بهترین تغذیه برای کودکان تا یک سالگی

post_image

وقتی دادن غذای کمکی در پایان ۶ ماهگی آغاز شود باز هم باید تا پایان یک ‌سالگی غذای اصلی شیر باشد. به مادران توصیه می‌شود نه تنها وعده‌های دادن شیر را کم نکنند بلکه با زیاد کردن آن باعث شوند تولید شیر بیشتر شود. اگر مادر به شیرخوار غذای کمکی بیشتری بدهد، بچه برای مدت بیشتری می‌خوابد، دفعات مکیدن پستان کمتر می‌شود و شیر مادر کاهش می‌یابد. بهتر است تا پایان یک سالگی غذای اصلی شیر باشد.

بهترین تغذیه برای کودکان

متخصصان اطفال معمولا برای شیرخواران مولتی ویتامین و قطره آهن تجویز می‌کنند. ویتامین D اگر در کشوری مانند کشور ما به صورت جداگانه وجود نداشته باشد به صورت مولتی‌ویتامین یا ویتامین A+D تجویز می‌شود.

از نظر آهن باید گفت در بدن نوزادی که به دنیا می‌آید مقداری ذخیره آهن وجود دارد در شیر مادر هم مقداری آهن وجود دارد و گرچه مقدار آن کم است ولی جذب بسیار خوبی دارد و تا حدود زیادی مجموعه ذخیره آهن بدن نوزاد و آنچه در شیر مادر است تا حدود ۹ ماهگی برای شیرخواران کفایت می‌کند. برای اطمینان در پایان ۶ ماهگی وقتی غذای کمکی شروع می‌شود همراه مولتی‌ویتامین باید به شیرخوار قطره آهن هم داد. آغاز قطره آهن قبل از ۶ ماهگی این عیب را دارد که چون میکروب‌کشی شیر مادر را از بین می‌برد، ضررش قطعا بیش از منفعتش است. کسانی که از ترس این‌که شیرخوارشان دچار فقر آهن شود، به او قطره آهن اضافی می‌دهند، اثر میکروب‌کشی شیر مادر را از بین می‌برند و فرزندشان را در معرض انواع عفونت‌ها و به ویژه عفونت‌های گوارشی مانند اسهال قرار می‌دهند.
بهترین تغذیه تا پایان ۶ ماهگی تنها شیر مادر است.
منبع: بیتوتهدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *