انواع علل کوتاهی قد کودکان

post_image

علل کوتاهی قد کودکان

علل کوتاهی قد کودکان ممکن است در دو مرحله‌ی قبل از تولد(مرحله‌ی جنینی) و پس از تولد و یا در هر دو مقطع اتفاق بیفتد.

در دوران بارداری، مادر نقش مهمی در این رابطه ایفا می کند. به ‌طوریکه مصرف ناکافی ریزمغذی‌ها در کنار نوشیدن الکل و استعمال دخانیات در دوران بارداری باعث رشد ناکافی و کم‌وزنی کودک می شود. بنابراین، دریافت مکملهای غذایی مناسب و اجتناب از مصرف الکل و سیگار برای کلیه خانمهای باردار به طور جدی توصیه می شود.

تغذیه و رشد قدی کودک

در میان عوامل موثر بر رشد کودک می‌توان به وضعیت ژنتیک و وضعیت تغذیه‌ی کودک یا وجود بیماری مزمن نیز باید اشاره کرد. توجه به وزن کودک و مقایسه‌ی آن با قد او بسیار مهم است. در بیشتر موارد کودکان چاق دارای قد بلندی می باشند. اگر کودکی را دیدیم که با وجود اضافه وزن، دارای قد کوتاهی بود، باید علت این اضافه وزن مورد بررسی قرار گیرد. مسئله مهم در کودکان چاق این است که بدانیم در مرحله بلوغ معمولا این کودکان بدلیل بسته شدن زودتر صفحه رشد آنها ، از رشد قدی مناسب باز می مانند.

در کنترل قد کودکان یک بار اندازه گیری ارزش زیادی نخواهد داشت بلکه آنچه مهم است سیر رشد قدی کودکان در طی دوران کودکی می باشد. خیلی از کودکان که در سالهای اولیه رشد قدی زیادی ندارند در دوران بلوغ ،جهشی در رشد قدی آنان ایجاد می شود. جالب آنکه خیلی از این کودکان قد بلندتری نسبت به سایر همسالان خود پیدا می نمایند.

علاوه بر انرژی، وجود چندین اسید چرب ضروری که در اغلب چربی‌ها، به ویژه در چربی‌ ماهی‌ و روغن‌های گیاهی وجود دارند، به انضمام چندین اسید آمینه‌ی ضروری برای رشد و نمو کافی کودکان لازم است.

مصرف طولانی مدت غذاهایی که پروتئین آن‌ها کیفیت پایینی داشته و در نتیجه تمام اسیدهای آمینه‌ی ضروری را به حد کافی برای بدن کودک تأمین نکند، نتیجه ای جز کندی رشد کودک یا توقف رشد کودک در بر نخواهد داشت. البته مصرف غذاهایی که چربی زیادی داشته باشند نیز موجب می‌شود که پروتئین‌ها در حد نیاز، به بدن کودکان نرسند و همین برای رشد آن‌ها مشکل‌ساز خواهد بود. علاوه بر انرژی که از کربوهیدرات‌ها ، چربی و پروتئین تامین میگردد، دریافت کافی ریزمغذی‌های مختلف یعنی ویتامین‌ها و املاح نیز برای رشد کافی و مناسب کودکان ضروری است.

منبع: رژیم درمانی نویندکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *