تاثیر کم کاری تیروئید بر افزایش وزن

[sbu_post_image]

برای کاهش وزن در صورت کم کاری تیروئید، باید ابتدا با نقش تیروئید در بدن آشنا شوید تا بتوانید متوجه تاثیر کم کاری تیروئید بر افزایش وزن شوید. تیروئید یک غده درون‌ریز است که در قسمت عرضی حنجره جلوی گلو قرار دارد و دو هورمون مختلف به نام‌های T4 (تیروکسین) و T3 (تری‌یودوتیرونین) ترشح می‌کند. این هورمون‌ها مسئول تنظیم متابولیسم بدن هستند و سرعت واکنش‌های بدن را کنترل می‌کنند. بدن ما با این دو هورمون پیام‌هایی برای سوزاندن انرژی و همچنین تنظیم متابولیسم دریافت می‌کند.

تیروئید با آن قد و قواره‌ی کوچک خود مسئول توانمندی بدن در سوزاندن چربی‌ها، تنظیم وزن و مدت زمان خواب است. در صورت کم کاری تیروئید، تولید هورمون‌های تیروئید کاهش می‌یابد و این می‌تواند منجر به کاهش سرعت متابولیسم و افزایش وزن شود. بنابراین، برای کاهش وزن در صورت کم کاری تیروئید، باید از رژیم غذایی مناسبی استفاده کرد.

در رژیم غذایی برای کاهش وزن در صورت کم کاری تیروئید، باید از مواد غذایی کم چرب، پر از پروتئین، فیبر و ویتامین‌ها استفاده کرد. همچنین، باید از مواد غذایی گواتروژن مانند کلم، شلغم، روغن گلزا (کانولا)، بادام زمینی، ارزن و سویا پرهیز کرد و سبزیجات را به صورت پخته مصرف کرد. همچنین، در مصرف سویا باید احتیاط کرد زیرا ممکن است جذب کافی داروهای تیروئید را مانع شود.

برای کاهش وزن در صورت کم کاری تیروئید، باید از مصرف نمک کمتری استفاده کرد و بهتر است نمک را در پایان پخت غذا اضافه کرد. همچنین، نمک یددار را در شیشه‌های شفاف و در معرض نور نگهداری نکنید زیرا زیاده‌روی در مصرف ید ممکن است باعث کم کاری تیروئید شود.

تنظیم کالری دریافتی نیز برای کاهش وزن در صورت کم کاری تیروئید ضروری است. برای این منظور، مشاوره با کارشناس تغذیه، همراه با درمان دارویی توصیه می‌شود. همچنین، تأمین مقادیر کافی ویتامین‌های C، A، E و ویتامین‌های گروه B، به ویژه B2، B3، B6 که برای تولید هورمون تیروئید ضروری هستند، لازم است. این ویتامین‌ها می‌توانند مانع از تأثیر کم کاری تیروئید بر افزایش وزن شوند.

کم کاری تیروئید و چاقی

زمانی که تیروئید از کار می‌افتد و در واقع کم کار می‌شود متابولیسم بدن کند شده و کلید چاقی زده می‌شود و علائم دیگر کم کاری تیروئید نیز بروز می‌کند. البته در بعضی موارد خیلی از افراد متوجه این تغییرات نمی‌شوند. خوشبختانه کم کاری تیروئید با یک آزمایش خون ساده قابل‌تشخیص است و داروهایی هم برای کمک به تنظیم عملکرد این غده و جلوگیری از چاقی تیروئید وجود دارد.

زمانی که تیروئید کم کار می‌شود چاقی نیز حاصل خواهد شد و حتی کاهش میزان کالری‌های دریافتی نیز تأثیر چندانی در کنترل وزن نخواهد داشت. احتمالاً در اینترنت و یا آگهی‌های تبلیغاتی شاهد تبلیغات دهان پر کنی مانند «لاغری معجزه‌آسا» و غیره هستید؛ اما واقعیت این است که هیچ‌کدام از این شیوه‌های معجزه‌آسا و البته پرهزینه‌ی تبلیغاتی در مقوله‌ی کم کالری تیروئید موثر نیستند. با این حال نباید ناامید شوید. مقابله با اضافه‌وزن و تلاش برای لاغری از طرف خودتان کارسازتر است. کافی است خیلی از اشتباهات غذایی و همچنین خطاهای ورزشی را کنار بگذارید و منطقی باشید.

ید برای تولید هورمون های تیروئید لازم و ضروری است. برای همین در حین مصرف دارو برای تنظیم عملکرد تیروئید لازم است با مصرف بیشتر یُد و یا کاهش مواد غذایی هدر دهنده‌ی آن به افزایش کارایی داروها کمک کنید.

توصیه می‌کنیم مصرف مواد غذایی کاهش دهنده ید مانند انواع کلم‌ها (بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل) و اسفناج را کاهش دهید. همچنین از مصرف بادام‌زمینی، دانه‌ی کاج و میوه‌های خشک بپرهیزید. تا جایی که می‌توانید مصرف نوشیدنی‌های کافئینه مانند قهوه و نوشابه‌ها را کاهش دهید. توجه داشته باشید که این قبیل نوشیدنی‌ها می‌توانند علائم کم کاری تیروئید را شدیدتر کنند. توجه داشته باشید قرار نیست به یک باره خودتان را از مصرف این مواد غذایی محروم کنید؛ اما لازم است که مصرف آن‌ها را تا حد امکان محدود کنید.

اگر سیگاری هستید حتماً سیگار را ترک کنید. مصرف الکل هم که ممنوع است.

در مورد چاقی باورهای نادرست دیگری نیز وجود دارد، برای مثال خیلی از افراد فکر می‌ کنند چاقی آنها به دلیل کم‌ کاری تیروئید است،در اثر کم کاری غده تیروئید به دلیل کاهش هورمون های تیروئید در متابولیسم بدن اختلالاتی ایجاد می شود که یکی از پیامد های آن افزایش وزن ودر نتیجه چاقی است. ولی واقعیت این است که کم‌ کاری تیروئید خفیف، هیچ ‌گونه تاثیری بر چاقی ندارد و در موارد شدید نیز در نهایت 2 تا 3 کیلو موجب چاقی می شود. بیماری ‌هایی که موجب چاقی می‌ شوند خیلی شایع نیستند.

رژیم غذایی برای چاقی ناشی از کم کاری تیروئید

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید باید از مواد غذایی گواتروژن که شامل انواع کلم، شلغم، روغن گلزا (کانولا)، بادام زمینی، ارزن و سویا هستند، پرهیز کنند و بهتر است سبزیجات را به صورت پخته مصرف کنند. همچنین، در مصرف سویا باید احتیاط کرد، زیرا ممکن است جذب کافی داروهای تیروئید را مانع شود.

در زمان پخت غذا، بهتر است از نمک در پایان استفاده شود تا ید موجود در نمک همراه با بخار خارج نشود. همچنین، نمک یددار را در شیشه های شفاف و در معرض نور نگهداری نکنید. زیاده‌روی در مصرف ید ممکن است باعث کم کاری تیروئید شود، بنابراین توصیه می‌شود کالری دریافتی را تنظیم کنید تا از افزایش وزن جلوگیری شود. برای این منظور، مشاوره با کارشناس تغذیه و درمان دارویی توصیه می‌شود.

تأمین مقادیر کافی ویتامین های C، A، E و ویتامین های گروه B، به ویژه B2، B3، B6 که برای تولید هورمون تیروئید ضروری هستند، لازم است. این ویتامین ها می‌توانند مانع از تأثیر کم کاری تیروئید بر افزایش وزن شوند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان چاقی ناشی از کم کاری تیروئید ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کم کاری تیروئید و افزایش وزن مطالعه فرمایید.

منبع: تبیان. لقمه

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره