0

post_image

سن شروع بلوغ متغیر است و با سن استخوانی بیشتر ارتباط دارد تا سن تقویمی. از انواع بلوغ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بلوغ جنسی (تغییرات فیزیکی و فیزیولوژیکی در بدن کودک. بلوغ جسمانی معمولاً نخستین بلوغ است.)
  • بلوغ روانی (تغییرات روانشناختی و شخصیتی در سنین نوجوانی و جوانی که باعث گذار از کودکی به بزرگسالی می‌شود.)
  • بلوغ اجتماعی (تکمیل و مشخص شدن جایگاه اجتماعی فرد در جامعه و کارکرد وی.)
  • بلوغ عقلی (توانایی درک، تشخیص و کنترل احساسات و عواطف خویش)

بلوغ دیررس (تاخیر در بلوغ) هنگامی رخ می‌دهد که زمان بندی بدن برای بلوغ جنسی، دیرتر از حد معمول باشد. جای نگرانی اینجاست که ممکن است فرایند بلوغ آغاز نشود یا اینکه پس از آغاز آن، متوقف گردد.در صورتی که یک عارضه پزشکی باعث تاخیر در بلوغ شده باشد، نوجوانی که دچار بلوغ دیررس شده است، باید به پزشک مراجعه کند.مشکل بلوغ دیررس دختران و پسران ممکن است در تخمدان، بیضه و یا در قسمت‌هایی از مغز که در ارسال هورمون به آنها دخیل هستند (هیپوتالاموس و هیپوفیز)، رخ دهد. این دو نوع مشکل را هیپوگنادیسم اولیه و ثانویه می‌نامیم.

علائم بلوغ در دختران

در دخترها جوانه پستانی اولین علائم بلوغ هست (۱۱-۱۰سالگی) و پس از ۱۲-۶ ماه موهای تناسلی ظاهر می شوند و در نهایت بعد از ۲ تا ۲/۵ سال پریودها(قاعدگی) آغاز می شود.
اوج رشد قدی در دخترها در مر حله ۳-۲ بلوغ و اغلب بین ۱۲_ ۱۱ سالگی است ولی هر چه بلوغ زودتر آغاز شود سن اوج قد کشیدن کمتر بوده و می تواند قد نهایی را متاثر کند.

علائم بلوغ در پسرها

در پسر ها اولین علامت بلوغ رشد بیضه است که بطور متوسط در سن ۱۲_۱۱ سالگی رخ می دهد و اوج رشد قدی در سن ۱۴_۱۳ سالگی رخ می دهد.

اهمیت رشد قدی در نوجوانان قبل از بلوغ

با به پایان رسیدن بلوغ یعنی شروع قاعدگی در دخترها و مردانه شدن صدا و رویش موی صورت درپسرها که در حدود سن استخوانی ۱۴ سال در دختران و ۱۶سال در پسران است، شانس قد کشیدن بسیار ضعیف می شود و به سن تقویمی (شناسنامه ای) چندان ارتباطی ندارد.

بنابراین والدین قبل از نهادینه شدن بلوغ باید به فکر اصلاح قد فرزندان باشند.

 

 

 منبع: کتاب راهنمای دیابت نوع ۱ در کودکان و نوجوانان از خانم زهرا سعید رضایی کارشناس تغذیه و خانم دکتر قائمیدکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly
Share →