بلند شدن قد

با توجه به کاهش ترشح هورمون رشد بعد از بلوغ، افزایش قد و بلند شدن قد کمی سخت است. در بیشتر موارد، استخوان‌های بلند بسته شده‌اند و تمام نقاط غضروفی باقیمانده به استخوان تبدیل می‌شوند که باعث می‌شود دیگر استخوان‌های بلند جایی برای رشد نداشته باشند. با این حال، اگر هورمون‌ها به صورت طبیعی ترشح شوند، روند افزایش رشد مشهود خواهد بود.

هنگامی که صحبت از بلند شدن قد می‌شود، اولین چیزی که به ذهن خطور می‌کند، محدودیت سنی است. تقریباً اکثر افراد می‌دانند که روند رشد قد در دختران تا سن ۱۸ تا ۲۰ سالگی و در پسران تا ۲۴ سالگی ادامه خواهد داشت و تا این سنین هورمون رشد که توسط هیپوفیز ترشح می‌شود، مسئول بلند شدن قد است.

نقش تغذیه در بلند شدن قد

تغذیه مناسب و رژیم غذایی درست نقش اساسی و بسیار مهمی در بلند شدن قد شما خواهد داشت. بدن شما برای اینکه به وزن و قد مناسبی برسد به ویتامینها، مواد معدنی و مغذی نیاز دارد. رژیم غذایی متعادل غنی از کلسیم، فسفر، ید و منیزیوم برای رشد کافی ضروری است. مصرف چربی های ترانس و چربیهای اشباع شده باید محدود شوند چرا که هضم آنها دشوار است و مانع جذب سایر مواد غذایی میشود. برای دریافت مقدار کافی از پروتئین، کربوهیدرات، اسیدهای آمینه و کلسیم میتوانید به لیست غذایی زیر توجه داشته باشید و آنها را در برنامه ی غذایی خود بگنجانید:

 • هویج
 • زرده تخم مرغ
 • گوشت گوساله
 • ماهی
 • جگر
 • سبزیجات سبز و تازه
 • سیب زمینی
 • مغزها مثل مغز بادام و بادام زمینی
 • گوشت مرغ و جوجه
 • لوبیا و نخود
 • میوه جات بخصوص سیب و موز
 • شیر و سایر محصولات لبنی

نقش کلسیم در رشد بدن انسان و افزایش هورمون رشد قد نباید فراموش شود. مواد غذایی ذکر شده برای رشد و استحکام استخوانها و غضروفها حیاتی است. بنابراین شدیدا توصیه میکنیم با مصرف شیر و لبنیات تازه نیازهای بدن خود را به کلسیم پاسخ دهید. علاوه بر این، باید روزانه میزان ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید تا سموم بدن شما دفع شوند.

نقش سبزیجات در بلند شدن قد

اسفناج، کلم پیچ، کلم، و برگ خردل از جمله سبزیجاتی هستند که به دلیل داشتن مواد مغذی مورد نیاز، می‌توانند به رشد و بلند شدن قد کمک کنند. این سبزیجات، کلسیم که بخش اصلی از مواد معدنی استخوان است، و همچنین منیزیم و پتاسیم که بخشی از مواد معدنی استخوانهای قوی را تشکیل می‌دهند را برای شما فراهم می‌کنند. همچنین این سبزیجات، منابعی غنی از ویتامین کا هستند که به لخته شدن خون کمک کرده و ممکن است به رشد و تقویت استخوان نیز کمک کنند.

برای رشد و بلند شدن قد، نیاز به دریافت کالری کافی از رژیم غذایی دارید تا بدنتان برای رشد و توسعه، انرژی کافی داشته باشد. سبزیجات نشاسته‌ای می‌توانند در این زمینه مفید باشند. نشاسته، نوعی کربوهیدرات است که در هر ۱ گرمش، ۴ کالری انرژی نهفته است. مقادیر زیادی نشاسته را می‌توان در چغندر، کدوی حلوایی و سیب زمینی شیرین یافت.

اسید فولیک یکی از ویتامین‌های ضروری برای رشد سلول‌های جدید است. این ویتامین به بدن امکان ساخت مواد ژنتیکی جدید یا DNA را می‌دهد. منابع این ویتامین شامل شلغم، چغندر و سایر سبزیجاتی که درون زمین رشد می‌کنند می‌باشند.

همچنین، برای رشد و بلند شدن قد، نیاز به مصرف پروتئین در رژیم غذایی دارید. حبوبات، به عنوان منابع گیاهی پروتئین، بسیار مفید هستند. به عنوان مثال، از نصف لیوان نخود فرنگی، نخود زرد، انواع لوبیا و کلیه حبوبات پخته شده، می‌توانید حدود ۶ تا ۹ گرم پروتئین بدست آورید. حبوبات منابع غنی از پتاسیم هستند و می‌توانند از کمبود زینک که یکی از دلایل اختلال در رشد است، جلوگیری کنند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” روش های افزایش قد ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رشد و افزایش قد مطالعه فرمایید.

منبع: تک اندام. عصر علم

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره