افزایش قد در کودکی

 [sbu_post_image]

بحث افزایش قد در کودکی مورد توجه برنامه‌ های سازمان جهانی بهداشت و کشورمان قرار گرفته است در همین راستا در خانواده‌هایی که کوتاه قد هستند اگر فرزندانشان مورد مراقبت کوتاهی قد از جمله تغذیه قرار گیرند، نسبت به نسل قبل بلند قدتر می شوند.

به دلیل اینکه عوامل ژنتیکی و تغذیه‌ ای و محیطی در افزایش قد کودکان نقش دارند باید دقت کافی در زمینه بهداشت و سلامت تغذیه کودکان انجام گیرد. نقش تغذیه در افزایش قد کودکان و جلوگیری از کوتاهی قد بسیار مهم است که این موضوع در مناطق آسیب پذیر مانند سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان جنوبی مورد توجه جدی توسط پزشکان قرار نمی گیرد به دلیل اینکه باورشان بر این است که مسایل ژنتیکی در افزایش قد کودکان مؤثر نیست.

در دوره رشد می توان با تغذیه روی عوامل ژنتیکی تأثیر گذاشت. در خانواده‌هایی که کوتاه قد هستند اگر مورد درمان کوتاهی قد و افزایش قد کودکان قرار گیرند نسبت به نسل قبل قدهای بلندتری خواهند داشت، اگر در این زمینه اقدام جدی انجام نگیرد نسل‌های بعدی نیز در معرض خطر کوتاه قدی و سوء تغذیه قرار می گیرند.

فردی که چاق است، کوتاه تر به نظر می رسد. هنگامی که از رژیم غذایی متناسبی پیروی می کنید، قد بلندتر به نظر خواهید رسید. در برنامه ی غذایی خود رژیم غذایی متعادلی را دنبال کنید:

پروتئین بدون چربی، همانند گوشت سفید مرغ، ماهی، سویا و فرآورده های لبنی، موجب ارتقاء رشد ماهیچه ها و سلامت استخوان ها می گردد. سعی کنید از کربوهیدرات های موجود در پیتزا، کیک، شیرینی و نوشابه دوری کنید.

  • کلسیم و افزایش قد

کلسیم موجود در سبزیجات برگ دار سبز همانند اسفناج و کلم پیچ و لبنیات (علی الخصوص ماست و شیر) به ترویج استخوان های سالم کمک می کند.

طبق مطالعات انجام شده، گرچه تاکنون نتیجه ی قطعی نداشته، به ارتباط احتمالی میان کمبود روی و توقف رشد در پسران اشاره دارد. منابع خوب روی شامل صدف، جوانه ی گندم، دانه های کدو تنبل و کدو، گوشت بز، بادام زمینی و خرچنگ است.

  • ویتامین D و افزایش قد

ویتامین D رشد عضلانی و استخوانی را در کودکان افزایش می دهد. ویتامین D در ماهی و قارچ به وفور یافت می شود.

منبع: تابش. سلامت

دکتر منشادی
دکتر منشادی

فوق تخصص غدد،‌متابولیسم و رشد کودکان

دیگر مقالات

مشاوره رایگان افزایش طول آلت تماس و مشاوره