذا در تزریق ژل صورت ، پزشک باید این نکته را مدنظر و تجربه کافی داشته باشد تا بعدا” ظاهر مصنوعی برای فرد ایجاد نشود.خوشبختانه با اضافه کردن ماده بیحسی به این ژل ها درد زمان تزریق بسیار کاهش می یابد.

ژل رستیلن

ژل رستیلن نیز دارای غلظت بالایی از هیالورونیک اسید بوده و از ژوویدرم سفت تراست. این ژل اولین فیلری بود که در سال ۲۰۰۳ از « اف دی ای » تاییدیه گرفت.« پرلن » محصول دیگری از خانواده رستیلن است که اخیرا” مورد تایید قرارگرفته و برای چین های عمیق تر به کار می رود. اندازه ذرات « پرلن » بزرگتر از « رستیلن » است. خانواده رستیلن اعضای متعدد دیگری هم دارد که ازنظر اندازه ذرات با رستیلن متفاوتند. این ژل ها هم قابلیت نگهداری در دمای اتاق را دارند. رستیلن در سرنگهای ۰٫۴ و ۱ میلی لیتری عرضه می شود و « پرلن » در سرنگهای ۰٫۷ میلی لیتری .رستیلنی که در ایران از طریق مجاری رسمی و معتبر توزیع می شود ۱ میلی لیتری است. هر دو اینها توسط سرنگهای شماره ۲۷ تزریق می شوند. به نظر می رسد که درد زمان تزریق رستیلن بیشتر از ژوویدرم باشد لذا بهتر است ناحیه مورد نظر قبلا” بیحس شود. شاید به همین دلیل است که اخیرا” کمپانی مذکور محصولاتی را تولید کرده که لیدوکایین هم در ترکیب خود دارند و به نام « رستیلن ال » و « پرلن ال » شناخته می شوند.

زمان ماندگاری

نتایج روش تزریق ژل دائمی نیست و بسته به نوع ژل مورد استفاده، مدت ماندگاری آن ۶ مــاه تا حداکثر ۱۸ ماه می باشد. این نکته  دقیقا به سود درمان جو است چراکه با این کار عوارض ژل های ماندگار قدیمی را به صفر رسانده اند و امکان تغییر فرم حجم سازی برای درمان جو به آسانی فراهم می شود.از طرفی بدیهی است که عواملی چون استفاده منظم از کرم ها ی مخصوص و تغذیه مناسب و …نیز در ماندگاری بهتر بافت اثر زیادی دارد. با این همه چون این ژل ها بافت را خواه ناخواه به ساخت و ساز وامی دارند حتی پس از کاهش تدریجی ژل، بافت تا بیش از ۳۰% نسبت به فبل از تزریق ژل بهبود کیفیت نشان می دهد. نکته مهم اینکه یکی از دلایلی که این ژل ها تایید سازمان غذا و داروی آمریکارا دریافت کرده اند دقیقا مدت اثر مشخص آن هاست که خطر واکنش نامطلوب بافتی مانند گلوله شدن و بدفرم شدن را به کمترین حد خود رسانده است. ضروری است بدانید تزریق چربی با اینکه در افراد خیلی مسن با صورت های چروکیده بهتر جواب می دهد اما برای افراد جوان که نمی خواهند دو تا سه هفته کبودی و تورم شدید صورت(محل تزریق چربی) و شکم یا ران و ..(که از آن چربی برداشت می شود) را تحمل کنند اصلا ضرورتی ندارد چرا که عملا از نظر ماندگاری نیز تنها در برخی موارد چند ماه بیشتر دوام دارند. از سویی روش تزریق ژل ها بسیار سبک است و درد و عارضه و دوره نقاهت ندارد اما تزریق چربی دستکم دو ساعت زمان می برد و نیاز به بی حسی وسیع و همکاری زیاد درمان جو دارد و حدودا یک ماه زمان می برد تا صورت فرم نهایی اش را پیدا کند.

مراقبت های قبل از تزریق

– چنانچه شما زیر ۱۸ سال می باشید برای تزریق ژل به لب و چربی نیاز به اجازه والدینتان خواهید داشت.

– اگر دچار حساسیت های پوستی هستید حتما آن را به اطلاع پزشکتان برسانید.

– برای بانوانی که در دوران بارداری قرار دارند تزریق فیلرهای پوستی توصیه نمی شود.

– در صورتی که پوست شما دچار عفونت، زخم و یا حساسیت شده است حتما قبل از تزریق به مشاوره پزشکی نیاز خواهید داشت.

– حتما به پزشکی با تجربه مراجعه بفرمایید

مراقبت های بعد از تزریق

– توصیه میشود فردى را جهت رساندنتان به خانه به همراه داشته باشید، و در دو ، سه روز اول در امور خانه کمکتان کند.

– باید محل برداشت چربى با باند کشى ویا گن مناسب بمدت دو هفته ،محکم پوشانده شود.

– به فرد توصیه می شود که از وارد کردن فشار زیاد به محل تزریق جهت جلوگیری از جا به جایی چربی تزریق شده به مدت ۷ تا ۱۰ روز خودداری کند.

– ممکن است محل تزریق چربی و محلی که چربی از آن گرفته شده دچار کبودی، تورم و درد شوید. این حالت طبیعی بوده و به تدریج در طی چند روز تا چند هفته برطرف می شود، میزان کبودی و تورم متناسب با مقدار چربی تزریق شده است ولی به طور معمول ۲ تا ۳ هفته طول می کشد.

– در سه هفته ی اوّل تزریق ژل و چربی، از قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب، استفاده از فضاهای گرم (سونای خشک و بخار) و حمام های طولانی مدت شدیدا بپرهیزید.

– اگر تزریق چربى در صورت است، جهت کاهش ورم بهتر است در چند روز اول بعد از تزریق چربی، هنگام خوابیدن زیرسرتان بلند باشد( حالت نیمه نشسته یا زاویه ۴۵ درجه) و در صورتی که مزاحمتی برای خوابتان ایجاد نکند، بهتر است به مدت دو هفته در این حالت بخوابید.

– سه روز کمپرس سرد صورت و محل دهنده ،سپس کمپرس گرم باعث تسریع جذب کبودی و ورم میشود.

هزینه تزریق چربی بین پزشکان مختلف و مناطق مختلف متفاوت است و همچنین به تکنیک مورد استفاده برای انجام تزریق چربی بستگی دارد. از آنجایی که تزریق چربی یک عمل کاملا اختیاری است، هزینه‌های آن توسط بیمه پوشش داده نمی‌شود. در مورد پرداخت قیمت تزریق چربی بسیار از جراحان برای آن که بیماران به راحتی بتوانند هزینه‌ی عمل را پرداخت کنند، هزینه‌ی مورد نظر را به صورت اقساط دریافت می‌کنند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره