بلوغ زودرس دارویی

post_image

انواعی از داروها می تواند باعث ظهور صفات ثانویه جنسی شوند. شرح حال دقیق بلوغ زودرس دارویی جهت بررسی احتمال مواجهه تصادفی یا خوردن هورمون های جنسی باید به عمل آید.

بلوغ زودرس دارویی در پسرها و دخترها در اثر خوردن تصادفی استروژن ها (مثل قرص های جلوگیری از بارداری) و استروئیدهای آنابولیک دیده می شوند. استروژن ها در ترکیبات آرایشی، کرم های مو و کرم های تقویت کننده سینه می تواند باعث بزرگی سینه ها در دخترها، Gynecomastia در پسرها شوند. شیوع بالای تلارک زودرس و بلوغ زودرس دارویی در پورتوریکو به علت آلودگی گوشت های مصرفی (خصوصاً مرغ ها) به استروژنی که در حیوانات داده می شد، بود. استروژن های خارجی باعث تیره رنگ شدن هاله اطراف نیپل ها می شود. مصرف ژل های تستوسترون که در درمان هیپوگنادیسم مردانه استفاده می شود می تواند باعث بلوغ زودرس دارویی در بچه ها و زنان شود که در اثر جذب سیستمیک آن از منطقه ای است که ژل به طور موضعی استفاده شده است.

بلوغ زودرس دارویی با تومورهای کبدی

بلوغ زودرس دارویی به ندرت به دنبال هپاتوبلاستوما دیده می شود. تمام بیماران گزارش شده مرد هستند و سن آغاز بلوغ ۴ ماه تا ۸ سالگی (متوسط ۲ سالگی) است. کبد بزرگ یا توده در ربع فوقانی شکم به نفع تشخیص است. سلول های توموری hCG ترشح می کنند و گیرنده های LH در سلول های لیدیگ بیضه را تحریک می کند. بیضه ها فقط کمی بزرگ شدند و بافت شناسی بیضه هیپرپلازی سلول های بینایی و فقدان اسپرماتوژنز را نشان می دهد. سطوح پلاسمایی hCG و آلفا-فتوپروتئین معمولاً به شدت بالا رفته اند و به عنوان نشانگر جهت ادامه اثر درمان بلوغ زودرس دارویی به شمار می روند. سطوح پلاسمایی تستوسترون بالا و سطوح LH و FSH با روش های ایمنومتریک پایین هستند. در گذشته سطوح LH به خاطر اثر hCG-Cross Reaction با روش های رادیوایمونواسی به طور کاذب بالا نشان داده می شود.

درمان بلوغ زودرس دارویی با درمان این تومورها شبیه سایر کارسینوماهای کبدی بوده و پرگنوس بقا بعد از ۲-۱ سال از زمان تشخیص بسیار بد است.

سایرتومورها:

کوریوکارسینومای مترشحه گنادوتروپین های کورینونی، تراتوکارسینوما، یا تراتوما (نام دیگر آن پینه آلومای نابجا یا تراتوم غیر معمول) در CNS، مدیاستینوم، گناد و یا حتی غده های آدرنال می توانند باعث بلوغ زودرس دارویی خصوصاً در پسرها بیش از دخترها (۲۰-۱۰ برابر بیشتر) می شود. در بیماران مبتلا به بلوغ زودرس داروییاغلب سطح hCG و آلفا فتوپروتئین به شدت بالاست. تومورهای مدیاستین در پسرهای مبتلا به سندرم کلاین فلتر باعث بلوغ زودرس دارویی می شود (نه تومورهای گنادی).

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بلوغ زودرس مطالعه فرمایید.

درمان بلوغ زودرس

نشانه های بلوغ زودرس

علت بلوغ زودرس

منبع: کتاب بیماری های غدد و متابولیسم (نلسون)

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره