تأثیر ورزش بر دیابت

post_image

دیابت یک اختلال متابولیکی است که در آن بدن فرد مبتلا توانایی سوخت و ساز کامل مواد قندی را از دست می دهد و قند خون افزایش می یابد. علت ایجاد بیماری دیابت این است که لوزالمعده فرد مبتلا قادر به ترشح انسولین نیست و یا اینکه با وجود انسولین، بدن در مقابل عمل آن مقاومت می کند. انسولین هورمونی است که باعث جذب قند به داخل سلول ها و تولید انرژی می شود در واقع انسولین مانند یک کلید عمل کرده و مولکول های قند را از خون به داخل سلول منتقل می کند که ورزش کردن در این امر بسیار کمک کننده است. بنابراین در صورت کاهش انسولین یا عملکرد ناقص آن سطح قند خون افزایش می یابد ولی داخل سلول ها قند برای تولید انرژی وجود ندارد و با وجود قند فراوان در اطراف سلول های بدن، خود سلول ها دچار گرسنگی و فقدان انرژی هستند که بیمار برای جبران آن شروع به پرخوری می کند. در ادامه این مقاله با تأثیر ورزش بر دیابت و افزایش قند خون بیشتر آشنا می شویم.

علائم افزایش قند خون

  • افزایش بیش از اندازه قند خون باعث ورود قند به ادرار توسط کلیه ها می شود که این مسئله باعث پرادراری و به دنبال آن پرنوشی می شود. بالا بودن قند خون موجب دفع گلوکز توسط کلیه ها شده که برای دفع گلوکز ادرار به همراه آن مقدار زیادی آب دفع می شود در نتیجه پرادراری و بدنبال آن پرنوشی ایجاد می گردد. ایجاد عفونت های مختلف ادراری و پوستی و عفونت های قارچ پوستی در شخص بعلت افزایش قند خون و کاهش عملکرد سیستم ایمنی فرد مبتلا مشاهده می شود.
  • خستگی و بی حالی در اثر عدم ورود قند به داخل سلول و فقدان انرژی مورد نیاز سلول، خستگی ایجاد می شود.
  • در اثر گرسنه ماندن سلول ها با وجود پرخوری شخص، ضعف بدن و لاغری وجود دارد.

انواع دیابت

بر اساس تقسیم بندی جدید دیابت به ۴ گروه طبقه بندی می شود:

دیابت نوع ۱، دیابت نوع دو، دیابت دوران بارداری (GDM)، دیابت ناشی از بیماری های پانکراس، بیماری های عفونی، مصرف داروها و…

طبق آمار ۱۰-۵ درصد بیماران دیابتی مبتلا به دیابت نوع ۱ می باشند. دیابت نوع ۱ که قبلاً به آن دیابت وابسته به انسولین (IDDM) می گفتند اغلب در بچه ها و جوانان مشاهده می شود.

ورزش در دیابت نوع ۱

انجام ورزش های منظم و مداوم در کنترل قند خون بسیار مفید است اما بیماران با توجه به زمان مصرف وعده های غذایی و تزریق انسولین باید بهترین زمان ممکن را برای ورزش کردن انتخاب کنند. ورزش کردن می تواند باعث افت قند خون هنگام ورزش و یا پس از پایان حرکات ورزشی شود.

بنابراین رعایت موارد زیر برای انجام ورزش الزامی است:

اندازه گیری قند خون با دستگاه گلوکومتر قبل، حین و بعد از ورزش کمک کننده خواهد بود و بیمار از تأثیر ورزش بر دیابت نوع ۲ و ۱ و قند خون مطلع خواهد شد. پیشنهاد می شود در صورتی که قبل از ورزش قند خون کمتر از ۱۰۰ میلی گرم بود بیمار ۱۵ تا ۳۰ میلی گرم کربوهیدرات مصرف نماید بعنوان مثال یک عدد سیب متوسط و یا نصف موز که معادل ۱۵ گرم کربوهیدارت می باشد. در صورتی که قند خون بیشتر از ۲۵۰ mg/dl باشد بهتر است حرکات ورزشی انجام نشود چون که انجام ورزشی در این حالت باعث افزایش بیشتر قند خون خواهد شد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” بهترین روش کنترل دیابت ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نقش ورزش در درمان دیابت مطالعه فرمایید.

منبع: کتاب راهنمای دیابتدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *