انواع ژنیکوماستی

[sbu_post_image]

برخی از پسران و مردان، در قفسه‌ سینه ی خود بافت چربی زیادی دارند و ممكن است این بافت چربی طوری به نظر برسد كه ‌انگار سینه ها بزرگ شده‌اند. به ‌این حالت از انواع ژنیکوماستی، “ژنیكوماستی كاذب” گفته می‌شود. بعضی از مردان هم تنها به دلیل چاقی، دارای سینه های برآمده هستند، اما در بزرگی سینه به دلیل بزرگ شدن غدد سینه یعنی ژنیکوماستی، چاقی موثر نیست.

در ژنیکوماستی غده دقیقا زیر نوك سینه متمركز است، ولی چربی در كلیه مناطق سینه پخش می‌شود. معمولا علت بزرگی غدد پستان در ژنیکوماستی(کوچک کردن سینه مردان) قابل تشخیص است و در اكثر موارد به دلیل مصرف بعضی داروها و یا بیماری كبدی بروز می‌كند. اگر شما نوجوان هستید، احتمالاً به ‌انجام آزمایش نیازی ندارید و ژنیکوماستی یا بزرگی سینه، طی دو تا سه سال، خود به خود برطرف خواهد شد، اما پسران بزرگ تر و مردان جوان ممكن است به آزمایش نیاز داشته باشند. در چنین مواردی ممكن است نوعی بیماری، عامل ایجادكننده ژنیکوماستی باشد.

آندروژنها، هورمونهایی هستند که خصوصیات مردانه، مانند رشد موهای بدن، افزایش حجم عضلات، و کلفت شدن صدا را ایجاد میکنند. استروژنها هورمونهایی هستند که ژنیکوماستی و خصوصیات زنانه را ایجاد میکنند. در بدن مردان علاوه بر آندروژنها، مقداری هورمونهای استروژنی نیز وجود دارد. تغییرات در میزانهای این هورمونها، یا چگونگی پاسخ دهی بدن به آنها ممکن است باعث بزرگ شدن پستانها در مردان و ژنیکوماستی شود. بیش از نیمی از پسران در هنگام بلوغ ژنیکوماستی پیدا میکنند.

علائم و نشانه ها

بافت پستان انعطاف‌پذیر و صاف است و معمولاً سفتی چندانی ندارد. ژنیکوماستی عموماً در ناحیه هاله و نوک پستان اتفاق می‌افتد و ممکن است باعث درد در زیر نوک سینه‌ها شود. این درد ممکن است یک‌طرفه یا دوطرفه باشد و همچنین احساس بزرگی سینه (با قطر قابل لمس بیش از 2 سانتی‌متر) نیز ممکن است در این وضعیت دیده شود.

نشانه های ژنیکوماستی ناشی از سرطان

  • سفت شدن سینه
  • گودرفتگی نوک پستان
  • ناحیه مبتلا خارج از هاله پستان و یک طرفه
  •  ترشح از سینه
  • آبسه در سینه
  • التهاب سینه

در اکثر موارد، درمان خاصی برای ژنیکوماستی و کوچک کردن سینه لازم نیست. پزشک شما ممکن است اندازه سینه را هر ماه بررسی کرده و نظارت داشته باشد. در 90 درصد موارد در پسران نوجوان، ژنیکوماستی به طور خودبخود در مدت کمتر از سه سال برطرف می‌شود. گاهی اوقات با قطع مصرف داروهایی که ممکن است منجر به ژنیکوماستی شود، مانند مواد دوپینگ، مشکل ژنیکوماستی حل می‌شود. در موارد نادر، درمان‌های دارویی برای ژنیکوماستی استفاده می‌شوند، به‌ویژه اگر درد و حساسیت وجود داشته باشد. درمان دارویی ژنیکوماستی ممکن است بافت اضافی سینه را کاهش دهد. گاهی اوقات برای از بین بردن بافت اضافی در ژنیکوماستی، جراحی انجام می‌شود.

تشخیص علت بزرگ شدن سینه ها در پسران

اگر بزرگ شدن سینه‌ها و ژنیکوماستی ناشی از بیماری یا تومور باشد، درمان باید به علت اصلی اختصاص یابد. در اکثر موارد، ژنیکوماستی در هر دو سینه مشاهده می‌شود. اما اگر تنها یکی از سینه‌ها بزرگ شده باشد، نیاز به مراجعه به پزشک برای انجام معاینات دقیق‌تر است. ژنیکوماستی با تکثیر مجاری کوچک و بافت همبند شل مشخص می‌شود.

علایم فیزیکی دیگری که ممکن است در ژنیکوماستی مشاهده شود، شامل افزایش چربی (آدیپوزیته)، نشانه‌های هیپرتیروییدی، بیماری کبد، هیپوگنادی (ویژگی‌های زنانه در بدن، کاهش موهای بدن، بیضه‌های کوچک که با نشانگان کلاین فلتر همخوانی دارد)، و افزایش توده عضلانی که نشانگر تجویز آندروژن است. میزان hCG سرمی، LH ، تستوسترون و استرادیول نیز می‌تواند در ارزیابی ژنیکوماستی مورد استفاده قرار گیرد.

سونوگرافی و ماموگرافی می‌توانند بافت چربی را از انواع ژنیکوماستی تشخیص دهند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” درمان ژنیکوماستی ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بزرگی سینه آقایان مطالعه فرمایید.

منبع: تبیان. دکتر سلام

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره