post_image

امروزه همه جا خوش‌اندامی و قدبلندی به ارزش تبدیل شده، یکی از نگرانی‌های پدر و مادرها، کوتاهی قد فرزندانشان است.

عوامل زیادی بر افزایش قد اثرگذار است. وراثت، عوامل محیطی، بیماری‌های دوران کودکی و در نهایت کمبود هورمون رشد در فرد که در درصد کمی از کودکان دیده می‌شود.
ترشح هورمون رشد، باعث می شود که استخوان ها رشد کنند و افزایش قد اتفاق بیفتد. این هورمون توسط غده هیپوفیز ترشح می‌شود و کمبود آن در دوران نوزادی و کودکی به صورت تاخیر رشد، کوتاهی قد و کاهش قند خون در حالت ناشتا، بروز می‌کند.
ترشح هورمون رشد در دوران بلوغ نیز اهمیت زیادی دارد زیرا اختلال در ترشح آن موجب بروز بیماری‌هایی مانند کوتاهی قد شدید و کوتولگی خواهد شد. هورمون رشد عوارض بلندمدت ندارد.

هورمون رشد تنها در موارد بخصوصی تزریق می‌شود. مثلا برای کسانی که ناراحتی مزمن کلیه دارند، زیرا این بیماری، افزایش قد را متوقف می‌کند. این هورمون در مواردی که فرد سندروم «ترنر» دارد، یعنی به جای ۴۶ کروموزوم ۴۵ کروموزوم دارد، نیز به کار می‌‌رود. برای کودکانی که ترشح هورمون رشد در آن ها کم است هم هورمون رشد برای افزایش قد تجویز می‌شود.
در مواردی هم کودک بلوغ زودرس دارد و پزشک بلوغ وی را متوقف می‌کند. در این صورت متخصص غدد تشخیص می دهد که رشد کودک کم شده است هورمون رشد را به او تزریق می‌‌کند.
یکی دیگر از موارد درمان کوتاهی قد با هورمون رشد در کودکانی است که رشد داخل رحمی کمی دارند و کوچک به دنیا می‌آیند.
افزایش قد با هورمون رشد در سن کم مناسب تر است اما اگر بطور مثال کودکی به هورمون رشد نیاز داشته باشد و در ۱۰ سالگی این هورمون را به او تزریق کنیم، کمی دیر اقدام کرده‌ایم. هرچه سن کودک پایین‌تر باشد زمان برای تزریق هورمون رشد مناسب‌تر است.
رشد کودک باید براساس منحنی رشد صورت گیرد و از آن پایین‌تر نیاید. در این صورت چنانچه کودکی حداقل رشد را در مدت یک سال داشته باشد، حتی اگر جثه وی هم کوچکتر از معمول باشد بازهم رشدش طبیعی است و احتیاجی به هورمون رشد ندارد. ممکن است رشد برخی از کودکان از منحنی رشد هم پایین‌تر باشد اما از نظر ترشح هورمون رشد مشکلی نداشته باشند. کمبود رشد این کودکان ممکن است به اختلال ژنتیکی مربوط باشد و یا جزء آن دسته از کودکان باشند که در زمان بلوغ جهش خوبی دارند. در هر صورت افزایش قد کودکان و تزریق هورمون رشد برای آن ها اهمیت خاصی دارد.

برای آشنایی با دیگر روش های افزایش قد (کلیک کنید)

منبع: کتابک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره