بهترین زمان از شیر گرفتن کودکان شیرخوار

[sbu_post_image]

زمان از شیر گرفتن در کشورهای مختلف متفاوت است و آخرین اطلاعات و توصیه ها سنین ۲تا ۴ سالگی را پیشنهاد می کنند . تصمیم در مورد از شیر گرفتن بستگی به شرایط جسمی ، روانی مادر و کودک و ویژگیهای خانواده دارد.

بهترین روش از شیر گرفتن بچه

بهترین روش از شیر گرفتن روش تدریجی است که همراه با عشق و علاقه بوده و هم برای مادر و هم برای کودک بسیار راحت تر است و بدون مشکل و در طی چند ماه اتفاق می افتد.

بنابراین بعد از ۲ سال کامل که کودک از شیرمادر بهره مند شده و در روز ۵ وعده غذا ( ۳ وعده غذای اصلی و ۲ میان وعده) می خورد و مایعات را هم با لیوان می نوشد می توان یک تا دو وعده شیر پاستوریزه یا آب میوه را جایگزین شیر مادر نمود . در این زمان نقش مادر آن است که خود پیشنهاد شیر دادن را نکند و اگر زمانی هم کودک تمایل به شیرخوردن داشت از او دریغ ننماید، به ویژه وقتی کودک بیمار باشد که فقط اشتها به خوردن شیر دارد و غذای دیگری را تحمل نمی کند.

در این روش چون از شیرگرفتن آرام آرام است مشکلات عصبی، روانی و تغییرات هورمونی مادر که در یکباره از شیر گرفتن اتفاق می افتد بوجود نمی آید و کودک نیز دچار ضربه روانی نمی شود. به این ترتیب کودک کم کم علاقه به شیر خوردن را از دست می دهد و ممکن است خودش یکباره آنرا کنار بگذارد.

توصیه هایی برای مادران جهت از شیر گرفتن کودک

پیشنهاد می شود مادران عزیز از توصیه های زیر که فقط به عنوان یک راهنما است، استفاده کنند.

  • به کودک ، قبل از خواب و صبح هنگام بیدار شدن شیر خودتان را بدهید.
  • بتدریج وعده های شیر قبل و بعد از ظهر را کم کنید یعنی فاصله شیردادنها را بیشتر نمایید تا خودبخود یک وعده شیردهی حذف شود.
  • برنامه همیشگی روزانه را عوض کنید مثلاً اگر او را از مهد کودک بر می دارید به جای اینکه به منزل بیایید به فروشگاه یا پارک بروید تا سرگرم شود و هوس شیر خوردن نکند.
  • سرگرمی های جدید برایش پیدا کنید.
  • زمان شیرخوردن او را پیش بینی کنید و چیزی در دسترس داشته باشید مثلاً یک میان وعده یا یک نوشیدنی مورد علاقه او را بهمراه داشته باشید.
  • اگر در صندلی یا محل مخصوصی به کودک شیر می دادید از این محل استفاده نکنید تا کودک بیاد شیرخوردن نیفتد و تقاضای شیر نکند.
  • اجازه ندهید کودک شما را بدون لباس ببیند و هوس شیر خوردن کند.
  • در صورت امکان از سایر افراد خانواده کمک بگیرید و هنگامی که می خواهید وعده صبح شیردادن را قطع کنید سعی کنید زودتر از او از خواب بیدار شوید تا هنگام بیدار شدن او، همسرتان یا یکی دیگر از افراد آشنای خانواده در کنارش باشد.
  • بالاخره وعده های شیرخوردن در ساعات شب را بترتیب یک شب در میان و دو شب در میان و … کنید تا خود کودک دیگر تقاضای شیر نکند .

منبع: دکتر طیبی

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره