افزایش قد کودکان و تزریق هورمون رشد

[sbu_post_image]

امروزه همه جا خوش‌اندامی و قدبلندی به ارزش تبدیل شده، یكی از نگرانی‌های پدر و مادرها، كوتاهی قد فرزندانشان است.

عوامل زیادی بر افزایش قد اثرگذار است. وراثت، عوامل محیطی، بیماری‌های دوران كودكی و در نهایت كمبود هورمون رشد در فرد كه در درصد كمی از كودكان دیده می‌شود.
ترشح هورمون رشد، باعث می شود که استخوان ها رشد کنند و افزایش قد اتفاق بیفتد. این هورمون توسط غده هیپوفیز ترشح می‌شود و كمبود آن در دوران نوزادی و كودكی به صورت تاخیر رشد، كوتاهی قد و كاهش قند خون در حالت ناشتا، بروز می‌كند.
ترشح هورمون رشد در دوران بلوغ نیز اهمیت زیادی دارد زیرا اختلال در ترشح آن موجب بروز بیماری‌هایی مانند كوتاهی قد شدید و كوتولگی خواهد شد. هورمون رشد عوارض بلندمدت ندارد.

هورمون رشد تنها در موارد بخصوصی تزریق می‌شود. مثلا برای كسانی كه ناراحتی مزمن كلیه دارند، زیرا این بیماری، افزایش قد را متوقف می‌كند. این هورمون در مواردی كه فرد سندروم «ترنر» دارد، یعنی به جای ۴۶ كروموزوم ۴۵ كروموزوم دارد، نیز به كار می‌‌رود. برای كودكانی كه ترشح هورمون رشد در آن ها كم است هم هورمون رشد برای افزایش قد تجویز می‌شود.
در مواردی هم كودك بلوغ زودرس دارد و پزشك بلوغ وی را متوقف می‌كند. در این صورت متخصص غدد تشخیص می دهد كه رشد كودك كم شده است هورمون رشد را به او تزریق می‌‌کند.
یكی دیگر از موارد درمان کوتاهی قد با هورمون رشد در كودكانی است كه رشد داخل رحمی كمی دارند و كوچك به دنیا می‌آیند.
افزایش قد با هورمون رشد در سن کم مناسب تر است اما اگر بطور مثال كودكی به هورمون رشد نیاز داشته باشد و در ۱۰ سالگی این هورمون را به او تزریق كنیم، كمی دیر اقدام كرده‌ایم. هرچه سن كودك پایین‌تر باشد زمان برای تزریق هورمون رشد مناسب‌تر است.
رشد كودك باید براساس منحنی رشد صورت گیرد و از آن پایین‌تر نیاید. در این صورت چنانچه كودكی حداقل رشد را در مدت یك سال داشته باشد، حتی اگر جثه وی هم كوچكتر از معمول باشد بازهم رشدش طبیعی است و احتیاجی به هورمون رشد ندارد. ممكن است رشد برخی از كودكان از منحنی رشد هم پایین‌تر باشد اما از نظر ترشح هورمون رشد مشكلی نداشته باشند. كمبود رشد این كودكان ممكن است به اختلال ژنتیكی مربوط باشد و یا جزء آن دسته از كودكان باشند كه در زمان بلوغ جهش خوبی دارند. در هر صورت افزایش قد کودکان و تزریق هورمون رشد برای آن ها اهمیت خاصی دارد.

برای آشنایی با دیگر روش های افزایش قد (کلیک کنید)

منبع: کتابک

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره