post_image

بیشترین رشد و افزایش قد شما وقتی نوزاد بودید اتفاق افتاده است. در سال اول تولدتان، حدود ۲۰ سانت افزایش قد داشته اید و بزرگتر و قوی‌تر شده‌اید. از آن موقع تا الان، احتمالاً می‌بینید که هر سال قدتان چند سانت بلندتر می‌شود. در معایناتی که هر سال پیش دکتر انجام می‌دهید می‌فهمید که آن سال چند سانت بلندتر شده‌اید.

بلوغ و افزایش قد

بعد از دوران خردسالی، بیشترین رشدتان در دوران بلوغ خواهد بود، زمانی که تغییرات زیادی در شما اتفاق می‌افتد و بیشتر شبیه به بزرگترها می‌شوید. اما هیچکس نمی‌تواند به شما بگوید که این اتفاق دقیقاً کی برای شما می‌افتد. بلوغ برای بچه ‌های مختلف در سنین مختلفی اتفاق می‌افتد و چند سال هم طول می‌کشد. معمولا دخترها بین ۸ تا ۱۳ سالگی و پسرها بین ۹ تا ۱۴ سالگی به بلوغ می رسند. در دوران بلوغ هم دخترها و هم پسرها افزایش قد زیادی می‌کنند و به قد دوران بزرگسالشان می‌رسند. این یعنی دخترهایی که دیرتر بالغ می‌شوند، قدشان هم دیرتر بلند می‌شود. برای پسرها هم همینطور است. بیشتر پسرها تا ۲۰ سالگی هم افزایش قد دارند.

احتمالاً دوست دارید بدانید قدتان چقدر بلند می‌شود. آیا قدتان به مادر یا پدرتان خواهد رسید؟ هیچ راهی وجود ندارد که بفهمید قدتان تا کجا بلند می‌شود اما یک راهنمایی برایتان وجود دارد: به پدر و مادرتان و بقیه بزرگترهای فامیل نگاه کنید. آنها قدشان چقدر است؟ احتمالاً قد شما به پدرومادرتان خواهد رفت. اگر یکی از والدینتان قد کوتاه و یکی دیگر قد بلند است، ممکن است قد شما بین آنها شود.

اما می‌توانستید بلندتر یا کوتاه باشید. چون قد شما را ژنتیکتان تعیین می‌کند—همان کُد دستورالعمل‌های پیچیده‌ای که از پدرومادرتان به ارث می‌برید. ژن‌ها به بدنتان می‌گویند چطور رشد کند و خیلی چیزها را تعیین می‌کنند، مثل قدتان. اما آن ژن‌ها شما را دقیقاً کپی پدر یا مادرتان نمی‌کنند. بچه‌ها فقط بعضی از ژن‌هایشان را از هرکدام از والدینشان می‌گیرند و والدین هم به همه بچه‌هایشان یک مدل ژن نمی‌دهند. اگر برادر یا خواهر داشته باشید، می‌دانید که این درست است. برادرها و خواهرها ممکن است خیلی با هم فرق داشته باشند، بااینکه پدر و مادرشان یکی است. حتی دوقلوها هم ممکن است قدهایشان فرق کند.

در زیر به بعضی از چیزهایی که بچه‌ های قد کوتاه یا قد بلند باید با آنها کنار بیایند اشاره می‌کنیم:

  • برای اینکه سوار یک وسیله خاص در شهربازی شوید قدتان کوتاه است. این خیلی ناراحت‌کننده است. دوست دارید سوار ترن هوایی شوید اما اجازه نمی‌دهند چون خیلی کوچک هستید. بعضی وقت‌ها، ممکن است اجازه بدهند در کنار یک بزرگتر سوار شوید به خاطر همین بهتر است حتماً با بزرگترهایتان به شهربازی بروید.
  • دختری هستید که از پسرها قدبلندتر است اما بالاخره این دوران می‌گذرد تنها کمی طول می‌کشد چون معمولاً دخترها زودتر از پسرها قد می‌کشند.
  • یک نفر بخاطر اینکه خیلی قدبلند یا قدکوتاه هستید اذیتتان می‌کند. این نوع اذیت کردن بدترین نوع است چون نمی‌توانید قدتان را تغییر دهید. در این مورد هم مثل موردهای دیگر اذیت و آزار و مسخره کردن دیگران نباید اجازه دهید کسی اینکار را به شما بکند. به معلم، والدینتان یا یک بزرگتر دیگر در این مورد بگویید.

آشنایی با روش های افزایش قد (کلیک کنید)

منبع: کیدز پرشیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره