بهترین زمان برای افزایش قد

[sbu_post_image]

رشد قدی از دوران جنینی داخل رحم آغاز می‌شود و بعد از آن هم ادامه پیدا می‌کند. طوری که بعد از تولد دردو سال اول بیشترین رشد را داریم. در زمان تولد بچه‌ها به طور متوسط حدود 50 سانتی‌متر قد دارند. در سال اول 5 سانت و در سال دوم 12 تا 13 سانت دیگر به آن اضافه می‌شود. بعد از آن سرعت رشد کم می‌شود و تا زمان بلوغ حدودا سالی 6 سانتی‌متر به طول قد اضافه می‌شود. در زمان بلوغ نیز جهش رشد قد را داریم که در دخترها حدود 20 تا 25 سانتی‌متر و در پسرها حدود 25 تا 30 سانتی‌متر به طول قدشان اضافه می‌شود. زمان بسته شدن صفحه رشد در دخترها بین 15 تا 17 سالگی و در پسرها بین 16 تا 18 سالگی است.

بعد از بسته شدن صفحه رشد دیگر افزایش رشد قد نداریم و هرگونه تبلیغی مبنی بر افزایش قد بعد از بلوغ بیشتر شبیه به کلاهبرداری است. درکل تبلیغاتی که در مورد داروها، صندل‌های افزایش قد و… می‌شود، پایه و اساس علمی ندارند.

بهترین زمان برای افزایش قد و تشخیص کوتاهی قد

بهترین زمان تشخیص کوتاهی قد و همچنین افزایش قد در دختران از 2 تا 12 سالگی و در پسران از 2 تا 14 سالگی است چرا که محل رشد استخوانی در این فاصله زمانی باز است.
اگر والدین بر روی نمودار قد و رشد نوزاد در 2 سالگی، کاهش مشاهده کردند می‌بایست برای بررسی علل کوتاهی قد نوزاد به پزشک متخصص غدد مراجعه کنند. اگر مشکل از غدد رشد باشد دکتر با تجویز هورمون رشد برای درمان کوتاهی قد اقدام می‌کند.

بهترین زمان تشخیص کوتاهی قد و همچنین درمان کوتاهی قد در دختران از 2 تا 12 سالگی و در پسران از 2 تا 14 سالگی است چرا که محل رشد استخوانی در این فاصله زمانی باز است. از مصرف هورمون رشد بدون تجویز پزشک باید خودداری کرد چرا که باعث تغییر شکل در اندام تحتانی می‌شود.

استفاده از ورزش‌های جهشی مانند شنا، دوچرخه، والیبال، بسکتبال، فوتبال نیز برای افزایش قد مفید است.

منبع: دانشنامه سلامت. نیک نیوز

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره