بلوغ و پرخوری عصبی

[sbu_post_image]

پر خوری عصبی یا بولیما یکی از بیماری های اختلالی خوردن است .در اين بیماری شخص به طور مكرر مقادير زيادي از غذا را در زماني محدود مصرف مي كند كه قطعا بيشتر از ميزاني است كه اكثر مردم در مدت مشابه و تحت شرايط مشابه مصرف مي كنند.
درضمن فرد احساس كنترلي برقطع خوردن و يا كنترل بر نوع و مقدار غذاي خود ندارد. درضمن در اين دوره هاي پر خوري، فرد از مواد شيرين ، پركالري و نرم مثل كيك يا كلوچه استفاده مي كند.بعضي بيماران بدون توجه به مزه غذا علاقه به غذاهاي پر حجم دارند . غذاها مخفيانه و سريع خورده مي شوند و گاهي خوب جويده نمي شوند.

پرخوری عصبی در میان نوجوانان شایع است این افراد بیش تر از حد معمول میخورند و پس از هر بار پرخوری افسرده می شوند و مبادرت به کاهش وزن از طریق رژیم های غذایی بسیار سخت استفراغ از روی عمد و یا استفاده از داروهای ادرار اور یا مسهل مینماید درمان این افراد بر پا یه مشاوره و روان درمانی است آموزش تغذیه و افزایش اگاهیهای تغذیه ای نیز به روند بهبودی فرد کمک زیادی خواهد کرد.

پرخوري و رفتار جبراني نامتناسب هر دو به طور متوسط حداقل هفته اي دو بار و به مدت 3 ماه روي مي دهد.
بيشتر بيماران مبتلا به پراشتهايي عصبي وزن طبيعي دارند، ولي وزن برخي از آنها ممكن است بالاتر يا پايين تر از حد طبيعي باشد. اين بيماران در مورد اينكه در نظر ديگران چگونه جلوه مي كنند و نيز جذابيت جنسي ، تصوير بدني و ظاهر خود نگران هستند .

افرادی که دچار مشکل می شوند، به طور معمول در غذا خوردن زیاده‌روی می کنند و سپس با وادار کردن خود به استفراغ، سعی در کاهش وزن و لاغر شدن دارند. نوجوانان نیز ممکن است به دلایل متعددی دچار بولیما شوند. هیجان و اضطراب، عدم اعتماد به نفس و خصوصیات فردی از عواملی هستند که خطر بروز اختلال را تشدید می کنند.

عوارض پرخوری عصبی

عوارض بولیما عبارت است از

  • خستگی
  • ضعف
  • کاهش تمرکز حواس که در ارتباط با دریافت ناکافی انرژی و سایر مواد مغذی است.

در این افراد نیز مانند مبتلایان به بی‌اشتهایی عصبی در بلوغ، سوء تغذیه به تنهایی می تواند موجب تغییرات متعددی در غدد داخلی از جمله اختلال در قاعدگی شود.

عوارض ناشی از محدود کردن برنامه غذایی در پرخوری عصبی

به علت محدود کردن برنامه غذایی، ممکن است علایم هیپوتیروئیدیسم مانند : هیپوترمی، بالا رفتن کلسترول خون و یبوست وجود داشته باشد بروز این اختلال در نوجوانان شایع نیست اما به علت عوارض متعدد آن بر سلامت لازم است مراقبان بهداشت مدارس و والدین از این اختلالات آگاه باشند.

منبع: کلینیک مشاوره و بهداشت روانی                     به سایت

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره