بزرگ شدن غیر طبیعی سینه در مردان

post_image

اگر احساس می‌کنید سینه‌های خود بزرگتر از حد معمول یا غیر طبیعی هستند، ممکن است دچار ژنیکوماستی باشید. ژنیکوماستی به بزرگی غیر طبیعی یا بزرگ شدن سینه‌ها در مردان اطلاق می‌شود.

این نوع بزرگ شدن سینه در مردان بیشتر به دلیل رشد بافت پستان اتفاق می‌افتد و نه به دلیل افزایش بافت چربی به علت چاقی. ژنیکوماستی ممکن است در یک یا هر دو سینه رخ دهد و با ایجاد توده‌های کوچک زیر نوک پستان شروع می‌شود که ممکن است حساسیت نیز داشته باشند.

علل ژنیکوماستی

بزرگ شدن غیر طبیعی سینه در پسران نوجوان هنگام بلوغ، اتفاقی نادر نیست و بیش از نیمی از پسران در این دوره، ژنیکوماستی را تجربه می‌کنند. این مشکل معمولاً طی چند ماه خود به خود برطرف می‌شود و نیازی به کوچک کردن سینه مردان نیست. همچنین، گاهی بزرگ شدن غیر طبیعی سینه در نوزادان نیز رخ می‌دهد و ممکن است با ترشح شیر (گالاکتوره) همراه باشد. این مشکل ممکن است در دوره نوزادی چند هفته طول بکشد، اما به ندرت تا دو سالگی ادامه می‌یابد.

تغییر غیرطبیعی در میزان هورمون‌های جنسی یا نحوه پاسخ دهی بدن به آن‌ها، باعث بزرگ شدن غیر طبیعی سینه در مردان می‌شود. این مشکل ممکن است نشانه‌ای از چاقی یا اختلالات هورمونی در مردان باشد، مانند اختلالات مختلف غدد درون‌ریز که تولید تستوسترون را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همچنین، اختلالات ناشی از کبد، یک عارضه جانبی است که برای درمان سرطان پروستات، بار دیگر به دلیل تعادل استروژن در گردش خون، افزایش می‌یابد. درمان بزرگ شدن غیر طبیعی سینه، بستگی به علت زمینه‌ای دارد که باعث شده است.

بزرگ شدن غیر طبیعی سینه در مردان، با عنوان “ژنیکوماستیا” شناخته می‌شود. اندازه طبیعی بافت پستان در مردان معمولاً کمتر از ۲/۵ تا ۳ سانتیمتر است، اما در صورت بزرگ شدن غیر طبیعی سینه، بافت غدد پستان بزرگتر می‌شود. این افزایش اندازه ممکن است به صورت یک‌طرفه یا دوطرفه رخ دهد و ممکن است باعث حساسیت و دردناک شدن بافت پستان شود. بزرگ شدن غیر طبیعی سینه (یا بزرگ شدن بافت پستان) معمولاً در اثر تغییرات هورمونی، در دوره بلوغ یا با گذشت سن اتفاق می‌افتد. این مشکل ممکن است در صورت عدم تعادل بین هورمون استروژن (هورمون زنانه) و تستوسترون (هورمون مردانه) رخ دهد.

در شرایط طبیعی، هورمون‌های جنس مخالف به میزان بسیار کمی در بدن زنان و مردان ترشح می‌شوند. برخی داروهای بدون نسخه، داروهای غیرقانونی، داروهای مورد استفاده برای افزایش حجم عضلات و مواد دوپینگ، و همچنین برخی از تومورها و بیماری‌ها ممکن است منجر به بزرگ شدن غیر طبیعی سینه شوند.

ژنیکوماستی بین پسران نوجوان (۱۳ تا ۱۹ سال) شایع است، طوری که ۶۵ درصد از پسران ۱۴ ساله، بزرگ شدن غیر طبیعی سینه دارند. بزرگ شدن غیر طبیعی سینه در پسران نوجوان بسیار رایج است. حدود یک سوم از این پسران در سن بلوغ دچار این وضعیت می شوند، ولی احتمال بروز بزرگ شدن غیر طبیعی سینه در مردان در بزرگسالی کمتر از یک درصد است. بزرگ شدن غیر طبیعی سینه اغلب خفیف و بدون درد است، اما یک ‌سوم از مردان در مورد حساس شدن آن اعتراض دارند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب درمان ژنیکوماستی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بزرگی سینه آقایان مطالعه فرمایید.

منبع: دکتر سلام. پورتال خانوادگی آیدا وب

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت Call Now Buttonتماس و مشاوره