post_image

سوء تغذیه ناشی از کمی دریافت مواد غذایی کافی و مناسب می‌تواند بر افزایش قد افراد را تاثیر بگذارد. در این میان، هر نوع کمبود اگر در زمان رشد و نمو فرد اتفاق افتد، تاثیر نامطلوب و دراز مدت و گاه غیر قابل جبرانی را بر انسان تحمیل می‌کند. در جامعه ما در سالیان اخیر نسبت افراد مبتلا به لاغری، کم وزنی و کوتاه قدی تا حدودی کاهش یافته و برعکس نسبت افراد دارای اضافه وزن افزایش زیادی داشته است. با این وجود، هنوز خطر تاخیر در افزایش قد کودکان در حال رشد ایرانی و به‌ویژه دختران، کابوسی است که خواب متخصصان تغذیه، برنامه‌ریزان توسعه و همچنین اولیای این کودکان را آشفته می‌سازد.

نقش سوء تغذیه در کوتاهی قد

کوتاهی قد بر عکس تصور بسیاری از افراد، بیش از اینکه تحت تاثیر ژنتیک باشد، تحت تاثیر تغذیه نامناسب بوده و در واقع ژنتیک و تغذیه نامناسب همچون دو لبه یک قیچی قد کودک را مورد تهاجم قرار می‌دهند. اختلال در افزایش قد والدین آن‌ها نه به‌دلیل ژنتیک، بلکه به‌دلیل تغذیه نامناسب بوده است. این تجربه موجب شد برخی دولت‌ها از جمله دولت ژاپن برنامه‌های مداخله تغذیه‌ای را در کشورهایشان پیاده کنند که به‌سرعت در طی حتی یک دهه موجب افزایش قابل توجه میانگین قد کودکان جامعه گردید.

مواد غذایی خورده شده پس از هضم، مواد مغذی را به بدن می‌رسانند که برای تامین انرژی و رشد و نمو بدن ضروری‌اند. برای مثال، پروتئین برای ساختمان سلول‌ها بسیار ضروری است و اگر غذاهای مصرفی نتوانند پروتئین کافی را تامین کنند، افزایش قد کودک متوقف شده و یا کاهش می‌یابد. بنابراین علاوه بر انرژی، وجود چندین اسید چرب ضروری (که در اغلب چربی‌ها و به‌ویژه چربی ماهی‌ها و روغن‌های گیاهی وجود دارند) بانضمام چندین اسید آمینه ضروری (که در ساختمان پروتئین‌ها وجود دارند) و همچنین ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلفی برای رشد و نمو کافی کودکان لازم است.

مصرف طولانی مدت غذاهایی که پروتئین آن‌ها کیفیت پایینی داشته و در نتیجه تمام اسیدهای آمینه ضروری را به حد کافی برای بدن کودک تامین نکند، علت تاخیر در افزایش قد یا توقف افزایش قد کودک است. البته مصرف غذاهایی که چربی زیادی داشته باشند هم موجب می‌شود که پروتئین‌ها در حد نیاز به بدن کودکان نرسند و همین برای رشد آن‌ها مشکل‌ساز خواهد بود. نقش چندین ریزمغذی در تامین رشد کافی کودکان شناخته شده اما اینکه کدام یک از علل سوء تغذیه بیشترین ارتباط را با کوتاه ماندن قد کودکان دارند، هنوز به‌طور کامل مشخص نشده‌ است.

آشنایی با تاثیر تغذیه در افزایش قد (کلیک کنید)

منبع: خبرگزاری دانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره