تزریق بوتاکس زیر چشم

1390986317_4548203_photo5

چروک و سیاهی زیر چشم مشکلی بسیار شایع است که ممکن است هر کسی به آن مبتلا شود. این مشکل باعث می‌شود ظاهر شخص، خسته و بی‌رمق به نظر برسد که این امر می‌تواند از جذابیت فرد نزد دیگران بکاهد. تزریق بوتاکس و ژل جهت رفع چروک دور چشم و سیاهی زیر چشم مفید می باشد .

بوتاکس معمولاً در مطب یا درمانگاه به‌صورت سرپایی انجام می‌شود و نیاز به بستری ندارد. از آنجا که تزریق با سوزن‌های بسیار ظریف انجام می‌شود، دردناک نیست و نیازی به بی‌حسی ندارد. پس از ضد‌عفونی پوست صورت، پزشک با استفاده از سرنگ انسولین مقادیر کمی از بوتاکس را به بالای ابروها، پیشانی و اطراف چشم تزریق می‌کند. ممکن است در محل تزریق سوزش و قرمزی خفیف ایجاد ‌شود که ظرف چند ساعت برطرف می‌شود. معمولاً ، دو یا سه روز پس از تزریق چین و چروک‌ها به تدریج محو می‌شوند و این اثر بین ۳ تا ۶ ماه به طول می‌انجامد. پس از این مدت اثر درمان کم‌ کم از بین می‌رود و چروک‌ها دو‌مرتبه ظاهر می‌شوند. لذا برای اینکه بتوان نتیجه خوبی برای کاهش چروک های اخم و پیشانی و چروک دور چشم حاصل شود لازم است تزریق بوتاکس حداقل سالی دو بار انجام شود

نتایج درمان

مدت اثر هر بار تزریق حدودا ۴ تا ۷ ماه می باشد ، بطور کلی مدت اثر بوتاکس به ۴ فاکتور وابسته است اول میزان پاسخ دهی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، فاکتور دوم میزان دارو است که پزشک معالج برای مراجعه کننده خود تزریق میکند مثلا ایا ۵۰ واحد بوتاکس تزریق کرده یا ۷۰ واحد ، فاکتور سوم شدت چروک مراجعه کننده است که هر چه شدت و عمق چروک ها بیشتر باشد میزان تاثیر دارو و مدت اثران هم کم تر خواهد شد ، فاکتور چهارم اگر فردی چند سال منظم سالی دو بار تزریق کرده باشد مسلما اثر ان از فردی که بار اول است که این تزریق را انجام می دهد هم اثر آن بهتر است و هم مدت اثر آن بیشتر میشود

بوتاکس روی کدام نوع چروکها اثر دارد؟

چروکهای صورت به دو دسته تقسیم میشوند :

۱ – چروکهای فعال ( Dynamic Wrinkles ) که بدلیل انقباض عضله در زیر آنها به وجود میآید و این خطوط بعلت خندیدن،اخم کردن و تغییر فرم عضلات صورت ایجاد میشود

۲ – چروکهای غیر فعال ( Static Wrinkles ) که بدلیل پروسه پیری و تغییرات محتویات درم پوست ایجاد میشود.

تزریق بوتاکس میتواند چروکهای فعال را به شدت کم کند و به فرد چهره ای آرام و جوانتر بدهد.

قبل از تزریق به چه نکاتی باید توجه داشت ؟

• مصرف بعضی از داروها و ویتامین ها میتواند بعد از تزریق موجب کبودی در محل تزریق این ماده شود . اگر فرد قصد استفاده از این روش درمانی را دارد ، باید ۱ الی ۲ هفته قبل از مراجعه به پزشک از مصرف این داروها خودداری کند :

_ آسپیرین و داروهای مشابه

_ وارفارین

_ ویتامین E

_ Ginko Biloba

بعضی از داروها نیز موجب تضعیف بیش از حد و انتظار عضلات شده و از اینرو مصرف آنها توصیه نمیشود .

این داروها بدین قرارند :

_ داروهای بلوکر کانال های کلسیم ( دیلتیازم ، نیفیدیپین ، وراپامیل)

_ کینین

_پنیسیلامین

افرادی که این داروها را مصرف مینمایند ، باید قبل از درمان حتما اطلاع دهند .

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

با استفاده از بیحسی موضعی یا کمپرس یخ به مدت چند دقیقه محل تزریق تقریبا بیحس میشود بنابراین بیمار موقع تزریق فقط سوزش مختصری احساس میکند.بعد از تزریق هم با گذشتن کمپرس یخ درد بیمار کاهش میابد.

عوارض

خوشبختانه عوارض عمومی همچون مسمومیت و یا آلرژی بسیار نادر است، تنها برخی‌ افراد از ضعف شکایت میکنند که ظرف ۳ تا ۴ روز برطرف میشود.

بیشتر عوارض این تزریق موضعی است. تورّم، کبودی و خونمردگی گاهی دیده میشود که تا یک هفته خود به خود برطرف میگردد.

مهمترین عوارض تزریق بوتاکس مربوط به ۳ چیز است، تزریق بیش از اندازه، تزریق نابجا و انتشار دارو به نقاط اطراف که مورد نظر و قابل پیش بینی‌ نیستند. در نتیجه ممکن است عضلات یا بیش از اندازه ضعیف شوند یا عضلات اطراف از کار بیفتند. علامت اینها در پیشانی و اطراف چشم افتادگی ابرو، و بینی، افتادگی پلک، در اطراف دهان افتادگی دو گوشهٔ دهان و اشکال در غذا خوردن، و اشکال در بلع و صدا میگردد.

گاهی اوقات نیز ممکن است عدم تقارن در دوطرف صورت به دلیل تزریق نامساوی و یا تفاوت در جذب بوجود آید مثلا ابرو در یک طرف بالاتر از طرف مقابل باشد.

باید در نظر داشت که تمامی این عوارض موقتی بوده و پس از ۲ تا ۳ ماه خوب میشود.

موارد کاربرد

این روش درمانی را معمولا”در موارد زیر بکار می بریم:

تزریق بوتاکس جهت رفع خط اخم،چروک زیر چشم،خطوط افقی پیشانی،و باندهای پوستی گردن

نتیجه درمان بعد از چند روز شروع می شود ومعمولا” برای کامل شدن به ٧-١٠ روز نیاز دارد. طول اثر این ماده معمولا” ٣-۶ ماه می باشد و بعد از آن حرکات عضله و چین و چروکها باز میگردند.

میزان اثر و نتایج درمان به عواملی مثل ضخامت و نوع پوست و شدت چین و چروک بستگی دارد. تزریق در موارد زیر انجام نمی شود:

– افراد کمتر از ١٨یا بیشتر از ۶۵سال

– افراد دچار حساسیت به پروتئین شیر گاو

– افرادی که به محصول بوتولینیوم دیگری واکنش حساسیتی داده اند.

– افرادیکه در محل تزریق عفونت پوستی دارند.

– خانم های باردار یا در دوران شیردهی

آیا بوتاکس مورد تایید FDA می باشد؟

تنها موردی از انواع آن است که توسط FDA تایید شده است. این درمان، درمانی است غیر جراحی با کمترین میزان تهاجم. همچنین معمولا نیازی به زمان ترمیم ندارد و میزان نارضایتی هم کم است.

شما می توانید نتایج درمانی خود را در طی چند روز بینید. طی یک هفته وضعیت خطوط شما بهتر خواهد شد. نتایج قابل مشاهده تزریق بوتاکس برای مدت ۴-۶ ماه باقی خواهد ماند. نتایج خود شما می تواند متغییر باشد.

اگر شما از ادامه درمان منصرف شوید چه اتفاقی می افتد؟ اگر شما درمان را ادامه ندهید تمامی نواحی درمان شده به تدریج به وضعیت اولیه قبل از درمان برمی گردد.

اگر چه نتایج تزریق بوتاکس چشمگیر هستند، اما نمای ظاهری صورت شما به هم نمی خورد. عضلات شل می شوند به طوری که شما هنوز می توانید لبخند بزنید اما بدون چین و چروک. بعد از تزریق زمان زیادی برای بهبودی لازم ندارید و می توانید بلافاصله بعد از درمان به سر کارتان برگردید یا برای خرید بیرون بروید.

اغلب افراد، تقریبا هر سه تا شش ماه به تزریق مجدد بوتاکس نیاز دارند. بوتاکس طی چند روز پخش می شود و باعث شلی و از کار افتادن عضلاتی می شود که باعث چروک شده بودند. تزریق چروک های دینامیکی را از بین می برد اما چین های عمیق و استاتیک ممکن است به درمان های جایگزین مثل تزریق ژل یا فیلرها نیاز داشته باشند.

پر کننده ها نتایج فوری دارند و بر اساس پرکننده مورد استفاده، ماندگاری پرکننده های مورد استفاده با هم فرق دارد که بسته به نوع ژل می باشد و همچنین نتایج از شخصی به شخص دیگر متفاوت می باشد.

استفاده از سیگار یا در معرض قرار گرفتن آفتاب بدون محافظت توسط ضد آفتابها تاثیر ماندگاری درمانها با ژل ،چربی و بوتاکس را کاهش می دهد همانطور که چنین اعمالی در سایر موارد درمانهای زیبایی اثرات مضردمشابه برای پوست دارند. پزشک از بی حس کننده های موضعی یا سایر روش های بی حسی استفاده میکند و بنابر این طی تزریق ژل، چربی و بوتاکس دردی وجود ندارد و یا بسیار کم است. عوارض تزریق ژل ،چربی و بوتاکس شامل مختصری تورم، قرمزی یا خون مردگی موقت و مور مور شدن بعد از درمان است.

مراقبت های بعد از درمان

جهت جذب بهتر مواد تزریقی توسط ماهیچه‌ها و جلوگیری از انتشار آن به نقاط مجاور بهتر است این مسائل رعایت شوند:

الف- بمدت ۴ ساعت بعد از درمان نباید دراز کشید.

ب- روی محل تزریق بوتاکس را نباید ماساژ داد.

ج- به مدت چند ساعت از کیسهٔ یخ روی محل‌های تحت درمان استفاده شود.

د- عضلاتی که در آنها تزریق شده را به طور ارادی منقبض کرد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره