تاثیر ژنتیک و جنسیت بر رشد قدی

[sbu_post_image]

یکی از موارد مهم تعیین‌کننده قد این است که استخوان‌های دراز تا چه اندازه رشد می‌کنند.

استخوان‌های دراز (مانند ران و ساق پا)‌ در انتهای خود دارای صفحات رشد هستند که به آنها اجازه بلند شدن می‌دهد. وقتی رشد کامل می‌شود (تقریبا در سن 17 سالگی ‌صفحات رشد بسته می‌شوند و استخوان توانایی بلندتر شدن را از دست می‌دهد.
بعضی از هورمون‌ها در رشد و افزایش قد در طول زندگی و دوره بلوغ موثرند. این هورمون‌ها شامل هورمون رشد، هورمون تیروئیدی، کورتیزول و هورمون‌های جنسی (استروژن و تستوسترون)‌ می‌شوند.

تاثیر جنسیت بر رشد قدی

جنس نیز روی قد تاثیر می‌گذارد. جهش رشد که در دوره بلوغ رخ می‌دهد در دخترها 2 سال زودتر از پسرها آغاز می‌شود، اما به نظر می‌رسد پسرها هنگام آغاز جهش رشد بلندقدترند. بیشتر بلندقدی مردان بزرگسال نسبت به زنان (حدود 7/12 سانتی‌متر)‌ به رشد بیشتر پسرها طی جهش رشدی و دست یافتن به قد بلندتر پیش از شروع جهش رشدی در پسرها مربوط می‌شود. بنابراین با این که جهش رشدی در دخترها زودتر آغاز می‌شود، قد نهایی معمولا در پسرها بلندتر است.

نقش ژنتیک در رشد قدی

ژنتیک نقش مهمی در تعیین قد دارد. در بهترین شرایط تغذیه‌ای و سلامت عاملی که بیشترین اثر را در تعیین قد نهایی دارد ژن‌ها هستند. فرزندان یک خانواده که غذای مشابهی مصرف می‌کنند و در یک محیط زندگی می‌کنند، قدهای متفاوتی دارند؛ به این دلیل که ترکیب ژنی آنها با هم فرق دارد و اختلالات ژنتیکی می‌تواند باعث کوتاهی قد شود.

منبع: مهرزاد

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره