تزریق بوتاکس: کاربرد و عوارض

بوتاکس، پروتئینی تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است که می تواند ماهیچه را به فاز استراحت ببرد. از این ماده سال ها برای بهبود بیماری های چشم وابسته به عضله ی چشم مانند زمانی که چشم های کودک به نظر می رسد وضعیت ناهمگونی نسبت به یکدیگر دارند (استرابیسم یا لوچی یا تنبلی چشم). کلستریدیوم بوتولینوم قادر است ماهیچه ای که باعث انحراف حرکت چشم می شود را از کار بیاندازد و بنابراین موجب رفع مشکل شود. از این باکتری در تزریق بوتاکس همچنین برای درمان بیماری دیستونی گردن رحم استفاده می شود، اختلالی که به دلیل انقباض شدید ماهیچه در گردن و شانه ایجاد می شود.

موارد کاربرد

در طول زمان، با آسیب پوست شما توسط نور خورشید، چین و چروک های موقتی که موقع حرکت دادن عضلات صورت تان روی پیشانی تان ایجاد می شود، ممکن است به صورت دائمی درآیند. در این حالت صورت شما حتی وقتی ماهیچه هایتان ثابت است، عبوس، خسته و عصبانی به نظر می رسند. این امر به این دلیل اتفاق می افتد که نور خورشید پوست را تخریب می کند، تا جایی که قدرتش را برای برگشت به شکل اصلی خود از دست می دهد. تزریق بوتاکس پیشانی ماهیچه های قرار گرفته در زیز این چین و چروک ها را از فعالیت باز می دارد و در نتیجه پوست در ناحیه ی ابرو و پیشانی و چروک دور چشم صاف می شود.

روش درمان

درمان با روش تزریق بوتاکس شامل یک سری تزریقات سریع و ناچیزی از این ماده می شود. احتیاجی به بی حسی موضعی وجود ندارد. با این وجود اگر نگران درد آن هستید، می توانید درخواست کنید. اغلب تزریق ها کمتر از ۱۵ دقیقه طول می کشند. نیازی به استراحت پس از آن وجود ندارد. می توانید سریعا پس از تزریق بوتاکس به کار عادی روزمره تان برگردید، با این وجود باید از انجام ورزش های سنگین و خوابیدن به صورت طاق باز، به مدت حداقل ۴ ساعت پرهیز کنید.

با گذشت زمان و انقباض مکرر عضلات صورت مثل پیشانی ، خطوطی در پوست ظاهر میشوند که می توانند تاثیر منفی در ظاهر شخص داشته باشند. مثلا خط اخم عمیق می تواند فرد را عصبانی یا نگران نشان دهد درصورتیکه در واقع اینطور نباشد.

عضلات صورت علاوه بر بیان احساسات، محل بعضی از ساختمانهای مهم صورت را هم مشخص می کنند. در حال استراحت، عضلات ما کاملا شل نیستند بلکه انقباض خفیفی دارند که باعث حفظ موقعیت بدن میشود.

بطور مثال، انقباض عضله پیشانی ابروها را بالا می برد ولی در حال استراحت یک انقباض خفیف وجود دارد که ابروها را در وضعیت طبیعی نگاه میدارد. حال اگر عملکرد این عضله بطور کامل از بین برود (مثلا در قطع عصب)، ابرو پائین می افتد. بطور معمول موقعیت طبیعی اعضاء صورت حاصل برآیند گروه های عضلانی مخالف هم است. با استفاده دقیق از تزریق بوتاکس این تعادل را بهم زده و محل ساختمانهایی مثل ابرو و گوشه دهان را تغییر می دهیم.

عوارض جانبی

در صورتی که تزریق بوتاکس با توجه به روش مورد تایید FDA استفاده شود، درمانی ایمن و موثر خواهد بود. هر نوع عوارض جانبی اگر هم اتفاق افتد، بسیار ناچیز خواهد بود. وقتی عوارض جانبی ایجاد می شوند، معمولا دلیل آن تزریق بیش از حد ماده است. اگر میزان بیش از حدی از بوتاکس استفاده شود، ممکن است ناحیه ی وسیع تری از پوست یا بخش هایی که نمی خواهید عضلات آن بی حرکت شود، مثل لب ها تحت تاثیر قرار می گیرند.

پزشک شما در مورد تمام عوارض جانبی احتمالی که ممکن است از طریق درمان با تزریق بوتاکس ایجاد شود، صحبت خواهد کرد. در زیر، برخی از عوارض جانبی که تا کنون گزارش شده است را مشاهده می کنید:

 • تهوع
 • ضعف عضلانی
 • افتادگی پلک
 • درد در ناحیه ی صورت
 • سوزش سر معده و/یا سوء هاضمه
 • مشکلات دندان
 • فشار خون بالا
 • خشکی دهان
 • درد یا خونریزی در محل تزریق
 • گلو درد

برخی عوارض جانبی تزریق بوتاکس ممکن است به دلیل واکنش آلرژیک ایجاد شوند. این عوارض شامل موارد زیر هستند:

 • راش یا کهیر
 • تورم
 • مشکل در تنفس

در صورتی که یکی از این موارد یا هر نوع عوارض جانبی دیگری را مشاهده کردید، سریع به پزشک مراجعه کنید.

ماندگاری

اثر تزریق بوتاکس، کاهش خطوط و چین و چروک های پوست، معمولا طی ۷ تا ۱۰ روز پس از درمان، خودش را نشان می دهد. دوام اثر تزریق بوتاکس با وجود این که در هر فرد متفاوت است، معمولا بیش از ۴ ماه طول می کشد. تکرار تزریق برای این که پوست در این حالت بماند، لازم است. شواهد حاکی از این هستند مه تزریقات مکرر زمان تاثیر تزریق بوتاکس را افزایش می دهند.

هزینه

هزینه ی تزریق بوتاکس نسبت به مکان و پزشک شما، متفاوت خواهد بود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره