post_image

اگر از آن دسته از افرادی هستید که احساس میکنید دچار سینه هایی با اندازه های غیر طبیعی و یا به عبارتی بزرگتر از حد معمول هستید ، باید گفت که دچار ژنیکوماستی هستید . در واقع به ژنیکوماستی همان بزرگی سینه و یا بزرگ شدن غیر طبیعی سینه در مردان گفته میشود .

«ژنیکوماستی» به معنای بزرگ شدن بیش از حد سینه در مردان است. این نوع بزرگ شدن غیر طبیعی سینه بیشتر به علت رشد بافت پستان اتفاق می افتد نه افزایش بافت چربی به علت چاق شدن…

بزرگ شدن غیر طبیعی سینه یا ژنیکوماستی در مردان ممکن است در یک یا هر ۲ پستان رخ دهد و با ایجاد توده کوچکی زیر نوک پستان مردان آغاز می شود که ممکن است حساس هم باشد.

علل ژنیکوماستی

بزرگ شدن غیر طبیعی سینه هنگام بلوغ در پسران نوجوان ناشایع نیست و بیش از نیمی از پسران هنگام بلوغ، ژنیکوماستی پیدا می کنند ولی معمولا طی چند ماه خودبه خود برطرف می شود و نیاز به کوچک کردن سینه مردان نیست . گاهی بزرگ شدن غیر طبیعی سینه در نوزادان هم رخ می دهد و حتی با ترشح شیر (گالاکتوره) همراه است. بزرگ شدن غیر طبیعی سینه ممکن است در دوره نوزادی چند هفته طول بکشد اما به ندرت تا ۲ سالگی ادامه می یابد.

تغییر غیرطبیعی در میزان هورمون های جنسی یا چگونگی پاسخ دهی بدن به آنها باعث بزرگ شدن غیر طبیعی سینه در مردان می شود. بزرگ شدن غیر طبیعی سینه ممکن است نشانه ای از چاقی یا اختلالات هورمونی در مردان مانند اختلالات مختلف غدد درون ریز باشد که تولید تستوسترون را تحت تاثیر میدهد. اختلال ناشی از کبد یک عارضه جانبی است که برای درمان سرطان پروستات، بار دیگر به دلیل تعادل استروژن در گردش خون افزایش میابد. درمان بزرگ شدن غیر طبیعی سینه بستگی به علت زمینه ای دارد.

بزرگ شدن غیر طبیعی سینه در مردان حالتی است که به آن “ژنیکوماستی” Gynecomastia گفته می‌شود. ضخامت بافت طبیعی پستان در مردان، معمولاً کمتر از ۲/۵ تا ۳ سانتیمتر است، ولی در حالت بزرگ شدن غیر طبیعی سینه، بافت غدد پستان بزرگ می شود. بزرگ شدن غیر طبیعی سینه ممکن است در یک سمت و یا در هر دو طرف ایجاد شود. ممکن است این افزایش اندازه سینه، موجب حساس‌شدن و دردناک شدن بافت پستان شود. بزرگ شدن غیر طبیعی سینه (بزرگ شدن بافت پستان) معمولاً در اثر تغییرات هورمونی، در هنگام بلوغ و یا در طی افزایش سن رخ می‌دهد. هنگامی‌که تعادل بین دو هورمون استروژن (هورمون زنانه) و تستوسترون (هورمون مردانه) به هم بخورد ممکن است سینه‌ها بزرگ شوند.

در حالت طبیعی، هورمون‌های جنس مخالف به مقدار بسیار کم در بدن زنان و مردان ترشح می‌شود. برخی داروهایی که بدون نسخه فروخته و مصرف می‌شوند، داروهای غیر قانونی، برخی داروهایی که برای افزایش حجم عضله و دوپینگ استفاده می‌شوند، برخی تومورها و بیماری‌ها می توانند موجب ببزرگ شدن غیر طبیعی سینه شوند.

ژنیکوماستی بین پسران نوجوان (۱۳ تا ۱۹ سال) شایع است، طوری که ۶۵ درصد از پسران ۱۴ ساله، بزرگ شدن غیر طبیعی سینه دارند. بزرگ شدن غیر طبیعی سینه در پسران نوجوان بسیار رایج است. حدود یک سوم از این پسران در سن بلوغ دچار این وضعیت می شوند، ولی احتمال بروز بزرگ شدن غیر طبیعی سینه در مردان در بزرگسالی کمتر از یک درصد است. بزرگ شدن غیر طبیعی سینه اغلب خفیف و بدون درد است، اما یک ‌سوم از مردان در مورد حساس شدن آن اعتراض دارند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب درمان ژنیکوماستی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بزرگی سینه آقایان مطالعه فرمایید.

منبع: دکتر سلام. پورتال خانوادگی آیدا وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره