تاثیر تنوع غذایی بر اشتهای کودک

post_image

تنوع مواد غذایى جدا از این که نیازهاى مختلف جسمانى کودک را تامین مى‏کند، بى‏اشتهایى او را هم رفع مى‏کند . هر روز مى‏توان مواد صبحانه، ناهار و یا شام را تغییر داد . این که هر روز صبح کودک شیر و نان بخورد، طبیعى است که موجب بى‏اشتهایى او مى‏شود . براى مثال مى‏توان یک روز کره، روز دیگر پنیر و در روزهاى دیگر، تخم‏مرغ ، آب‏میوه، عسل و . . . در صبحانه کودک گذاشت . البته دادن عسل به کودک زیر یک سال ممنوع است.

وعده‌های غذایی خانواده‌ها باید به گونه‌ای باشد تا از نان و غلات و فرآورده‌های آن در کنار منابع پروتئینی همچون شیر و پنیر و دانه‌های مغزدارهمچون گردو و کنجد در تغذیه روزانه استفاده شود. مصرف سبزی‌ها و میوه‌ها برای تامین ویتامین‌ها و فیبرهای محلول و نامحلول ضروری است که با ایجاد ترکیبات شیمیایی در بدن به عنوان نیروی کمکی در اختیار سیستم دفاعی بدن قرار می‌دهد.

پرهیز از اجبار کودک به خوردن بعضی غذاها

والدین از اجبار کودکان برای تغذیه پرهیز کنند و مواد مغذی و مورد نیاز رشد و نمو کودکان را در قالب غذاهای مورد علاقه آنان به تدریج تشویق کنند. به طور مثال اگر کودک تمایلی به مصرف شیر ندارند، مواد مغذی آن را در قالب فرنی، پودینگ، خلال بادام و میوه خشک به او برسانند. همچنین ممکن است کودکان به غذاهایی چون شامی و کتلت برای صبحانه علاقه‌مند باشند که ترکیبات بسیار مناسبی برای آنان محسوب می‌شود. بعضى از پدرها و مادرها چون خودشان به عنوان مثال هویج و یا کدو دوست ندارند، این مواد را به کودکان نیز نمى‏دهند . انواع سبزى‏ها براى کودک مفید است و از همه آن‏ها مى‏توان در غذاهاى مختلف استفاده کرد .

به دلایل مختلف، گروهى از کودکان بعضى از مواد غذایى را دوست ندارند . ممکن است کودکى سیب‏زمینى، هویج و یا لوبیا را دوست نداشته باشد . مراقب کودک باید دقت کند که آیا این دوست نداشتن یک عادت غلط است ‏یا واقعا میل به خوردن آن ندارد . اگر پس از بررسى‏هاى دقیق متوجه شدید که کودک یک ماده غذایى مثلا سیب‏زمینى را دوست ندارد، بهتر است از دادن آن ماده غذایى براى مدتى صرف نظر کنید و کودک را مجبور به خوردن آن نکنید . براى مثال کودکانى که از برنج زیاد استفاده مى‏کنند، بدنشان کمتر به سیب‏زمینى پخته نیاز پیدا مى‏کند . یا کودکانى که زیاد گوشت مى‏خورند کمتر از لوبیا استقبال مى‏کنند . در حقیقت نیاز آن ماده غذایى به شکل دیگرى تامین مى‏شود .

منبع: تبیان ، جامعه خبری الفدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *