بیماری اندومتریوز

post_image

به لایه پوشاننده داخل رحم ، اندومتر می‌گویند. هرگاه این بافت در هرجایی غیر از این عضو دیده شود به آن بیماری اندومتریوز گفته می‌شود به طور مثال در حفره صفاقی و بر روی تخمدان‌ها و روده‌ها، بافت اندومتر نسبت به نوسانات هورمونی طی سیکل قاعدگی حساس است. این نوسانات بر روی بافت‌های اندومتریوزی خارج از رحم نیز موثر است. این تغییرات هورمونی در انتهای هر سیکل منجر به ریزش اندومتر می‌شود که به صورت خون قاعدگی از بدن دفع می‌گردد. همین نوسانات در آندومتریوز باعث خونریزی در ضایعات خارج رحمی به اضافه تورم و التهاب و نهایتا به جا ماندن نسج جوشگاهی (اسکار) می‌شود.

علل ایجاد بیماری اندومتریوز

فرضیاتی که در ایجاد اندومتریوز مطرح هستند عبارتند از:
– برگشت خون قاعدگی از طریق لوله‌های رحمی به سمت محوطه شکمی
– دخالت سیستم ایمنی در ایجاد این بیماری
– انتقال سلول‌های اندومتریال از طریق سیستم لنفاوی
– تبدیل شدن سایر سلول‌ها به سلول‌های اندومتریال (متاپلازی سلومیک)،
– در سال‌های اخیر آلودگی‌های محیط زیست نیز از علل غیرقابل انکار این بیماری به شمار می‌آورند.

علایم بیماری اندومتریوز

بیماری اندومتریوز طیف وسیعی از علایم را ایجاد می‌کند و گاهی نیز می‌تواند بدون علامت باشد. این علایم عبارتند از:

– دردهای ناحیه لگنی قبل و حین قاعدگی بویژه دردهای لگنی در زنان جوانی که درد در آنها علی‌رغم استفاده از مسکن و قرص های ضد بارداری هم چنان پایدار است.
خونریزی زیاد قاعدگی
– درد حین دفع ادرار و مدفوع
– کیست‌های ناحیه لگنی مقاوم به درمان‌های طبی
– سقط جنین
ناباروری

– لکه بینی قبل از پریود و یا لکه بینی بعد از پریود : خونریزی رحمی بین دو عادت ماهانه در اصطلاح متروراژی گفته می‌شود که مشکلی رایج به ویژه در میان نوجوانان و بانوان نزدیک به سن یائسگی است. اندومتریوز (رشد بافت رحم در خارج رحم) یکی از دلایل ایجاد این مسئله می باشد .

در صورت مشاهده هریک از علایم فوق یا مجموعه‌ای از آنها، پزشک خود را در جریان بگذارید. پزشک با گرفتن شرح حال دقیق و انجام معاینات بالینی و در صورت لزوم انجام آزمون‌های پاراکلینیکی به تشخیص بیماری اندومتریوز می‌رسد؛ اما تشخیص نهایی و دقیق بیماری اندومتریوز از طریق جراحی به شیوه لاپاروسکوپیک مقدور است.

نازایی ناشی از بیماری اندومتریوز

اگر خانمی در سنین باروری با این مشکل روبه‌رو شود، احتمال نازایی نیز ممکن است وجود داشته باشد. پس کسی که سابقه اندومتریوز دارد، کیستی داشته یا به هر صورتی با این بیماری روبه‌رو بوده، با درمان های پزشکی تحت نظر قرار می‌گیرد و به او پیشنهاد می‌شود که زودتر بچه‌دار شود، چرا که بیماری اندومتریوز تا حدی باعث کاهش باروری یا ناباروری بانوان می‌شود. در این موارد برای از بین بردن بافتهای اندومتریوز درمان طبی شدید مانند جراحی انجام می‌گیرد و سپس برای باروری با شیوه‌های درمانی مختلف به وی کمک می‌شود.

بیماری اندومتریوز ترسناک و مشکل خاصی نیست و تنها به پیگیری نیاز دارد. بیماری اندومتریوز تنها موجب ناراحتی و اذیت فرد می‌شود، ولی به سمت سرطان یا مشکلات بزرگ‌تر پیش نخواهد رفت، بنابراین جایی برای نگرانی وجود ندارد و با وجود بیماری اندومتریوز می‌توان به زندگی عادی ادامه داد. تنها باید پس از تشخیص و درمان، زیر نظر پزشک بود.

بیماری اندومتریوز درجات مختلفی دارد، خفیف، متوسط و شدید. در مواردی که این بیماری شدید است به دلیل وجود چسبندگی‌های لگنی ممکن است بارداری سخت شود. در درجات متوسط بیماری اندومتریوز ممکن است بیمار بتواند باردار شود و در موارد خفیف نیز آنها تفاوتی با افراد عادی ندارند. مهم است که بیماران بدانند با تشخیص آندومتریوز این گونه نیست که امکان بارداری به کلی از بین برود.

درمان بیماری اندومتریوز

درمان بیماری اندومتریوز با توجه به سن بیمار، نوع، شدت، طول مدت علائم و ارگان‌های درگیر تعیین می‌شود. داروهای مسکن،‌ معمولا به عنوان قدم اول استفاده می‌شوند. گاه، داروهای کاهنده واکنش اندومتر نسبت به نوسانات هورمونی استفاده می‌شوند. در صورتی که بیمار نابارور باشد، روش‌های کمکی بارور سازی برای او در نظر گرفته می‌شود.

درمان انتخابی اندومتریوز، عمل لاپاراسکوپی است. جراح قادر است ضایعات اندومتریوزی را از روی ارگان‌ها بردارد. این اقدام روش تشخیصی و درمانی قطعی (استاندارد طلایی) اندومتریوز محسوب می‌شود. در صورتی که اقدام مقتضی در زمان مناسب صورت نگیرد، بیماری اندومتریوز پیشرفت می‌کند و گستردگی و عمق بیشتری می‌یابد که به مراتب درمان بیماری اندومتریوز را دشوارتر می‌کند و باید اقدام تهاجمی‌تری برای از بین بردن آن اتخاذ شود و گاهی قابلیت باروری بیمار با خطر جدی مواجه می‌شود.

داشتن برنامه‌ای مرتب در مورد خواب و تغذیه کافی و تجربه کردن زندگی بدون استرس باعث می‌شود که خانم‌ها عادت ماهانه راحت‌تری را تجربه کنند. افرادی که بیماری اندومتریوز دارند نیز باید این موارد را در نظر داشته باشند. مصرف مواد محرک مانند کافئین(قهوه غلیظ، چای زیاد و شکلات‌های تلخ) نیز بهتر است کاهش یابد.

برای آشنایی با ” انواع اختلالات قاعدگی ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: دانشنامه پزشکی. جام جم آنلایندکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *