بلوغ زودرس و کوتاهی قد

[sbu_post_image]

بلوغ زودرس باعث می‌شود فرآیند رشد زودتر متوقف شود و در نهایت طول قد افرادی که دچار بلوغ زودرس می‌شوند، کوتاه بماند.
کودکی که دوران شیرخوارگی و کودکی را گذرانده و می‌خواهد به یک انسان بالغ تبدیل شود، تغییرات فیزیکی در بدنش ایجاد می‌شود که این مرحله را بلوغ می‌گویند.
بلوغ زودرس پیدا شدن صفات ثانویه در پسرها زودتر از ۹ سالگی و دخترها کمتر از ۸ سالگی است؛ آشکار نشدن علائم بلوغ در پسرها تا ۱۴سالگی و در دخترها تا ۱۳سالگی را بلوغ دیررس می‌خوانیم که عوامل این دو مورد باید بررسی و درمان شود.
بلوغ تحت تأثیر ترشحات هورمون‌های غده هیپوفیز است. این غده نیز تحت نظر مغز یا غده “هیپوتالاموس ” است؛ ساعت بیولوژیک بدن به‌نحوی تنظیم ‌شده است که در حوالی سن بلوغ فعالیت می‌کند و هورمون‌هایی را ترشح می‌کند که باعث می‌‌شود غدد جنسی وارد دوران بلوغ شود و ما صفات ثانویه را بعد از بلوغ در دختران و پسران شاهد باشیمشناسایی شرایط زمینه‌ای بلوغ زودرس و بلوغ دیررس مهم می باشند.

علل بلوغ زودرس

شرایط متفاوتی باعث ایجاد اختلال در تنظیم سن بلوغ می‌شود که از دلایل عمده آن می‌توان به بیماری‌های هورمونی، بیماری‌های غدد “هیپوفیز “، “هیپوتالاموس “، کم کاری غده تیروئید یا ترشحات و فعالیت زودهنگام غدد جنسی اشاره کرد.

بلوغ زودرس و کوتاهی قد

بررسی و درمان این بیماری بسیار مهم می باشد. البته در بعضی از موارد بررسی‌های ما به جایی نمی‌رسد که در این صورت به آن، علت ناشناخته می‌گوییم؛ بررسی و درمان این اختلال باید جدی گرفته شود چرا که این موضوع باعث بروز مشکلات روحی و روانی در فرد می‌شود؛ خصوصاً اینکه بلوغ زودرس باعث می‌شود رشد زودتر متوقف شود؛ این بیماری یک علت کوتاهی قد در افراد می باشد.
بلوغ زودرس باعث ایجاد صفات ثانویه در کودکان می‌شود و از نظر روحی و خلق وخو آنها را دچار مشکل می‌کند چرا که آنها در سنی کمتر این صفات را پیدا می‌کنند اما هنوز آمادگی پذیرش آن را از لحاظ روحی پیدا نکرده‌اند و این باعث ضربه خوردن آنها از لحاظ روحی می‌شود.

درمان بلوغ زودرس

هم اکنون امکان درمان دارویی اختلالات بلوغ زودرس فراهم است و با تجویز برخی داروها می‌توانیم بلوغ زودرس را از بین برده و بلوغ را به تعویق بیندازیم که این موضوع به افزایش رشد قد کمک می‌کند و در نهایت قد این اشخاص کوتاه‌تر از متوسط قد افراد جامعه نمی‌شود.
استفاده از مواد غذایی دارای کلسیم که عمدتاً در مواد لبنی است، برای استخوان‌سازی مفید است همچنین باعث افزایش رشد قد و افزایش تراکم استخوان شود؛ هر چه در سنین کودکی و نوجوانی تراکم استخوانی بیشتر شود، موجب می‌شود تا در سنین میانسالی و پیری که زمان آغاز کاهش تراکم استخوان است و پوکی استخوان شیوع بیشتری دارد، استخوان‌های این اشخاص دیرتر با مشکل مواجه ‌شود.

منبع: هایپر کلابز

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره