تاثیر بلوغ در افزایش قد کودکان(دختران و پسران) چیست؟

بلوغ زمان تحولات چشمگیر برای پسران و دختران است. تغییرات هورمونی ناشی از رشد و نمو است که کودکان را با رشد بدن خود به نوجوانان بالغ تبدیل می‌کند.

داشتن عادات غذایی سالم، یک رژیم غذایی مناسب و برخی فعالیت‌های بدنی برای کودکان مهم است تا از ادامه رشد و پیشرفت مناسب آن‌ها در این سنین حساس اطمینان حاصل کنید.

چه زمانی افزایش قد یک دختر متوقف می‌شود؟

دختران با سرعتی سریع در تمام دوران نوزادی و کودکی خود رشد می‌کنند. با رسیدن به سن بلوغ، افزایش قد آن‌ها دوباره به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد.

افزایش قد دختران معمولا تا سن ۱۴ یا ۱۵ سالگی یا چند سال بعد از شروع قاعدگی با پایان خود می‌رسد.

آیا قد پسران در سال‌های بعدی نوجوانی خود رشد می‌کند؟

به نظر می‌رسد که قد پسران با سرعتی باورنکردنی رشد می‌کند که ممکن است والدین را متعجب کند: افزایش قد پسران چه موقع متوقف می‌شود؟ بیشتر پسران رشد قد خود را تا ۱۶ سالگی ادامه می‌دهند. بعضی از پسران ممکن است در سال‌های بعدی نوجوانی خود چند اینچ دیگر نیز به رشد خود ادامه دهند.

بلوغ چگونه بر افزایش قد تأثیر می‌گذارد؟

 دختران

دختران به طور معمول در یک یا دو سال قبل از شروع قاعدگی دچار شکاف رشد می‌شوند.

برای اکثر دختران، بلوغ بین ۸ تا ۱۳ سالگی و شکاف رشد بین ۱۰ تا ۱۴ سالگی رخ می‌دهد. دختران در یک سال یا دو سال بعد از شروع اولین قاعدگی خود فقط ۱ تا ۲ اینچ بیشتر رشد می‌کنند و بعد از آن به قد بزرگسال خود می‌رسند.

بیشتر دختران در سن ۱۴ یا ۱۵ سالگی به سن بلوغ می‌رسند. این سن بسته به زمانی دارد که یک دختر برای اولین بار پریود می‌شود که ممکن است کم‌تر نیز باشد.

پسران 

افزایش قد پسران در دوران بلوغ اتفاق می‌افتد. با این حال، نرخ رشد قد بسیار متفاوت است زیرا پسران در سنین مختلف بلوغ را تجربه می‌کنند. به طور متوسط، قد پسران در این دوره حدود ۳ اینچ (یا ۷٫۶ سانتی‌متر) در سال رشد می‌کند.

سن یک پسر وقتی که دوران بلوغ خود را پشت سر می‌گذارد تاثیری در قد او نخواهد داشت، اما در شروع و متوقف شدن رشد او تأثیر می‌گذارد.

بلوغ در پسران به دو دسته تقسیم می‌شود:

  • بلوغ زودرس، بلوغ در حدود ۱۱ یا ۱۲ سالگی شروع می‌شود
  • بلوغ دیررس، بلوغ در حدود ۱۳ یا ۱۴ سالگی شروع می‌شود

پسران در هر دو دسته معمولاً قد متوسطی دارند، اما در اواخر دوره بلوغ خود رشد سریع‌تری دارند تا زمان از دست رفته را جبران کنند. حداکثر قدی که پسران در دوران بلوغ به آن می‌رسند، ۹۲ درصد از قد بزرگسالی آن‌ها است.

پسرانی که قبل از بلوغ دارای محدودیت رشد هستند نیزدر دوران بلوغ خود به همان اندازه متوسط ​​بلند می‌شوند. آن‌ها هرگز قبل از بلوغ کمبودی را جبران نمی‌کنند.

آیا قد دختران با سرعتی متفاوت از پسران رشد می‌کند؟

بلوغ پسران کمی دیرتر از دختران شروع می‌شود. به طور کلی، پسران بلوغ را در سنین ۱۰ تا ۱۳ سالگی شروع می‌کنند و افزایش قد را بین ۱۲ تا ۱۵ سالگی تجربه می‌کنند. این بدان معناست که بیشترین افزایش قد آن‌ها در حدود دو سال پس از وقوع آن در دختران اتفاق می‌افتد.

رشد قدی در دختران و پسران متفاوت است. پسران در دوران کودکی با سرعت بیشتری رشد می‌کنند. به طور متوسط، پسران قد بلندتری نسبت به دختران دارند. افزایش قد  در اکثر پسران تا ۱۶ سالگی متوقف می‌شوند، اما ممکن است ماهیچه‌های آن‌ها همچنان رشد کند.

قد متوسط ​​دختران چقدر است؟

با توجه به تحقیقات انجام شده، میانگین یا متوسط ​​قد تنظیم شده بر اساس سن در دختران برای بزرگسالان ۲۰ ساله بالاتر از ۶۳٫۷ اینچ است. این عدد دقیقاً زیر ۵ فوت ۴ اینچ است.

قد متوسط ​​پسران چقدر است؟

برای آقایان ۲۰ ساله و بالاتر، میانگین قد تنظیم شده بر اساس سن ۶۹٫۱ اینچ (۱۷۵٫۴ سانتی متر) یا بیش از ۵ فوت ۹ اینچ است.

قد بر اساس سن

دختران

در سن ۸ سالگی، اولین شروع بلوغ، نیمی از دختران به اندازه ۵۰٫۲ اینچ (۵/۱۲۷ سانتی متر) قد دارند. این بدان معنی است که رشد زیادی در مدت زمان کوتاهی رخ می‌دهد.

سن (سال) ارتفاع صدک ۵۰ برای دختران (سانتی‌متر)

۸ (۱۲۷٫۵ سانتی‌متر)

۹ (۱۳۳ سانتی‌متر)

۱۰ (۱۳۸ سانتی‌متر)

۱۱ (۱۴۴ سانتی‌متر)

۱۲ (۱۵۱ سانتی‌متر)

۱۳ (۱۵۷ سانتی‌متر)

۱۴ (۱۶۰٫۵ سانتی‌متر)

۱۵ (۱۶۲ سانتی‌متر)

۱۶ (۵/۱۶۲ سانتی‌متر)

۱۷ (۱۶۳ سانتی‌متر)

۱۸ (۱۶۳ سانتی‌متر)

پسران

در ۱۰ سالگی، اولین شروع بلوغ، قد نیمی از پسران زیر ۵۴٫۵ اینچ (۱۳۸٫۵ سانتی متر) خواهد بود. ارتفاع متوسط ​​ذکر شده در زیر از منبع CDC chartTrusted از سال ۲۰۰۰ گرفته شده است:

سن (سال) ارتفاع صدک ۵۰ برای پسران (سانتی‌متر)

۸ (۱۲۸ سانتی‌متر)

۹ (۱۳۳٫۵ سانتی‌متر)

۱۰ (۱۳۸٫۵ سانتی‌متر)

۱۱ (۱۴۳٫۵ سانتی متر)

۱۲ (۱۴۹ سانتی‌متر)

۱۳ (۱۵۶ سانتی متر)

۱۴ (۱۶۴ سانتی‌متر)

۱۵ (۱۷۰ سانتی‌متر)

۱۶ (۱۷۳٫۵ سانتی‌متر)

۱۷ (۱۷۵٫۵ سانتی‌متر)

۱۸ (۱۷۶ سانتی‌متر)

ژنتیک در قد چه نقشی دارد؟

قد شما با قد پدر و مادر شما ارتباط دارد. الگوی رشد معمولاً در خانواده‌ به ارث می‌رسد. وقتی پزشک اطفال به قد کودک نگاه می‌کند، اغلب از والدین در مورد قد خود، تاریخچه قد خانواده و الگوهای رشد در خانواده سؤال می‌کنند.

ژن پدر و مادر در تعیین قد و رشد پسران و دختران نقش دارند. عوامل دیگری مانند رژیم غذایی، سطح فعالیت و همچنین تغذیه مادر در دوران بارداری نیز بر قد افراد تأثیر می‌گذارد. به طور کلی، هر چه والدین قد بلندتری داشته باشند، کودک نیز بلندتر خواهد بود و برعکس.

چه عواملی باعث تأخیر در رشد قد می‌شود؟

عوامل زیادی وجود دارد که بر رشد قد افراد تأثیر می‌گذارد  از سوء تغذیه گرفته تا داروها.

افزایش قد در برخی از دختران ممکن است به دلیل بیماری خاصی مانند مشکلات هورمون رشد، آرتریت شدید یا سرطان به تاخیر بیفتد.

شرایط ژنتیکی نیز در این تاخیر نقش دارد. به عنوان مثال، دختران مبتلا به سندرم داون، سندرم نونان یا سندرم ترنر ممکن است کوتاه‌تر از اعضای خانواده خود باشند.

دختران مبتلا به سندرم مارفان ممکن است قد بلندتر از سایر اعضای خانواده خود باشند.

پسرانی که اضافه وزن دارند و چاق هستند، رشد قدی کم‌تری نسبت به سایر اعضای خانواه خود دارند. سوء تغذیه در دوران کودکی نیز می‌تواند رشد را به تاخیر بیاندازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره