بلوغ زودرس فامیلیال مردانه

[sbu_post_image]

بلوغ زودرس فامیلیال مردانه مستقل از گنادوتروپین‌ها، یک نوع نادر از بلوغ زودرس است که به صورت اتوزوم غالب انتقال می‌یابد. این وضعیت از طریق ژن‌های مادر و پدر به فرزندان پسرانه منتقل می‌شود. علائم بلوغ در این حالت معمولاً در سن 2-3 سالگی ظاهر می‌شود و بیضه‌ها در این موارد معمولاً تنها کمی بزرگ هستند. بیوپسی بیضه‌ها نشان می‌دهد که سلول‌های لایدیگ بلوغ یافته و گاهی اوقات هیپرپلازی شدید نیز دیده می‌شود.

در این نوع از بلوغ زودرس، ممکن است توبول‌های سمینی فروس نیز وجود داشته باشد. سطوح تستوسترون به شدت بالا بوده و شبیه به سطح آن در پسران دچار بلوغ زودرس حقیقی است. اما سطح پایه LH در حد قبل از بلوغ باقی می‌ماند و ترشح پالستایل LH ندارد و به تحریک با GnRH یا آگونیست‌های GnRH پاسخ نمی‌دهد. علت این فعالیت سلول‌های لایدیگ، مستقل از تحریک گنادوتروپین، جهش missense در گیرنده LH است که باعث فعال‌شدن تولید cAMP می‌شود. همچنین بلوغ استخوانی نیز به شدت افزایش می‌یابد. زمانی که سن استخوانی به نزدیکی مراحل بلوغ زودرس فامیلیال مردانه می‌رسد، مکانیزم بلوغ به فرم وابسته به گنادوتروپین تغییر می‌کند. این توالی شبیه به کودکان دچار سندرم مک‌کون آلبرایت و بیماران مبتلا به هیپرپلازی مادرزادی آدرنال است.

بعضی پسران مبتلا به نوع سودوهیپوپاراتیروئید IA، که جهش منفردی در پروتئین Gsα دارند، بلوغ زودرس فامیلیال مردانه مستقل از گنادوتروپین را تجربه کرده‌اند. این جهش در دمای طبیعی بدن غیرفعال بوده و باعث سودوهیپوپاراتیروئیدی می‌شود، اما در دمای پایین‌تر، بیضه‌ها فعال شده و باعث تحریک آدنیلات سیکلاز و تولید تستوسترون می‌شود. این جهش، از جهش در گیرنده LH متفاوت است، اما علائمی شبیه به آن دارد (که باعث بلوغ زودرس فامیلیال مردانه مستقل از گنادوتروپین می‌شود).

درمان بلوغ زودرس فامیلیال مردانه

پسران جوان مبتلا به بلوغ زودرس فامیلیال مردانه با مصرف کتوکونازول به مقدار 600 میلی‌گرم در هر 24 ساعت به صورت منقسم در طول روز، با موفقیت درمان می‌شوند. کتوکونازول یک داروی ضدقارچی است که C17, 20 Lyase را مهار کرده و باعث مهار سنتز تستوسترون می‌شود. درمان بلوغ زودرس فامیلیال مردانه به کمک ترکیباتی از آنتی‌اندروژن‌ها (مانند اسیپرونولاکتون یا فلوتامید) و مهارکننده‌های آروماتاز (مانند لتروزول یا آناستروزول) صورت می‌گیرد، زیرا استروژن‌های مشتق شده از آندروژن‌ها باعث تحریک بلوغ استخوانی می‌شوند. این داروها قادر نیستند تستوسترون سرم را به غلظت طبیعی قبل از بلوغ برسانند و تمامی اثرات مضر افزایش هورمون‌های جنسی را از بین نمی‌برند. آنها سرعت بلوغ را کاهش می‌دهند، اما آن را کاملاً از بین نمی‌برند و پرگنوس قدی را بهبود نمی‌بخشند. برای بلوغ پسرانی که به فرم وابسته به GnRH تبدیل می‌شوند و بلوغ زودرس فامیلیال مردانه را تجربه می‌کنند، نیاز به درمان ترکیبی با آگونیست‌های GnRH دارند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بلوغ زودرس مطالعه فرمایید.

درمان بلوغ زودرس

نشانه های بلوغ زودرس

علت بلوغ زودرس

منبع: کتاب بیماری های غدد و متابولیسم (نلسون)

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره