بلوغ زودرس فامیلیال مردانه

post_image

بلوغ زودرس فامیلیال مردانه مستقل از گنادوتروپین ها یک نوع نادر، اتوزوم غالب از بلوغ زودرس محیطی است و از مرد بیمار و زن ناقل ژن به فرزندان پسرشان منتقل می شود. علائم بلوغ در سن ۳-۲ سالگی مشخص می شود. بیضه ها فقط کمی بزرگ هستند. بیوپسی بیضه بلوغ سلول لایدیگ و گاهی هیپرپلازی شدید را نشان می دهد.

بلوغ توبول های سمینی فروس ممکن است وجود داشته باشد. سطوح تستوسترون به شدت بالا و شبیه سطح آن در پسرهای دچار بلوغ زودرس حقیقی است. ولی سطح پایه LH در حد قبل از بلوغ است و ترشح پالستایل LH ندارد و LH به تحریک با GnRH یا آگونیست های GnRH پاسخ نمی دهد. علت فعال شدن سلول های لایدیگ مستقل از تحریک گنادوتروپین جهش missense در گیرنده LH است که باعث فعال شدن تولید cAMP می شود. بلوغ استخوانی به شدت افزایش یافته است. وقتی که سن استخوانی به طیف بلوغ زودرس فامیلیال مردانه نزدیک می شود مکانیزم بلوغ به فرم وابسته به گنادوتروپین تغییر می کند. این توالی شبیه به کودکان دچار سندرم مک کون آلبرایت و بیماران مبتلا به هیپرپلازی مادرزادی آدرنال است.

بلوغ زودرس فامیلیال مردانه مستقل از گنادوتروپین در بعضی پسرهای مبتلا به نوع سودوهیپوپاراتیروئید IA که جهش منفرد در پروتئین Gsα دارند هم دیده شده است. این جهش در دمای طبیعی بدن غیر فعال می شود و باعث سودوهیپوپاراتیروئیدی می شود ولی در دمای پایین تر بیضه جهش فعال شده و باعث تحریک آدنیلات سیکلاز و تولید تستوسترون می شود با وجودی که این جهش از جهش در گیرنده LH متفاوت است ولی علائمی شبیه به آن دارد (جهش در گیرنده LH باعث بلوغ زودس فامیلیال مردانه مستقل از گنادوتروپین می شود).

درمان بلوغ زودرس فامیلیال مردانه

بلوغ زودرس فامیلیال مردانه در پسرهای جوان با دادن کتوکونازول به مقدار ۶۰۰ mg/24 hr divided Q8h به خوبی درمان می شوند کتوکونازول داروی ضد قارچی است که C17, 20 Lyase را مهار کرده و مانع سنتز تستوسترون می شوند. بقیه موارد از ترکیب آنتی اندروژن ها (مثل اسیپرونولاکتون یا فلوتامید) و مهارکننده های آروماتاز (لتزول یا آناستروزول) برای بلوغ زودرس فامیلیال مردانه استفاده می کنند چون استروژن مشتق شده از آندروژن ها بلوغ استخوانی را تحریک می کند. این داروها نمی توانند تستوسترون سرم را به غلظت طبیعی قبل بلوغ برسانند و نمی توانند کلیه اثرات سوء افزایش هورمون های جنسی را از بین ببرند. آنها سرعت بلوغ را کم می کند ولی آن را از بین نمی برند و پرگنوس قدی را بهبود نمی دهند. بلوغ پسرهایی که به فرم وابسته به GnRH تبدیل می شوند و بلوغ زودرس فامیلیال مردانه نیاز به درمان ترکیبی با آگونیست های GnRH دارد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بلوغ زودرس مطالعه فرمایید.

درمان بلوغ زودرس

نشانه های بلوغ زودرس

علت بلوغ زودرس

منبع: کتاب بیماری های غدد و متابولیسم (نلسون)

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره