الگوی افزایش قد

[sbu_post_image]

علل موثر در ارتباط با افزایش قد، ارثی و محیط می‌باشد. هرچند تعدادی از فاکتورهایی که بر روی قد و افزایش قد ارتباط دارد، در دست شما نیست، ولی هنوزهم روشهایی وجود دارد که به وسیله آنها احتمال دارد بتوانید، رشد قدتان را به بالاترین حد ممکن برای خود برسانید. وقتی که رشد قد ایستاد دیگر قد بلند نمی شود، ولی تا قبل ازایستادن رشد قد شما می‌توانید، از تکنیک‌ها و ورزش های زیر برای افزایش طبیعی قد خود کمک بگیرید.

 الگوی طبیعی افزایش قد

بهترین راه برای فهمیدن این که آیا افزایش رشد قد ما از الگوی صحیحی پیروی می نماید یا نه این است که در زمینه رشد و افزایش قد و سن از یک پزشک متخصص غدد مشورت بگیریم و جدول آن را مرور نماییم . پزشک می‌داند الگوی درست افزایش قد یک دختر یا یک پسر سالم به چه صورت است و با مقایسه الگوی افزایش قد ما با الگوی استاندارد افزایش قد به ما می‌گوید آیا بخوبی رشد کرده‌ایم یا نه.

افزایش قد ما بیش از هر چیز به قد پدر و مادرمان بستگی دارد. از روی قد پدر و مادرمان می‌توانیم متوجه شویم در نهایت چقدر قد می‌کشیم. فرمول زیر کمک می‌کند اندازه نهایی قدمان را (با اختلاف مثبت یا منفی پنج سانتی‌متر) تخمین بزنیم:

پسران: [(قد مادر + 7/12 سانتی‌متر) + قد پدر] تقسیم بر 2

دختران: [(قد پدر ـ 7/12 سانتی‌متر) + قد مادر] تقسیم بر 2

در بازار محصولاتی به صورت قرص های افزایش قد وجود دارد که گفته می‌شود حاوی هورمون رشد است. سازندگان این محصولات فقط وعده‌های توخالی می‌دهند، زیرا نمی‌توانیم هورمون رشد را به شکل قرص به بدن برسانیم. گذشته از این، در مواقع خاص پزشک متخصص غدد می‌تواند هورمون رشد تزریقی را تجویز کند، ولی استفاده طولانی‌مدت از آن می‌تواند مشکلاتی در پی داشته باشد. بنابراین استفاده دارویی از هورمون رشد، مستلزم تجویز پزشک و البته احتیاط است.

تغذیه در دوران کودکی و نوجوانی، دانستن میزان فعالیت و نیاز کودکان و نوجوانان در حال رشد و توجه به این نکته که با توجه به فعال بودن کودکان و رشد سریع مغزی و اسکلتی آن ها، هیچ گونه رژیم غذایی کم کالری یا لاغری برای آن ها توصیه نمی شود، به همین دلیل می باید کودکان را عادت داد تا از رژیم غذایی با کالری مناسب و در پنج وعده غذایی در روز برای افزایش قد استفاده نمایند و از خوردن بیش از حد مواد شیرین یا تنقلات و مواد زائد خوداری نمایند.

برای مطالعه روش های افزایش قد کلیک کنید.

منبع: دانشنامه سلامت. خبر نو. دکتر سیدی

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره