تخمدان و وظایف آن

post_image

هر نوزاد دختری که به دنیا می آید، دارای یک جفت اندام تناسلی به نام تخمدان در حفره شکمی خود است. تخمدان های حاوی تمام تخمک های نابارور هستند.
هنگام تولد، تخمدان ها حاوی ۱۵۰ تا ۵۰۰ هزار سلول هستند که می توانند به تخمک تبدیل شوند، اما از این تعداد معمولا ۳۰۰ تا ۴۰۰ عدد سلول، بالغ و کامل می شوند و به تخمک تبدیل می گردند.

هنگام تولد هر نوزاد دختر، تخمدان های او حاوی سلول های جنسی نابالغی می باشد که فولیکول نامیده می شود.

هنگامی که یک خانم به سن بلوغ می رسد، این فولیکول ها تحت تاثیر هورمون های غده هیپوفیز قرار می گیرند و بالغ می شوند و از تخمدان ها خارج شده و به رحم وارد می شوند. اگر تخمک در طی مسیر تخمدان تا رحم، با سلول جنسی مرد (اسپرم) لقاح پیدا کند، سلول تخم را می سازد و اگر این فرایند رخ ندهد، تخمک در نهایت می میرد.
تخمک گذاری از سن بلوغ تا سن یائسگی در زنان ادامه دارد. از سن یائسگی به بعد، تخمدان ها تحلیل رفته و دیگر قادر به تولید تخمک نیستند.
یائسگی زنان معمولا در سنین ۴۵ تا ۵۰ سالگی رخ می دهد.

وظیفه اصلی تخمدان ها

وظیفه اصلی تخمدان ها، تولید تخمک می باشد. هر دختر هنگامی که به سن بلوغ می رسد، تخمک ها طی فرآیندی در تخمدان ها بالغ می شوند و تقریبا هر ۲۸ روز یکبار، یک عدد تخمک بالغ شده از تخمدان آزاد می شود.

یکی دیگر از وظایف تخمدان ها، تولید و ترشح هورمون استروژن و پروژسترون می باشد. تولید و ترشح این هورمون ها در سن بلوغ سبب رشد اندام های جنسی در دختران می شود و تغییرات فیزیولوژیکی را در ساختار بدن هر دختر ایجاد می کند. همچنین این هورمون ها سبب ایجاد چرخه قاعدگی در دخترها و زنان می شوند.

منبع: تبیاندکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *