تاثیر ورزش در کوتاهی قد

post_image

بیشتر پدرها و مادرها دوست دارند، فرزندان قدبلندی داشته باشند و بیشتر ابهامات در این زمینه است که چطور رشد قدی فرزندانشان را کنترل کنند.

بسیاری معتقدند که ورزشهایی مانند والیبال و بسکتبال باعث بلندتر شدن قد میشود.در این مورد میتوان دو فرضیه متفاوت را مطرح کرد.

  • افرادی که به ورزشهایی نظیر والیبال و بسکتبال میپردازند،قد بلند میشوند.
  • افراد قد بلند به ورزشهای والیبال و بسکتبال روی می آورند.

بطور کلی فعالیت بدنی منظم، باعث کاهش توده چربی و افزایش توده بدون چربی(استخوان و عضله)میشود.فعالیت بدنی به هر شکل و در غالب هر ورزشی که باشد،به بهبود رشد جسمانی کمک میکند ولی تا به حال به اثبات نرسیده است که ورزش بخصوصی باعث افزایش قد شود.پس میتوان گفت معمولا افرادی که قد بلندتری دارند،تمایل به انجام فعالیتهایی مانند بسکتبال را دارند.ولی در این میان ورزشهایی وجود دارد که در سنین رشد پیشنهاد نمیشود.به طور کلی ورزشهایی که باعث ضربه به استخوانها و مفاصل شود،میتواند برای نمو قدی مضر باشند و چه بسا باعث توقف یا کم شدن نمو طولی استخوانها شوند و بر عکس فعالیتهایی که درون آب انجام میشوند، بهترین گزینه برای افراد در حال رشد است.

ورزشهای آبی مانند شنا به دلیل اینکه درون آب انجام میشوند و در آب،مفاصل و استخوانها به مراتب فشار کمتری را متحمل میشوند،به افراد در حال رشد پیشنهاد میشود.علاوه بر این،شنا فواید جسمانی-روانی-اجتماعی بیشماری دارد.اثرات مثبت شنا بعد از چند هفته قابل مشاهده خواهد بود.

لازم به تذکر است که آموزش و پرداختن به ورزش شنا بخصوص برای کودکان و نوجوانان باید توسط مربیان مجرب صورت پذیرد.

سن شروع ورزش در کودکان

در مورد سن شروع به ورزش باید گفت در رشته های ورزشی مختلف،متفاوت است ولی به طور کلی سنین۷ الی ۹ سال،سن مناسبی برای شروع به ورزش است و اگر شروع به ورزش قبل از این سنین باشد،باید همراه با بازیهای متنوع باشد و با اختیار کودک انجام شود.

منبع: کارشناس تربیت بدنیدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *