post_image

ممکن است دوران نوجوانی و بلوغ بر افراد بگذرد و دچار بیماری های جسمی بلوغ نشوند. ولی این امر نادر است. معمولاً مزاج آنان آماده طوفان، تخریب و انقلاب است از آن بابت که وضع جسمی، فیزیولوژیکی تو روانی آنان بسیار ناپایدار است. آنان تحت تأثیر عواطف و هیجانات آشفته ای هستند. در مزاج آنها انقلابی برپاست، همه چیز را از پشت عینک احساس مینگرند و یک ضربه روحی ممکن است آنان را منقلب کند و از مسیر اعتدال منحرف شان نماید.
نابسامانی هائی در زندگی شان رخ میدهد که برخی از آنها مربوط به جنبه جسمانی و یا به علت عوامل مربوط به آن است و در چنان صورتی ضروری است به درمان اقدام شود و البته معاینات پزشکی باید علت یا علل آن و هم راه معالجه آن را نشان دهند. چه بسیار از آنان که بیماری های خود را مخفی نگهداشته و یا آن را بهیچ می انگارند و میخواهند از آن کسی سر درنیاورد. غافل که در صورت عدم مراقبت ها و درمان عوارضی جسمی ریشه دار میگردند آنچنان که گاهی بیمار را از پای درآورند. اینکه عوارض جسمی بلوغ از چه قیبل است پاسخ این است که صورت های مختلف و متنوعی دارند و اهّم آنها می توانند به قرار زیر باشند.

چاقی در بیماری های جسمی بلوغ

چاقی های قبل و بعد از بلوغ اغلب عارضه زا و ناشی هستند از ترشحات غدد داخلی. مثلاً کم کاری غده تیروئید، عدم تکافوی ترشح تخمدان، عدم تناسب، ترشح غده هیپوفیز باعث چاقی و فربهی بیحساب می شوند. و برعکس اگر غده تیروئید، زیاد ترشح کند سبب پیدایش لاغری، طپش قلب، عصبانیت و خشم بیحساب میگردد و این عوارض در دختران بیشتر است.
هم چنین عوارض روانی هم ممکن است در ایجاد چاقی دخالت کنند مثل عوارض ناشی از منازعات خانوادگی، محرومیت ها، نگرانی های جسمی، اختلالات آن که بطور غیرمستقیم در افراد اثر میگذارند.
افراد چاق استعداد خاصی برای بیماری ها دارند و بهمین نظر باید مراقب بود که عارضه چاقی اصلاح شود و از طریق پزشک و تحت رژیم های معین جلوی آن را باید گرفت (کنترل مواد پروتیدی، کلسیم، ویتامین ها، شیرینی و چربی).

بی اشتهایی و بیماری های جسمی بلوغ

اینان در مواردی دچار بی اشتهایی می شوند و این امر در دختران به مراتب بیش از پسران دیده می شوند. بی اشتهائی نشانه یک عدم قبول روانی است و جلوه اش در نخوردن غذا و بی میلی نسبت به آن ملاحظه می شود.
خودداری از صرف غذا، سبب پیدایش نابهنجاری هائی است که گاهی به صورت تمارض آنهم در درس و مدرسه زمانی به صورت تندروی افراطی، در برخی موارد حالت عزا و اندوه بخود گرفتن دیده می شود.

سل در بیماری های جسمی بلوغ

معلوم نیست به چه عللی زمینه جسمی در افراد بالغ نوجوان برای گرفتن سل و مسلول شدن مساعد است و شگفت آور این است که این امر بر اساس آمار در افرادی که بلوغ طبیعی دارند بمراتب بیشتر از کسانی است که بلوغ غیرطبیعی دارند. به همین نظر ضروری است نوجوانان و جوانان علیه این بیماری آمادگی بیابند و تزریق واکسن ضد سل (ب.ث.ژ) خود در این مرحله از رشد ضروری است.

گواتر در بیماری های جسمی بلوغ

گواتر یکی از بیماری های جسمی بلوغ است که دختران بیشتر بدان دچار می شوند. گواتر بغیر از آثار جسمانی این اثر روانی را در افراد میگذارد که موجبات بدبینی، انزوا و تأثرات و افسردگی را فراهم می آورد هم چنین وضع ظاهر فرد تغییراتی پیدا میکند و چهره ای به فرد میدهد که نسبت به آن خوشبین نیست. این بیماری در دوران بلوغ ممکن است پدید آید ولی به تدریج از میان میرود و بر این اساس به درمان پزشکی نیاز چندانی نیست.

جوش صورت در بیماری های جسمی بلوغ

در افرادی که سنین بلوغ را میگذرانند جوش های بلوغ (غرور جوانی) دیده میشود که سبب نگرانی و ناراحتی آنهاست و آرایش و زیبائی شان را بخطر می اندازد. علت جوش صورت این است که ترشح چربی در پوست صورت زیاد می شود و راه درمان آن مراقبت در بهداشت و نظافت پوست است و هم در مصرف مواد چرب و شیرین باید کنترل و مراقبتی باشد.

سوء هاضمه در بیماری های جسمی بلوغ

از بیماری های جسمی بلوغ که برای بعضی افراد پدید می آید مسأله سوء هاضمه است که آنان از آن، رنج بسیاری می برند و البته با مراقبت های بهداشتی و غذائی قابل درمان است.

برای آشنایی با ” تشخیص اختلالات بلوغ ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: راسخون. بیماری های بلوغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره