post_image

وقتی صحبت از قد و روش‌های افزایش قد به میان می‌‌آید، هزاران روش رنگارنگ ردیف می‌‌شوند که در این میان برخی فقط در حد حرف هستند و برخی دیگر تا حدودی می‌‌توانند مفید باشند. اما تغییر در وضعیت تغذیه از جمله اقداماتی است که اثرات مثبتی در افزایش قد می‌تواند داشته باشد زیرا متخصصان تغذیه عقیده دارند تا زمانی که رشد طولی استخوان‌‌ها وجود دارد یعنی تا زمانی که بلوغ به پایان نرسیده، نوع غذایی که خورده می‌‌شود، می‌‌تواند به افزایش قد کمک کند.

البته نباید فراموش کرد که کوتاهی قد در بچه‌‌ها(در صورتی که زمینه‌ی ژنتیکی وجود نداشته باشد) نشانه‌ی سوءتغذیه در چند سال گذشته است. بنابراین می‌توان برنامه‌ غذایی برای افزایش قد را غنی ‌تر کرد.

مواد معدنی برای افزایش قد

کلسیم و افزایش قد

از آن جایی که ترکیب اصلی استخوان‌ها را کلسیم تشکیل می‌دهد دریافت روزانه کلسیم برای افزایش قد ضروری است. بنابراین، به منظور دریافت کلسیم مورد نیاز باید شیر، ماست، ماهی با استخوان مثل ساردین و سبزیجاتی مانند انواع کلم و البته کنجد و بادام را در برنامه‌ی غذایی روزانه گنجاند.

روی و افزایش قد

روی برای افزایش قد و تمایز سلولی نقش بسزایی دارد. کمبود روی موجب کاهش سرعت افزایش قد و کوتاهی قد می‌شود پس منابع غذایی این ماده‌ی مغذی را که شامل انواع ماهی‌ها، نان تهیه شده از آرد گندم کامل، عدس و نخودفرنگی هستند، را در رژیم‌‌تان بگنجانید.

مس و منیزیم برای افزایش قد

مس در به حرکت در آوردن و انتقال آهن از ذخایر به مغز استخوان و سنتز کلاژن و الاستین در بافت همبند دخالت دارد بنابراین کمبود مس، افزایش غیر طبیعی قد استخوان ها و پوکی استخوان را همراه دارد. پس از مواد غذایی مانند انواع حبوبات و تخمه آفتابگردان به عنوان منابع این ماده معدنی بیشتر استفاده کنید.

منیزیم نیز از اجزای ساختمانی استخوان‌‌ها است و کمبود منیزیم باعث اختلال در عملکرد ویتامین D می‌شود. بنابراین عادت به خوردن نان تهیه شده از آرد گندم کامل، تخمه آفتابگردان و دانه‌ی کامل برنج و جو به عنوان تامین‌ کننده منیزیم توصیه می‌شود.

ویتامین های افزایش قد

افزایش قد با ویتامین A

ویتامین A در افزایش قد و ترمیم استخوانی دخالت دارد و در کودکی و نوجوانی موجب سرعت گرفتن مراحل رشد می‌شود پس جگر، زرده تخم‌مرغ و پنیر به خصوص پنیر چدار را به عنوان منابع ویتامین A و میوه و سبزیجات رنگی نظیر هویج، فلفل ‌دلمه‌ای قرمز و نارنجی،‌ کلم بروکلی، گوجه ‌فرنگی، انبه، زردآلو و هلو را به عنوان منابع بتاکاروتن(پیش‌ساز ویتامین A) هر روز میل کنید.

افزایش قد با ویتامین K

ویتامین K در تولید پروتئین‌هایی که نقش ساختمانی و تنظیمی در استخوان‌ها بازی می‌‌کنند، دخیل است. در ضمن کمبود ویتامین K نقص در فرآیند بازسازی و معدنی ‌شدن استخوان‌ها را همراه دارد. از این رو، خوردن مواد غذایی مانند اسفناج، کلم بروکلی، جگر و چای سبز به عنوان تامین‌ کننده‌‌های این ویتامین در طول روز توصیه می‌شود.

افزایش قد با ویتامین D

ویتامین D به جذب کلسیم و ذخیره‌ سازی مواد معدنی در استخوان‌ها کمک می‌کند و کمبود ویتامین D موجب بروز بیماری نرمی استخوان می‌شود. پس گنجاندن مواد غذایی نظیر ماهی آزاد، ماهی تن، جگر، پنیر و تخم انواع پرندگان برای دریافت به اندازه این ماده مغذی ضروری است. البته نباید فراموش کرد که بودن در معرض آفتاب خود یک روش عالی برای دریافت ویتامین D است.

برای آشنایی با علل موثر در فرایند افزایش قد بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره