بیماری های تیروئیدی و تاثیر آن بر پوست و مو

[sbu_post_image]

پوست در واقع آینه‌ای از مشکلات داخلی است و بسیاری از بیماری‌های داخلی، تظاهرات پوستی دارند. یکی از مشکلاتی که در کشور ما هم شایع است و علاوه بر تاثیر بر اندام‌های داخلی، پوست را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد، بیماری‌های تیروئید است.

وقتی این غده بسیار مهم و حیاتی کار خود را درست انجام ندهد و در ترشح هورمون‌های خود کم کاری یا پرکاری کند، سیستم داخلی بدن به هم می‌ریزد و پوست هم از این قاعده مستثنی نیست.

گاهی عدم اطلاع ما از علایم بیماری، باعث می‌شود وقت و هزینه زیادی صرف کنیم و بدون نتیجه، از این مطب به آن مطب برویم.

خشکی یا خارش پوست می‌تواند به دلیل مشکلات تیروئیدی باشد.

پزشک برای رسیدن به تشخیص دقیق، معمولا شرح کامل از بیمار می‌گیرد و معاینه و آزمایش‌های لازم، او را به تشخیص قطعی می‌رساند. بعد از تشخیص و علت‌یابی، درمان آغاز می‌شود.

تاثیر پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم) بر پوست و مو

بیماری نسبتا شایعی است و بیشتر مردم از آن غافلند. این بیماری زمانی ایجاد می‌شود که تیروئید به هر دلیلی بیش از حالت عادی هورمون تولید کند. این بیماری بیشتر در سنین 20 تا 40 سالگی رخ می‌دهد و زنان بیشتر از مردان دچار آن می‌شوند.
در پرکاری تیروئید کم پشتی وسیع موهای سر و ریزش مو دیده می‌شود و حتی در مواردی، موهای زیر بغل هم کاهش می‌یابد.
این بیماری، کاهش وزن زیاد با وجود تغذیه عادی، لرزش دست‌ها، تپش قلب، عصبانیت، خارش و ریزش مو را به همراه دارد. در این بیماری به طور کلی پوست گرم، مرطوب و نرم است، ولی حالت تحلیل رفته و نازک شده ندارد.
موها نازک و نرم هستند و تغییرات ناخن‌ها از جمله جدا شدن ناخن یا ناخن چکشی مشاهده می‌شود. در بعضی مناطق پوست، ممکن است تیرگی وجود داشته باشد و در موارد شدید، این تیرگی گسترده خواهد شد.
در مردان به دلیل افزایش ثانویه استروژن، احتمال بزرگی سینه (ژنیکوماستی) وجود دارد.

تاثیرکم کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) بر پوست و مو

در این بیماری تغییرات پوستی به صورت پوست خشن، خشک، سرد و رنگ پریده است. گاهی پوست ورم می‌کند که ناشی از ادم سلولی حاصل از این بیماری است. در بعضی بیماران تغییر رنگ و زردشدن پوست رخ می‌دهد و عروق پوست بسیار شکننده می‌شوند. پوسته پوسته شدن کف دست و پا نیز در تعدادی از بیماران رخ می‌دهد.

موها، خشن و شکننده می‌شود و رشد آن‌ها به آهستگی رخ می‌دهد که به دلیل افزایش مرحله استراحت موها است. ریزش موی ابرو به خصوص در ناحیه یک سوم خارج ابرو ممکن است دیده شود. از طرفی، ناخن‌ها نازک و شکننده می‌شوند و رشد کمی دارند.

منبع: تبیان

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره