افزایش قد بعد از ۱۸ سالگی

post_image

اگر سن تان از ۱۸ سالگی گذشته است، فرقی نمی‌ کند زن باشید یا مرد، صفحات رشد استخوانی شما بسته شده و افزایش قد متوقف شده است. تزریق هورمون رشد، بهبود وضعیت تغذیه ، مصرف مکمل‌های غذایی و … ، هیچ‌ یک نمی ‌تواند قد شما را افزایش دهد.

در ضمن امروزه تبلیغاتی رنگارنگ در بسیاری مجلات، سایت‌ ها و شبکه‌ های غربی درباره ی کفش و دمپایی ‌هایی وجود دارد که تولید کنندگان آن ها ادعا می‌ کنند که این صندل‌ ها، با ماساژ اعصاب کف پا باعث افزایش قد در هر سنی می ‌شوند. در حالی که با بسته شدن صفحات رشد استخوان ‌ها این امر مقدور نیست و این حرف ها هیچ پایه و اساس علمی ندارد.

تنها به شما توصیه می ‌کنیم برای آن‌ که انتهای ستون فقرات شما، قد شما را کوتاه ‌تر از آن چه هستید نکند، انجام ورزش ‌های کششی را جدی بگیرید. از طرفی تغذیه صحیح و مصرف کافی کلسیم به استخوان‌های شما استحکام می ‌بخشد تا همیشه راست قامت بمانید.

دانشمندان معتقدند افزایش قد کودک به عوامل هورمونی و ژنتیکی وابسته است و به همین دلیل نباید از درمان هورمونی انتظاری غیرواقعی و بیش از حد داشت. لازم است بدانید هورمون رشد در غده ای به نام هیپوفیز ساخته می شود و اگر کم باشد می تواند موجب عقب ماندگی رشد وکوتاهی قد و به تاخیر افتادن بلوغ شود. یادتان باشد بچه هایی که به دلیل خانوادگی و فامیلی کوتاه هستند ، والدینی کوتاه قد دارند. سرعت افزایش قد این بچه ها در دراز مدت خوب است و سن استخوانی وتقویمی آنان با هم همخوانی دارد ( یعنی رشد استخوانی آنها نسبت به سنشان طبیعی است) و به موقع به سن بلوغ رسیده و در نهایت قدی مانند والدین خود خواهند داشت.

تاخیر افزایش قد سرشتی در مورد بچه هایی طبیعی بکار می رود که نسبت به سنشان کوچکترند اما میزان افزایش قد آنها طبیعی است. تاخیر رشد استخوانها با وجود سرعت طبیعی افزایش قد و درنهایت رسیدن به قدی متناسب با الگوی قد خانواده ، از مشخصات تاخیر رشد سرشتی است. این افراد معمولا دیرتر از دیگر همسالانشان به بلوغ می رسند( مثلا دختران در سن بالای ۱۵ سال عادت ماهانه شده و رشد قدی پسران تا ۱۸ سالگی طول می کشد)

به ندرت ممکن است بیماریهای غدد داخلی مانند هیپوتیروییدی ( کم بودن هورمون تیرویید) و کم بودن هورمون رشد هم موجب نارسایی رشد شود؛ اما کوتاهی قد بیشتر ناشی از بیماری های ژنتیکی مانند سندرم داون وترنر و… است. با توجه به توضیحاتی که داده شد حتما متوجه شدید که کوتاهی قد همیشه یک بیماری نیست که نیاز به درمان داشته باشد. البته ممکن است گاهی نشانه یک بیماری بوده و تنها در این صورت است که نیاز به درمان خواهد داشت.

آشنایی با روش های افزایش قد (کلیک کنید)

 منبع: تبیان. کنجکاودکتر سید حسین دهقان منشادی
فوق تخصص غدد و متابولیسم-رشد کودکان
آدرس : تهران خ شریعتی، متروی شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک ۱، طبقه ۳، واحد ۲۱روش های افزایش قد

درمان کوتاهی قد

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *