بیماری التهابی لگن و ناباروری

[sbu_post_image]

بیماری التهابی لگن در خانمها یکی از علل شایع ناباروری در خانمها است. چون این بیماری علائم غیر اختصاصی دارد، بسیاری از خانمها به آن اهمیت نمی دهند و وقتی متوجه وجود بیماری التهابی لگن و ناباروری در خود می شوند که بع علت نازایی در زنان به پزشک مراجعه می کنند. هدف از توضیح این بیماری مهم از این بابت است که زوجهای زیادی بعلت ناباروری به بنده مراجعه می کنند که پس از بررسی مشخص می شود که علت ناباروری، بیماری التهابی لگن می باشد که اگر به موقع درمان می شد، خانم هیچوقت دچار ناباروری نمی گردید. اطلاع از بیماری التهابی لگن و ناباروری حتی مابین طبقه تحصیل کرده خیلی اندک است. امیدوارم این نوشتار هر چند اندک، سبب افزایش آگاهی خانمهای محترم و اقدام به موقع برای درمان باشد. متاسفانه در جامعه ما عواقب ناباروری برای خانمها زیاد است و از سرزنش اطرافیان، توهین و تحقیر شروع شده و به طلاق می انجامد.

بیماری التهابی لگن (PID) یك عنوان كلی برای عفونت های لوله های رحم و تخمدان ها است كه غالباً با درگیری بافت‌های مجاور همراه است و می‌تواند به‌صورت حاد یا مزمن رخ دهد. بیماری التهابی لگن هنگامی رخ می‌دهد كه ارگانیسم‌های بیماریزای دهانۀ رحم یا واژن خود را به حفرة رحمی یا لوله‌های رحم و ساختمان‌های مجاور لگنی برساند و یك یا چند عارضۀ التهابی از جمله اندومتریت (التهاب حفرۀ رحم)، سالنپژیت (التهاب لوله‌های رحمی)، پریتونیت لگنی یا آبسة لوله‌ای ـ تخمدانی را ایجاد كنند.

تخریب لایۀ پوششی داخل لوله‌های رحمی (اپیتلیوم) توسط عفونت‌ها یكی از مهم‌ترین علل انسداد لوله‌ها است كه به انسداد مجرای لولۀ رحم توسط بافت‌های التهابی و چسبندگی چین‌ها منجر می‌شود. شناخت به‌موقع، درمان و پیشگیری از عفونت‌های بعدی لگنی نیز بسیار مهم است، زیرا با هر بار عفونت، خطر انسداد افزایش می‌یابد.

بیماری التهابی لگن موقعی اتفاق می افتد که باکتریها از راه واژن بطرف بالا رفته از دهانه رحم وارد رحم و از آنجا وارد لوله های رحمی و داخل لگن می شوند. میکروبهای بسیار زیادی می توانند سبب بیماری التهابی لگن شوند، ولی کلامیدیا و سوزاک دو تا از مهمترین عوامل هستند. هر دو این عفونتها جزو بیماریهای آمیزشی طبقه بندی شده اند. اگر یک خانمی یک حمله حاد بیماری التهابی لگن داشته باشد، احتمال اینکه مجددا مبتلا به حمله حاد شود، بیشتر است، چون حمله حاد قبلی سبب آسیب به اعضاء داخل لگن می شود.

نشانه های بیماری التهابی لگن و ناباروری

علائم بیماری التهابی لگن از خفیف تا شدید متغیر است. هنگامی که باکتری کلامیدیا عامل عفونت است، علائم ممکن است بسیار خفیف باشند، با این حال، باعث آسیب شدید به دستگاه تولید مثل می‌شود و ممکن است زنان مبتلا به آن در دراز مدت نازایی را تجربه کنند. علاوه بر این، کلامیدیا می‌تواند منجر به عفونت لوله‌های رحم شود، حتی بدون ایجاد علامتی. درد در قسمت پایین شکم، یکی از شایع‌ترین علائم در زنان مبتلا به بیماری التهابی لگن است.

سایر علائم ممکن عبارتند از: تب، ترشح بدبو از واژن، درد هنگام جماع، سوزش و درد هنگام ادرار کردن، خونریزی نامنظم در دوره‌های قاعدگی و درد نادر در قسمت راست بالای شکم.

علل بیماری التهابی لگن و ناباروری

سن: احتمال ابتلا به عفونت لگنی با سن رابطه معکوس دارد. به عبارت دیگر، در زنان 12 تا 19 ساله، احتمال ابتلا به عفونت لگنی سه برابر بیشتر از زنان 25 تا 39 ساله است.

داشتن شرکای جنسی متعدد
تماس‌های جنسی متعدد با یک شریک جنسی
روش‌های جلوگیری از بارداری: استفاده از روش‌های مکانیکی و شیمیایی که اثرات محافظت‌کننده‌ای در برابر عفونت‌های لگنی دارند؛ روش‌های خوراکی با اثرات متغیر و جایگذاری IUD که ممکن است در چهار ماه اول پس از جایگذاری، خطر التهاب لگنی را افزایش دهد.
عفونت باکتریایی واژن
استفاده از روش‌های واژینال
قاعدگی
مصرف سیگار و مواد مخدر

عوارض بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن یک عفونت در رحم، لوله‌های رحمی و دیگر اعضای جنسی است که می‌تواند منجر به درد مزمن در قسمت تحتانی شکم شود. این بیماری یکی از عوارض جدی برخی از بیماری‌های آمیزشی مانند عفونت با کلامیدیا و سوزاک است و می‌تواند به لوله‌های رحمی آسیب برساند.

بیماری التهابی لگن دارای چهار عارضه مهم است: ناباروری، حاملگی خارج از رحم، تشکیل آبسه در داخل لگن و درد مزمن لگنی.

برای آشنایی با ” درمان بیماری التهابی لگن ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: باروری آنلاین. دانشنامه پزشکی

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره