تاثیر دیابت بارداری بر مادر

[sbu_post_image]

دیابت بارداری یک اختلال نیمه دوم دوران بارداری است و به طور عمومی پس از زایمان بهبود می‌یابد. افزایش قند خون در سه ماهه اول معمولا نشانه‌ای از دیابت آشکار است. عوامل خطر شامل سن و وزن بارداری و سابقه خانوادگی دیابت می‌باشند. دیابت بارداری معمولا در زنان بارداری با سابقه دیابت نداشتن قبل از بارداری رخ می‌دهد. این اختلال باعث افزایش احتمال تولد نوزاد نارس، نوزادان با وزن زیاد، افت قند خون در نوزاد، مرده زایی و افزایش فشار خون (پره‌اکلامپسی) می‌شود. تست ساده‌ترین برای تشخیص دیابت بارداری، GCT است.

برای آگاهی از احتمال ابتلا به دیابت بارداری، موارد زیر را که برای شما صادق است را یادداشت کرده و در ملاقات بعدی با پزشکتان مشورت کنید:

– یکی از اعضای خانواده‌تان (پدر، مادر، خواهر یا برادر) دچار دیابت است.
– سن شما 25 سال یا بیشتر است.
– اضافه وزن دارید.
– قبلا دچار دیابت بارداری شده‌اید یا نوزادی با وزن بیشتر از 4 کیلو به دنیا آورده‌اید.
– به شما گفته شده که دیابت پنهان دارید.
– اگر یک یا چند مورد از موارد بالا برای شما صادق است، حتما از پزشک خود بخواهید که آزمایش دیابت بارداری را برایتان انجام دهد.

اگر اضافه وزن، سابقه دیابت بارداری قبلی، سابقه دیابت در خانواده یا گلوکز در ادرار دارید، احتمال ابتلا به دیابت بارداری در شما زیاد خواهد بود. اگر یک یا چند مورد از موارد بالا را داشته باشید، احتمال ابتلا به دیابت بارداری در شما در حد متوسط است. اگر هیچ کدام از موارد بالا را نداشته باشید، احتمال ابتلا به دیابت بارداری در شما پایین است.

دیابت بارداری: علائم و مواردی که باید در نظر داشت

در بیشتر موارد، خانم‌های مبتلا به دیابت بارداری هیچ علائمی ندارند. با این حال، برخی از علائم دیابت بارداری عبارتند از:

– افزایش فشار خون در دوران بارداری
– چاق شدن جنین و نیاز به زایمان سزارین

یک نکته مثبت در مورد دیابت بارداری این است که این بیماری به احتمال قوی می‌تواند پس از زایمان بهبود یابد. با این حال، احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در آینده وجود دارد و احتمال ابتلا به دیابت بارداری در بارداری‌های بعدی نیز زیاد است.

در نتیجه، در صورت داشتن هر گونه علائم یا شرایطی که احتمال ابتلا به دیابت بارداری را افزایش می‌دهند، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و آزمون‌های لازم را انجام دهید.

برای آشنایی با ” کنترل دیابت قبل از بارداری ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: به سایت. گابریک

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره